Rīcības algoritms
“Deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša; deputāts ir atsaucīgs attieksmē pret sabiedrību un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem; deputāts neizvairās no atbildēšanas uz jautājumiem, izņemot jautājumus, kuri skar konfidenciālu informāciju vai viņa privāto dzīvi” — šie ir trīs no 23 Saeimas deputātu ētikas kodeksa punktiem Saeimas kārtības rullī, kas jāievēro deputāta darbā.
Līdz šim par ētikas kodeksa pārkāpumiem deputātam varēja izteikt vien mutisku vai rakstisku brīdinājumu, bargākais sods — rakstveida brīdinājums, par ko paziņoja Saeimas sēdē un komisijas lēmumu publicēja oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Par atbildību vai drīzāk bezatbildību Saeimas tribīnē deputāti līdz šim saņēmuši neadekvātu sodu, tāpēc Saeima vakar otrajā lasījumā pieņēma grozījumus Saeimas kārtības rullī, kas paredz bargākas sankcijas par deputātu ētikas kodeksa pārkāpumiem. Turpmāk Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija par ētikas normu neievērošanu deputātam varēs liegt runāt Saeimas sēdē vai arī varēs viņu izslēgt no Saeimas sēdēm, ieturot 20 procentu no mēnešalgas par katru neapmeklēto sēdi. Pēc sodanaudas iekasēšanas deputātam gan esot jāsaņem vismaz minimālā mēnešalga.
Atšķirībā no Saeimas, kur, dodot svinīgo zvērestu, deputāts apņemas strādāt saskaņā ar ētikas kodeksu, pašvaldībās ētika ir “iekšējās kārtības” un sirdsapziņas jautājums, tā joprojām nav norma un obligāta prasība. Gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, gan Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija izstrādājuši vien metodiskos ieteikumus ētikas kodeksa izveidošanai pašvaldībās. Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Pašvaldību departamenta direktora vietniece Liene Kristapsone teic, ka ministrija nevar pieprasīt pašvaldībām obligāti izveidot savu ētikas kodeksu, kamēr šī prasība nav iestrādāta likumā: “Uzskatu, ka ētikas kodekss pašvaldībās tikai palīdzētu organizēt darbu, un tas būtu vajadzīgs ikvienā pašvaldībā.”
Šobrīd Aizkraukles reģionā — Aizkraukles, Jaunjelgavas, Neretas, Skrīveru, Pļaviņu, Kokneses novadā — ētikas kodekss un ētikas komisija izveidota vien Aizkraukles novada domē. Aizkraukles novada mērs Leons Līdums par pašvaldības ētikas kodeksu teic, ka tas ir “rāmis”, kas nosaka, kā strādāt un uzvesties pašvaldības darbiniekiem, deputātiem un amatpersonām: “Ētikas kodekss savā ziņā ir rīcības algoritms, kas ļautu atrisināt problēmu, ja reiz gadītos nonākt strīdīgā un nebijušā situācijā. Līdz šim manā praksē nav bijis gadījuma, ka šo ētikas kodeksu kāds būtu pārkāpis, un ceru, ka nebūs.”
Dažās pašvaldībās, piemēram, Neretas novadā, ētikas kodeksu, iespējams, nekad nepieņems, jo tad būtu “paralizēts” viss darbs.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra