Pretrunīgie datumi
Mūsu valsts vēsturē ir vairāki pretrunīgi datumi, kad laužam šķēpus vārdos katrs par savu pārliecību. Vieni no tiem ir 8. maijs, kas oficiāli noteikts par Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienu, un 9. maijs, kad saistībā ar šiem pašiem vēsturiskajiem notikumiem krievvalodīgo sabiedrība rīko pasākumu Rīgā, pie Uzvaras pieminekļa.
Šie datumi katru gadu gluži kā karsts kartupelis politiķu un sabiedrības mutēs. Tā arī nav “novilkta” patiesības svītra, kad kas atzīmējams un ko svinēt. Turklāt diemžēl sen vairs nav runa par piemiņu vien, jo dažādi aktīvisti šos datumus mēģina izmantot politikas veidošanai. Paralēli citiem pasākumiem biedrība “Rodina” šogad 9. maijā vēlējās rīkot krievu skolu atbalsta gājienu, ko jau nodēvēja par “krievu maršu”. Un tā katru gadu netrūkst cilvēku, kas cenšas izmantot katru iespēju rīkot provokāciju vai celt naidu. Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs, pamatojot ar Drošības policijas ieteikumu, to aizliedzis. Valsts prezidents Andris Bērziņš uzskata, ka situācija valstī saistībā ar 9. maiju šogad ir sarežģītāka nekā citus gadus, jo Ukrainas notikumu dēļ drošībsargājošām iestādēm ir daudz lielāka atbildība.
Sabiedrībā joprojām trūkst izpratnes par šiem datumiem un notikumiem, kas tik ļoti ietekmējuši Eiropas un Latvijas vēsturi. Raugoties latviešu vai krievu karavīru, kuri likteņa spiesti karojuši dažādās armijās un valstīs, sejās ir redzama sāpe un zaudējuma izjūta, jo karš ir briesmīgs visās izpausmēs.
Portālā www.esmaja.lv saistībā ar to lasīju:
“(..) Ikvienas paaudzes vēstures izpratni veido tās personīgā pieredze par laiku, kurā tā dzīvo. Vēstures uztvere latviešu un krievvalodīgo ģimenēs parasti pastāv, izejot no katras ģimenes vēsturiskās pieredzes, no atmiņām un zināšanām par vecāku un vecvecāku pieredzēto.” Mani allaž pārsteidz televīzijas reportāžās redzētais no 9. maija atceres pasākumiem vai mītiņiem — visagresīvākie ir gados jauni cilvēki, kuri konkrētajiem vēsturiskajiem notikumiem nav bijuši pat tuvumā. Viņi savu pasaules uztveri veido pēc savas ģimenes un apkārtnes ietekmes. Tātad izskaidrojoša un saprotama informācija līdz viņiem nenonāk. Domāju, daudz vairāk informāciju par vēsturi šobrīd var iegūt angļu, nevis krievu valodā, lai gan šai auditorijai tā ir daudz svarīgāka.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra