Staburags.lv ARHĪVS

Meklējot ministru

Līga Patmalniece

2014. gada 25. jūlijs 09:56

42
Meklējot ministru

Pēc ilgstoši slimojošās ministres Ingrīdas Circenes demisijas veselības ministra vieta ir tukša, un jauna kandidāta meklējumi pēc divu amatam uzrunāto atteikuma saņemšanas apsīkuši.

Medijos nupat izskanēja ziņa, ka ministra kandidātu “atradis” Valsts prezidents, taču konkrēts cilvēks vēl nav nosaukts. Diezin vai “vezums izkustēsies no vietas”, jo gan prezidents, gan premjere dodas atvaļinājumā. Un cik tad tur vairs līdz vēlēšanām!

Palīgā ministra meklējumos devusies Latvijas Reģionu apvienība ar Mārtiņu Bondaru priekšgalā: “Esam gatavi uzņemties atbildību par veselības nozari un kā savu veselības ministra kandidātu izvirzām bijušo Katastrofu medicīnas centra direktoru Mārtiņu Šicu, pēc izglītības ārstu anesteziologu — reanimatologu.” Šica vārds plašākai sabiedrībai zināms saistībā ar Zolitūdes traģēdijas lietu, viņš ir viens no retajiem ar traģēdiju saistītajiem, kurš saņēmis sodu — Šicu atstādināja no amata bojāgājušo vārdu publiskošanas dēļ.

Vieta nevar palikt tukša, un Laimdota Straujuma vēsta, ka, nespējot atrast kādu, kurš uzņemtos veselības ministra pienākumus, veidos darba grupu, kas strādās, lai ieviestu izmaiņas veselības aprūpes nozarē. Neoficiāla informācija vēsta, ka darba grupas vadībai izraudzīta bijusī labklājības ministre Ilze Viņķele, kura pārlieku tiešo izteikumu dēļ krita Latvijas pensionāru nežēlastībā. Viņķele esot gatava pēc vēlēšanām uzņemties arī ministres pienākumus. Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, kurš pats nepilnu gadu bijis veselības ministrs, uzskata, ka darba grupa nav vajadzīga, un sauc to par “partijisku māžošanos pirms vēlēšanām”. 

Latvijas veselības aprūpes sistēma ir tik izkurtējusi, ka to sev plecos gribētu uzvelt vai nu ģēnijs, vai pilnīgs muļķis, vai arī patriots. Vai Latvijā reiz pienāks laiks, kad reto, smago slimību ārstēšanu apmaksās valsts, nevis cilvēki ziedojot? Kad nebūs jāgaida rindā daudzus mēnešus, lai kaut par maksu tiktu vizītē pie speciālista? Vai mūsu veselības aprūpes sistēmā strādājošajiem mediķiem būs pienācīgs atalgojums un ārsti nekrāpsies, sūtot valstij rēķinus par neesošām vizītēm un slimībām? Kā apturēt jauno speciālistu aizplūšanu uz ārzemēm? Veselības ministra portfelis dažiem mēnešiem nav iekārojams —  līdz vēlēšanām un jauna Ministru kabineta veidošanai laika ir maz, nozarei piešķirtais fiansējums nepietiekams. Kurš gan gribēs pamest savu darbavietu, lai uzņemtos politisko atbildību un dažus mēnešus kļūtu par veselības ministru bez garantijas, ka pēc vēlēšanām amatu saglabās?