Staburags.lv ARHĪVS

Novēlots eksperiments

Guna Mikasenoka

2014. gada 17. aprīlis 08:01

158
 Novēlots eksperiments

Otrdien, piecus mēnešus pēc Zolitūdes traģēdijas, beidzot sākās un vakar turpinājās Valsts policijas organizētais eksperiments nelaimes vietā. Eksperti ar ūdeni piepildīja baseinus uz atlikušās ēkas daļas jumta, sasniedzot maksimālo būvobjekta specifikācijā norādīto slodzi. Eksperimenta mērķis ir iegūt pamatotus pierādījumus, lai varētu tiesāt vainīgās personas. Ūdens pildīšanas laikā kopnes sāka deformēties.

Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks pulkvežleitnants Andrejs Grišins intervijā LTV sacīja, ka, pēc pirmajiem datiem spriežot, nāves ēna virs cilvēku galvām bijusi ilgu laiku.

Skeptiķi teic, ka nāves ēna ir arī virs padomju laika būvēm, tomēr tās kalpo joprojām. Kādreiz  nebija tādas aparatūras, kas fiksētu kādas konstrukcijas noturību, nebija robotu, kas izgatavotu skrūves un citas detaļas, bet meistariem, celtniekiem bija lielāka atbildība par savu darbu. Turpretī mūslaiku celtniecību bieži vien raksturo šādi: “ātrāk, lētāk, “kreisais” jeb nelegālais darbspēks, viltoti dokumenti, korupcija”. Dažai ēkai pietiek ar ziemu un sniegu, citai — ar  stipru vēju un lietu, vēl kādai — ar dārzu uz jumta, lai sienas sāktu plaisāt, lai jumts vai pati ēka sabruktu. Var ieviest stingrus būvniecības likumus un noteikumus, bet daudz kas atkarīgs no visu celtniecībā iesaistīto cilvēku kompetences un godaprāta. Notikušajam būtu jākalpo kā atgādinājumam, kur var novest bezatbildība un steiga. Un vai šādam izturības eksperimentam nevajadzētu būt pirms tam, iekams sākt būvēt? Tagad tas ir novēlots, jo 54 cilvēkus atdzīvināt vairs nevarēs. 

Rīgas mērs Nils Ušakovs paziņojis, ka ir izlemts ēkas vietā ierīkot parku, par to jau esot panākta vienošanās ar zemes īpašnieku. Jādzīvo tālāk, cik ilgi apkārtējo māju iemītnieki diendienā noraudzīsies drupās.

Visi vēlas pēc iespējas ātrāk uzzināt Zolitūdes veikala ēkas sabrukšanas cēloņus un dzirdēt vainīgo vārdus, taču process norit lēnāk, nekā mēs ceram. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis un ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers jau iepriekš paziņojuši, ka lietā aizdomās turētie varētu būt zināmi tikai rudenī. Izmantos arī datus no šonedēļ notikušā eksperimenta.

Eksperiments ir naudas šķērdēšana un acu aizmālēšana, lai radītu iespaidu, ka tiek kaut kas darīts — uzskata skeptiķi. Cerams, tā tomēr nav. Lai kādu apsūdzētu un tiesātu, visam jābūt pamatīgi un pārliecinoši pierādītam.