Jaunība par 15 eiro

Ko tik sievietes spēj mūžīgās jaunības dēļ! Klausīties krāpnieču runās un aizmirst jebkādas morāles normas. Nesen kāda “labdare” vairākās Aizkraukles iestādēs piedāvāja “ekskluzīvu” kosmētiku par zemu cenu. Kāpēc tik lēti? Tāpēc, ka tā esot zagta no firmu veikaliem. Un bija cilvēki, kas, ticot viņai, kosmētiku pirka.
Termiņš
“noplīsis”
Kādu tik zīmolu preces bija “labdares” somiņā! Tie, kas orientējas modes pasaulē, zina, ko nozīmē franču kompānijas “Christian Dior”, “Chanel” vai japāņu firmas “Shiseido” kosmētika. Un patiešām muļķīgi būtu nenopirkt, piemēram, “Shiseido” krēmu pret krunciņām par 15 eiro, ja tā cena internetveikalā ir 80 eiro. Taču, visticamāk, krēms nav bijis pat tuvumā īstajam. Pat ja tas tiešām ir īsts, nez, vai par tik zemu cenu to pārdotu. Drīzāk tas ir tapis kādā pagrīdes ražotnē, kurā izgatavo, ko vien vajag.
Par to, ka sieviešu lētticību laiku pa laikam izmanto šādas “labdares”, var pārliecināties internetā. Piemēram, jau 2010. gadā vienā no portāla diskusijām kāda lietotāja stāsta, ka “šad tad kāds piedāvā iegādāties par zemāku cenu ārzemēs nofenderēto kosmētiku, smaržas”.
Kad “labdarei” kāda neticīgā jautāja, kāpēc nav norādīts derīguma termiņš, viņa nebija uz mutes kritusi — tas esot noplīsis… Protams, ir gadījumi, kad pircēji apzināti iegādājas viltojumus (parasti to zemās cenas dēļ), cerot, ka citi to nepamanīs un viņi varēs padižoties ar “zīmola” precēm.
Pakaļdarinājumu veidi
Viltojumi ir triju veidu: visaugstākās kvalitātes, kvalitatīvie un nekvalitatīvie.
Nekvalitatīvie viltojumi parasti tiek pārdoti tirgū par ievērojami zemākām cenām. Lielākā daļa šo preču ražotas Ķīnā un citās Austrumu valstīs.
Kvalitatīvie viltojumi atrodami gan interneta vietnēs un izsolēs, gan arī veikalos. Cenas parasti nav augstas. Biežāk tiek viltotas somas, pulksteņi un sporta preces.
Visaugstākās kvalitātes viltojumus var pazīt tikai neliels cilvēku loks — pieredzējuši eksperti, pārdevēji vai menedžeri, kā arī ilggadēji produkta cienītāji. Cenas ir gandrīz tikpat augstas vai tādas pašas kā oriģinālam, un preces pārsvarā ražo Eiropā.
No kosmētikas un parfimērijas visbiežāk vilto zīmolu “Loreal”, “Chanel”, “Lancome” un “Maybelline” produkciju.
Kam jāpievērš
uzmanība?
Viltojumu var pamanīt, atšifrējot svītrkodu. Pirmie trīs cipari liecina par ražotājvalsti, nākamie 4—5 cipari ir preces izgatavotāja kods, vēl pieci nākamie — informācija par preci (nosaukums, īpašības u. c.), pēdējais ir kontrolcipars.
Pērkot smaržas, uzmanība jāpievērš iesaiņojumam — kastītei jābūt kvalitatīvai, ar skaidri salasāmiem uzrakstiem, bez kļūdām, ja apkārt ir polietilēns, tam cieši jāpieguļ, locījumu vietas ir akurātas, nav redzamas pazīmes, kas liecinātu par papildu līmēšanu ar līmlenti u. tml. Uz smaržu iesaiņojuma ir norādīts spirta satura procents.
Smaržu pudelīte ir kvalitatīva, bez gaisa burbulīšiem stiklā. Gan uz iesaiņojuma, gan uz flakona norādīts pudelītes tilpums mililitros. Smaržu pudelītes vāciņš un smidzinātājs ir kvalitatīvi — vāciņš ir gluds, un smidzinātājs viegli darbojas. Ja smaržu aromāts jau ir pazīstams, pārbaudiet, vai tas neatšķiras no ierastā — nav sīvāks vai citādi neparasts. Noteiktu garantiju sniedz arī konkrētā izstrādājuma (smaržu, tualetes ūdens) atbilstības sertifikāts, kam būtu jābūt katrā tirdzniecības vietā. Jums ir tiesības pieprasīt to uzrādīt.
Iegādāto smaržu kvalitāti var pārbaudīt, ievietojot pirkumu ledusskapī — ja smaržas paliek duļķainas, tas ir viltojums.
Kosmētika, riepas, velosipēdi...
Pēc Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (VP ENAP) datiem, 2012. gadā Latvijā konstatētas un izņemtas viltotas preces vairāk nekā 332 000 latu vērtībā. Visbiežāk atklātie viltojumi ir dažādu zīmolu parfimērija, apavi, rūpniecības preces un apģērbs. Pēc viltotiem apaviem (381 gadījums) un apģērba (471) liels 2012. gadā Latvijā bijis arī pakaļdarināto rūpniecības preču skaits — pavisam gada laikā atklāts 1080 gadījumu, kad viltotas dažādu zīmolu autoriepas, auto aksesuāri un detaļas, lietussargi, apģērba uzšuves un dažādas citas preces. 2012. gadā atklāts arī ievērojams skaits citu preču viltojumu gadījumu: parfimērija (796), uztura bagātinātāji un medikamenti — “Viagra” un “Lovegra” (290), kopētāju toneri (108), ierīce “Kosmodisk” (92), mobilie telefoni “iPhone” (113), velosipēdi (27), kā arī pazīstamu zīmolu pulksteņi, audioierīces, bērnu elektromobiļi, spēļu konsoles, juvelierizstrādājumi, trauki, flīzes, lauksaimniecības kīmija. Viltots arī alkohols un pārtika, tostarp piens, zivju konservi “Rižskaja žemčužina” un šķīstošā kafija.
Palīdz
internets
Preču viltotāji ir “čakli” ļaudis. Piemēram, pirms vairāk nekā gada kādā A. Čaka ielas veikalā policija atklājusi un konfiscējusi teju četrus tūkstošus, iespējams, viltotu Baldones dziedniecisko dūņu ziepju. Veikals bez zīmola īpašnieka atļaujas savā preču katalogā piedāvāja iegādāties dūņu ziepes ar BDK preču zīmi un, iespējams, realizēja nezināmas izcelsmes produkciju.
Labs palīgs viltoto preču tirgotājiem ir internets. Savulaik nepatīkamu pārsteigumu dzimšanas dienā kādam likumpārkāpējam sarūpēja Valsts policijas darbinieki, atsavinot aptuveni 15 litru dažādu zīmolu smaržu.
Speciāli izveidoto mājaslapu, kurā bija iespējams iegādāties dažādu zīmolu smaržas, Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinieki ievēroja, pārlūkojot interneta mājasla-
pu vietnes. Lapa darbojusies trīs mēnešus, un kā preču avotu vīrietis nosaucis Rīgas Centrāltirgu. Policijas darbinieki pieļauj iespēju, ka smaržas izgatavotas Apvienotajos Arābu Emirātos, kā tas bijis iepriekš līdzīgos gadījumos.
Vīrietis Rīgā, Valdemāra ielā, īrēja biroja telpas, kur klienti varēja saņemt savas pasūtītās preces. Tur policija atsavināja 37 dažādu zīmolu 320 smaržu.
Vairāk nekā 2 miljoni zeķu
Taču vilto ne tikai kosmētiku, un viltotājus noķer ne tikai pie mums. Pērn internetā bija ziņa, ka Itālijas finanšu policija divos reidos Padujā un Romā ir konfiscējusi 18 miljonu viltotu preču, tajā skaitā apģērbu, rotaļlietas un virtuves piederumus, un sākusi izmeklēšanu pret četriem ķīniešu uzņēmējiem.
Romā ielu tirgotāji neviļus aizveda policiju līdz noliktavai, kur viltotās preces tika glabātas. Policija pārmeklēja automašīnas, kas izbrauca no šīs noliktavas, un atrada četrus miljonus nelegāli importētu preču. Policija konstatēja, ka viltoto preču sastāvā ir ļoti kaitīgas vielas.
Apturot un pārmeklējot kravas mašīnu ar Lietuvas numurzīmēm, tika atrasts 1500 kastu ar 2,5 miljoniem zeķu, kas bija Itālijas zīmola “Pompea” preču viltojumi.
Šīs preces ar viltotiem dokumentiem bija nelegāli ievestas Itālijā no Lielbritānijas.
“Mēs atradām rotaļlietas un virtuves piederumus, kas izgatavoti no plastmasas, kura iegūta no Ķīnā izmestiem Eiropas atkritumiem,” sacīja finanšu policijas pārstāvis Luka Dželormino, kurš piedalījās Padujas operācijā. ◆
Izmantoti materiāli no
diena.lv, delfi.lv, laip.lv
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra