Staburags.lv ARHĪVS

Ejam pa dinozauru taku

Ināra Sudare

2014. gada 12. jūnijs 08:16

36
Ejam pa dinozauru taku

Vēl pagājušajā gadā statistikas dati vēstīja, ka 2013. gada 1. janvārī Latvijā mīt 2 miljoni 23,8 tūkstoši iedzīvotāju jeb par 21 tūkstoti mazāk nekā pirms gada.
Arī šogad janvārī bijām vēl virs diviem miljoniem, bet patlaban provizoriskais Latvijas iedzīvotāju skaits ir viens miljons 997,5 tūkstoši — tā paziņojuši Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) pārstāvji.
Pēc CSP datiem, pagājušajā gadā piedzimuši 20,6 tūkstoši, nomiruši 28,7 tūkstoši, emigrējuši 22,6, bet ieceļojuši 8,3 tūkstoši cilvēku.
Pērn gan piedzimuši par 699 mazuļiem vairāk, taču tas vienalga nav pietiekami, lai mēs būtu droši par savu nākotni. Lai notiktu normāla paaudžu maiņa, sievietei jābūt vismaz 2,1 bērnam, nevis 1,44 kā patlaban.
Baltinava, Viļaka un Aglona ir vietas, kur viskrasāk sarucis iedzīvotāju skaits, bet Pierīgā un Ozolnieku novadā tas palielinājies. Galvenokārt emigrācijas dēļ par 26 tūkstošiem samazinājies darbspējīgo iedzīvotāju skaits, bet pieaudzis un turpina pieaugt senioru, kas vecāki par 62 gadiem, kopums.
Arī Aizkraukles reģionā šogad reģistrētie dati nav iepriecinoši — šīgada piecos mēnešos piedzimuši 120 bērnu, bet nomiruši 215 cilvēku.
Patiesībā sabiedrība  pati ir akceptējusi lēnu, bet neizbēgamu izmiršanu, jo  noteicošais tomēr ir iedzīvotāju vērtību mērs. To apliecina arī   konservatīvu ideju institūta “Populares Latvija” pētījuma “Ģimene — 
ideāls un realitāte” rezultāti. Vairāk nekā puse (54%) iedzīvotāju uzskata, ka, lai pāri sauktu par ģimeni, bērni nemaz nav nepieciešami...
“Populares Latvija” vadītājs Edgars Zalāns domā, ka  arī labāki laiki ekonomikā  demogrāfisko uzplaukumu neveicinās. “Lai situācija mainītos un iedzīvotāji vēlētos vairāk bērnu, ir jāmainās cilvēku priekšstatiem par ģimenes un bērnu vērtību,” viņš saka.
 Pārsteidzoši arī tas, ka 70%  ir pārliecināti:  labāk, ja pāris ar bērniem dzīvo atsevišķi, un tikai 9% domā, ka ir labāk, ja kopā dzīvo trīs un vairākas paaudzes.
“Laime nav 2 miljonos, bet gan iedzīvotāju struktūrā, kas mums ir neveselīga,” kādā no intervijām teicis demogrāfs Ilmārs Mežs. Viņš norāda, ka, piemēram, Luksemburga, Islande vai Igaunija labi jūtas arī ar nelielu iedzīvotāju skaitu.
Kādai jaunajai māmiņai, kurai dzīvoklis ir kredītā un vīrs pagaidām ir vienīgais pelnītājs, vaicāju, ko vajadzētu mainīt, lai viņa laistu pasaulē otru bērniņu. Viņa nosauca tik daudz vajadzīgo uzlabojumu (bezmaksas veselības aprūpi, lielākus māmiņu pabalstus, ilgākus pēcdzemdību atvaļinājumus), ka sapratu — otra bērna tik drīz nebūs. Bet varbūt taisnība ir kādai sievietei, kura komentāros ierakstījusi: “Bērns nav projekts. Valsts nav sile. Bērns — tā ir laime.”
Pērn Lietuvā atklāja Dinozauru parku. Cerams, kādreiz nevajadzēs atklāt arī izmirušo latviešu parku.