Staburags.lv ARHĪVS

Tulpju dienu bez politikas

Līga Patmalniece

2014. gada 7. marts 08:05

165
Tulpju dienu bez politikas

Starptautiskajai sieviešu dienai šogad aprit nosacīta simtgade. Sieviešu cīņa par savām tiesībām no Amerikas lēni pārceļoja uz citiem kontinentiem un valstīm. Pirms gadsimta, 1914. gadā, lielākajā daļā Eiropas valstu šo dienu sāka svinēt tieši 8. martā.  Pēc Atmodas līdz 2008. gadam Latvijā Starptautisko sieviešu dienu oficiāli nesvinēja ideoloģisku apsvērumu dēļ, saistot to vienīgi ar PSRS okupācijas mantojumu.

Vēlāk 8. martu Latvijā oficiāli atzina par atzīmējamu dienu, taču ne brīvdienu.

Šīs dienas svinēšana dažādos sabiedrības slāņos izpaužas atšķirīgi, bet katrs no tās cer sagaidīt svētku izjūtu. “Vientuļo cilvēku sišana,” uz jautājumu par asociācijām saistībā ar Sieviešu dienu man atbildēja paziņa. Patīkami ielās un veikalos redzēt vīriešus ar ziediem, bet daudzas sievietes tomēr paliek bez uzmanības apliecinājuma. Savu vīrieti neatradušās, vientuļās mātes, atraitnes vēlas to pašu, ko mīlētās un lutinātās.

Mūsdienu pasaulē svētku dienas nereti savās interesēs izmanto partijas un organizācijas. Īpaši naski uz 8 . marta politizēšanu vēlēšanu gadā ir politiķi. Piemēram, saskaņietis Saeimas deputāts Vitālijs Orlovs pirmssvētku dienās pamanījies masveidā izsūtīt apsveikuma atklātnes, kurās attēlots pats ar krāšņu rožu klēpi. Interesanti, par kādu naudu tas darīts?

Tomēr daudzās valstīs 8. marts joprojām ir atgādinājums sieviešu cīņai par vienlīdzību ar vīrieti, kas daudzviet, iespējams, vēl ilgi nebeigsies. Sievietes joprojām nav līdztiesīgas gan ikdienas dzīvē, gan darbā, piemēram, Eiropā viņas saņem par 17,5% mazāku algu nekā vīrieši. Latvijā šis skaitlis ir virs 18%. Saistībā ar Starptautisko sieviešu dienu ANO ik gadu pasludina kādu gada tēmu. Šogad moto ir: “Vienlīdzība sievietēm ir progress visiem”. Īpašs 8. marts, iespējams, izvērtīsies Krievijā 2017. gadā — revolūcijas 100. gadadienā. Ukrainas radikālās feministu organizācijas “Femen” aktīvistēm ir mērķis “iekustināt Ukrainas sievietes, lai viņas kļūtu sociāli aktīvākas, un
2017. gadā organizēt sieviešu revolūciju”.

Lielākajai daļai sabiedrības 8. marts ir diena, kad sievietes saņem uzmanības apliecinājumus, ziedus no ģimenes vīriešiem, kolēģiem. Katrai paaudzei šī diena saistās ar atšķirīgām izjūtām. Kāds joprojām rauc degunu un uzskata, ka šī diena “ož” pēc padomjlaikiem un ir nepatīkama atlieka no sen sabrukušās savienības. Latviešiem jau tā ir maz atzīmējamo dienu, kad pie sarkanbaltsarkanā karoga nebūtu jāpiesien melnā sēru lentīte. Tāpēc nevajadzētu šo dienu noniecināt. Tie vienkārši ir skaisti pavasara svētki visām sievietēm.