Pilsonība kā brīvbiļete
Pēc aptuveni desmit gadu pārtraukuma Latvijā atjaunota tradīcija — turpmāk topošajiem Latvijas pilsoņiem, kuri pilsonību iegūst naturalizējoties, solījums būt uzticīgiem Latvijas Republikai jādod mutiski un lojalitāte valstij jāapliecina svinīgā ceremonijā. Lai gan grozījumi Pilsonības likumā stājās spēkā jau pagājušā gada rudenī un arī valdība jauno kārtību apstiprināja pērn, pirmās svinīgās ceremonijas notika tikai šīgada februāra beigās. Saskaņā ar jauno kārtību ceremonijas norises telpā jābūt novietotam Valsts karogam un ģerbonim, bet, svinīgo pasākumu atklājot, jāatskaņo Valsts himna. Statistika liecina, ka ik gadu Latvijas pilsonību naturalizējoties vēlas iegūt divarpus līdz trīs tūkstoši cilvēku. Pagājušajā gadā Latvijas pilsonībā uzņemtas 1732 personas.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Daugavpils nodaļā svinīgā ceremonijā nupat lojalitāti valstij solīja septiņi nākamie pilsoņi. Televīzijas žurnāliste uzrunāja divus no viņiem un vaicāja, kāpēc viņiem ir svarīgi kļūt par Latvijas pilsoņiem? Viens gados jauns vīrietis latviešu valodā atbildēja, ka, iegūstot Latvijas pilsonību, būs ērtāk ceļot. Savukārt cits nākamais Latvijas pilsonis uz šo jautājumu atbildēja krievu valodā — viņam Latvijas pilsonību svarīgi iegūt, lai bērniem nebūtu jāpaskaidro, kāpēc viņam un sievai pases ir dažādās krāsās...
Var jau mānīt sevi un cerēt, ka Daugavpilī no nākamajiem Latvijas pilsoņiem šie bija izņēmumi, bet visi pārējie naturalizēties vēlas cēlāku mērķu dēļ. Būt pilsonim nozīmē paust cieņpilnu attieksmi pret valsts tradīcijām, vēsturi, kultūru un valodu, bet kā ir dzīvē? Varbūt, pilsonību tik dāsni dāļājot, paši sev radām ilūziju, ka visiem, kuri to iegūst, tas ir svarīgi? Vai, saņemot īstās krāsas pasi, cilvēks tāpēc vien jutīs lielāku atbildību un cieņu pret valsti, kurā dzīvo, ja līdz šim tās nebija? Vai drīkstam piešķirt pilsonību tāpēc vien, ka tā būs ērtāk ceļot? Mēs tā degradējam pilsonības jēdzienu.
Līdz lēmumam kļūt par kādas valsts pilsoni katram jānonāk pašam, taču nereti cilvēka šaubas veikli izmanto politiskie spēki, kuriem tas tobrīd ir izdevīgi. Piemēram, Liberāldemokrātiskās partijas līderis Krievijā Vladimirs Žirinovskis aicina Krieviju steigšus piešķirt tās pases Ukrainas iedzīvotājiem, lai dokuments kļūtu par garantu, ka viņi saņems Krievijas aizsardzību. Skaidrs, ka tā ir iespēja īstenot savtīgas intereses, kur pilsonības iegūšanai nav ne mazākās saistības ar cieņu, lojalitāti un citiem pilsoņa pienākumiem pret valsti.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra