Staburags.lv ARHĪVS

Tik pacieties...

Ināra Sudare

2014. gada 29. aprīlis 09:15

123
Tik pacieties...

Kāds ķīniešu sakāmvārds māca — krīze ir izdevība. Taču man gribētos piebilst — tikai ne pensionāriem.

Pirms divām nedēļām labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) un tiesībsargs Juris Jansons  vienojās izstrādāt kompensācijas mehānismu tiem pensionāriem, kuru pensiju apmēru ietekmējis negatīvais kapitāla indekss jeb apdrošināšanas iemaksu algu indekss.

 Vakar televīzijas kanāla LNT raidījumā “900 sekundes” Saeimas deputāte un bijusī labklājības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka solījums pārrēķināt krīzes laikā piešķirtās samazinātās pensijas ir nereāls.

Tiesībsarga birojā saņemtas daudzu iedzīvotāju sūdzības par šo situāciju. Piemēram, cilvēks ir pensionējies 2011. gadā, un viņa pensija ir 286,14 eiro. Noskaidrots, ja cilvēks būtu pensionējies 2009. gadā, viņa pensija būtu par 24% lielāka. Vēl kāds aizgājis pensijā 2011. gadā un šobrīd saņem 581,26 eiro lielu pensiju. Ja viņš būtu pensionējies 2009. gadā, pensija būtu par 21% lielāka. Kā liecina aprēķini, no negatīvo indeksu piemērošanas tiešā veidā ir cietuši cilvēki, kuri pensionējušies 2010., 2011. un 2012. gadā, proti, 68 019 cilvēku, tāpat tas negatīvi ietekmējis 15 953 pagājušajā gadā pensionējušos cilvēku pensijas.

Taču, kā uzsvēra bijusī ministre, naudas ir tik, cik tās ir. Viņasprāt, paziņojums, ka nākamgad sāks darboties kompensācijas mehānisms cilvēkiem, kuri pensionējušies krīzes laikā, ir nekoleģiāls un sabiedrību tracinošs.

Bet tuvojas taču vēlēšanu laiks, un tad arvien biežāk gaidāmas politiskās izrādes “Nu, kā var nesolīt!”. Un sola Uldis Augulis ticami. Kompensācijas mehānisms varētu stāties spēkā jau nākamgad.  Provizoriski 2015. gadā no sociālās apdrošināšanas budžeta papildus vajadzētu 44,9 miljonus eiro, bet 2016. gadā — 47,6 miljonus eiro.

Tiesībsargs informāciju par šo problēmu nosūtījis arī valdībai un Saeimai. Cerība ir uz tiesībsargu. Jansons esot pārliecināts par lēmumu pieņēmēju spēju atrisināt šo problēmu, tomēr, ja tas netiks darīts, viņš varētu vērsties Satversmes tiesā, jo pašreizējā kapitāla indeksa piemērošanas kārtība pensijas apmēra aprēķināšanai pārkāpj piecus Satversmes pantus. Taču pensiju jautājums ir runga ar diviem galiem. Ja runājam par godīgu pensiju, kurai būtu jābūt adekvātai darba mūža novērtējumam,  tad ko lai saka tie, kuru darba mūžs aizritēja padomju laikā?  Cik trūcīgs ir viņu darba novērtējums! Varbūt taisnība ir Veidenbaumam: “Tik pacieties, debesīs labāki būs!”? Patiesībā būtu jāpārskata visa pensiju sistēma, lai nebūtu tā, ka sliņķim un slaistam ir tikai pāris eiro mazāka pensija nekā tiem, kuri godprātīgi nostrādājuši visu mūžu.