Staburags.lv ARHĪVS

Jaunus noteikumus vecajā spēlē

Imants Kaziļuns

2014. gada 28. februāris 07:57

104
Jaunus noteikumus vecajā spēlē

Par notāru kantori savas dzīves laikā atceramies labi ja pāris reižu, pārsvarā, kad kārtojami īpašuma “papīri”. Tāpēc pirms katrām Notāru dienām nodomāju — atkal taisa sev reklāmu. Tomēr kāds apstāklis lika domas mainīt. Notāru vēlme izglītot sabiedrību, šogad — par pieaugošo tendenci vīrietim un sievietei dzīvot kopā, bet savas attiecības oficiāli nereģistrēt. Kad gadu gaitā iegādāts īpašums, piedzimuši bērni, bet slimības, jūtu zuduma vai sliktākajā gadījumā nāves dēļ būt kopā vairs nav iespējams, pēkšņi “uzpeld” jautājums — kas ir mans un kas — tavs? To, kas kuram pieder, šķiroties Latvijā nosaka likums, un tas šobrīd darbojas tikai attiecībā uz oficiālā laulībā reģistrētām attiecībām. Tāpēc skarbi skan juristu teiktais — lai cik stipri viens otru mīlētu, likuma priekšā jūs esat sveši cilvēki. Lai nenonāktu pie tik skumja secinājuma, notāri iesaka par juridisko pusi domāt laikus.

Agrāk un joprojām juridiskās attiecības starp vīrieti un sievieti regulē Civillikums, vēl agrāk — Baznīca. Pēdējā laikā laulību institūcija, īpaši vecajā Eiropā, arvien stiprāk šūpojas. Padomju laikos Latvijā nereģistrētās attiecībās dzima vien 10% bērnu, mūsdienās — puse visu jaundzimušo. Laulība savu reputāciju pamazām sāk zaudēt. Tas pats notiek ar katoļu baznīcu, kas savu tēlu sasmērējusi ar daudziem pedofilijas skandāliem. Laulība mūsdienās bieži vien kļūst tikai par statusa izpausmes veidu, kas īpaši svarīgs sievietei. Ja esmu precēta, mainās apkārtējo vīriešu attieksme pret mani — tā bieži dzirdu sakām. Otrs, arī sabiedrības uzspiests, ir baltā tērptās līgavas tēls, kas nereti ir daudzu jaunu meiteņu sapnis. Kad “plīvurs krīt”, jāsaskaras ar dzīves realitāti. Diemžēl gan vienā, gan otrā gadījumā laulība lielākoties beidzas ar šķiršanos. Dzīvē, vadoties pēc likuma, notiek vēl lielāki absurdi — pie notāra vēršas partneri, kuriem radušās problēmas ar jaundzimušā reģistrāciju, jo nav šķirta iepriekšējā laulība. Saskaņā ar likumu bērna tēvs ir mātes vīrs, proti, bijušais vīrs.

Šī un citu iemeslu dēļ, lai kaut ko mainītu gadu simtos iedibinātajā, kā akmenī iecirstajā “ģimene = laulība”, viena mūsdienu sabiedrības daļa vēlas grozījumus Civillikumā. Jau no pagājušā gada resursu centrs sievietēm “Marta”, kas aizstāv sieviešu intereses, internetā sācis parakstu vākšanu par grozījumiem Civillikumā. Atsaucība maza, līdz šim savākti vien daži simti parakstu. Izmaiņu mērķis ir divu cilvēku kopdzīvei nereģistrētā laulībā piešķirt tādas pašas tiesības un tiesisko aizsardzību, kāda paš­laik ir laulībai. Starp citu, jau no sendienām izšķir vismaz deviņus laulību veidus. Izplatītākie — aprēķina, izdevīguma, vienošanās, fiktīvas laulības utt. Par ko mēs galu galā cīnāmies un kam sakām šo mistiko “Jā!”?