Staburags.lv ARHĪVS

Melnā stārķa lidojums mūzikas skaņās

"Staburags"

2014. gada 1. aprīlis 00:01

3
Melnā stārķa lidojums mūzikas skaņās

Skrīveru novada kultūras centrā 11. aprīlī pulksten 19 notiks Rīgas saksofonistu kvarteta (RSK) koncerts “Melnā stārķa lidojums”.

Koncertprogramma “Melnā stārķa lidojums” ar Valdi Muktupāvelu (balss, kokle, dūdas) ir tematiski saistīta ar starptautisku vides projektu “Melnais stārķis: dzīvības lidojums”, kas šogad izpelnījies lielu sabiedrības ievērību un kura gaitā novērotas astoņas Latvijas melno stārķu “meitenes” viņu pirmajā ceļojumā uz ziemošanas vietām Āfrikā. Koncerta jaundarbus saksofonistu kvartetam, balsīm, koklēm, dūdām un dudukam uzrakstījuši trīs Latvijas komponisti — Uģis Prauliņš, Līga Celma un Valdis Muktupāvels. Programmā iekļauti arī tematiski atbilstoši ārzemju komponistu skaņdar­bi saksofonistu kvartetam.
Rīgas saksofonistu kvartets daudzsološi sevi pieteica 1992. gadā, un tieši ar tā darbību aizsākās akadēmiskās saksofonmūzikas ēra latviešu mūzikā. Tas bija laiks, kad Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā tika sākta saksofonspēles mācīšana un šis instruments guva plašu popularitāti un ievērību klausītāju vidū. Toreiz kvarteta komanda bija cita, bet pašreizējā sastāvā mūziķi ir kopā kopš 2013. gada. Vienīgais no pirmās dienas kvartetā palicis tā izveidotājs Artis Sīmanis.
Ne tikai koncertzāles, bet arī skolas, baznīcas, pilis, izstāžu atklāšanas, brīvdabas koncerti ir RSK darbības lauks. Ar savu spēli kvartets guvis atzinību gan publikas, gan kritiski noskaņotu speciālistu vidū. Būtiska bijusi arī iesīkstējušo stereotipu laušana par saksofonu kā tīri džezisku instrumentu. Trešais darbības virziens saistīts ar aizraujošiem pasaules mūzikas ritmiem un asociatīvi liriskām melodijām. Ir arī ceturtā šķautne: pasaulē labi pazīstamo džeza komponistu šedevru aranžējumi un orģinālkompozīcijas.
Nozīmīgu vietu RSK radošajās aktivitātēs ieņem sadarbība ar latviešu komponistiem, kvartets muzicējis kopā ar Latvijas labākajiem koriem un orķestriem.
Vairāk kā divdesmit darbības gadu laikā kvartets muzicējis arī Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Vācijā, Portugālē, Kanādā, Ķīnā, ASV, Francijā, Horvātijā, Slovēnijā, Rumānijā, Bulgārijā, Itālijā un Izraēlā. Piedalījies starptautiskos mūzikas festivālos Polijā, Igaunijā, Norvēģijā un citās valstīs. Par aktīvu koncertdarbību un augstu māk­sli­nie­cisko sniegumu 1999. gadā tas saņēmis Lielo mūzikas balvu. ◆