Staburags.lv ARHĪVS

Kā būs, tā būs!

Evita Apiņa

2014. gada 27. jūnijs 08:04

195
Kā būs, tā būs!

No nākamā gada 1. jūlija pašvaldībām obligāti būs jānodrošina domes sēžu norises ierakstīšana audioformātā un ieraksti jāievieto pašvaldības mājaslapā internetā. Lai gan līdz šim bija noteikts, ka tas jāizdara jau šovasar, Vides un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), apzinot situāciju pašvaldībās, secinājusi, ka daudzas tam vēl nav gatavas, tāpēc prasības ieviešana uz gadu atlikta.

Kā galveno argumentu termiņa pagarināšanai VARAM nosaukusi naudas trūkumu, jo daudzās pašvaldībās nepietiek līdzekļu audioieraksta tehniskajam nodrošinājumam, audioierakstu apstrādei un rediģēšanai. Domnieki esot satraukušies arī par fizisko personu datu aizsardzību, jo nereti domes sēdēs izskata jautājumus, kuros figurē  iedzīvotāju personas kodi. Joprojām nav izstrādāta vienota audioierakstu kva­litātes prasība visām pašvaldībām, nav nosacījumu, kādiem tiem jāatbilst. Līdz ar to katra pašvaldība var rīkoties atbilstoši sirdsapziņai un godaprātam pret saviem vēlētājiem, piemēram, lai būtu likumpaklausīgi tautas kalpi un īstenotu prasību tikai formāli, pietiek ar diktofonu telpā un ieraksta ievietošanu mājaslapā, neatbildot par ieraksta kvalitāti.

Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja Gunta Žilde pauž, ka nav sakārtoti visi jautājumi, lai jaunumu ieviestu: “Nav skaidrs pats pamats — kādai jābūt audioierakstu kvalitātei. Ir pašvaldības, kas tehniskajam nodrošinājumam var atļauties pat 2000 eiro, bet ir arī tādas, kas centīsies iztikt ar 150  eiro vērtu diktofonu.” Lai gan arī līdz šim iedzīvotājiem teorētiski ir iespēja sekot līdzi domes sēdēm klātienē vai vēlāk, lasot sēžu protokolus, pieredze liecina, ka Aizkraukles reģiona pašvaldībās sēdes ir kūtri apmeklētas. Iedzīvotāji lielākoties interesējas par kādu konkrētu domes sēdes darba kārtības jautājumu, kas skar viņa vai tuvinieku intereses, bet ne sabiedrību kopumā. Pagājušajā gadā pēc “Lattelecom” pasūtījuma veiktajā  aptaujā atklāja, ka tikai 5% iedzīvotāju regulāri seko līdzi pašvaldību mājaslapās publicētajiem lēmumiem un lasa domes sēžu protokolus. Aptaujā vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka nav pietiekami informēti par savā pašvaldībā notiekošo, par sēdēs pieņemtajiem lēmumiem. Šī nav tikai statistika, tā ir realitāte, ar ko četrus gadus diemžēl manipulē daudzas pašvaldības, zinot, ka iedzīvotāji ir kūtri un bailīgi. Lielākā daļa jau atmetuši ar roku, ka spēs ietekmēt lēmumu pieņemšanu pašvaldībā. Labāk izvēlas dzīvot pēc principa, kā stāstā par latvieti, kurš, no rīta braucot uz kunga tīrumu, pie sevis domā: “Kā būs, tā būs”, bet pēc darba, braucot mājās, secina: “Kā bij, tā bij!”. Tiklīdz visi beigsim tā domāt, arī mūsu ievēlētie tautas kalpi būs spiesti to ņemt vērā, jūtot atbildību un  pienākumu pret vēlētājiem.