Staburags.lv ARHĪVS

Lauksaimnieki pauž bažas par ārvalstu investoru ietekmi lēmumu pieņemšanā

Sabīne Puķe

2014. gada 14. janvāris 11:46

14
Lauksaimnieki pauž bažas par ārvalstu investoru ietekmi lēmumu pieņemšanā

Lai ierobežotu lauksaimniecības zemes pirkšanu investīciju darījumu nolūkos, lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas un Zemkopības ministrija vairāk kā gadu strādāja pie grozījumiem likumā „Par zemes privatizāciju lauku apvidos”. Iepriekš bija plānots, ka šodien šos grozījumus skatīs Ministru Kabinets (MK), tomēr jautājums nav ticis iekļauts darba kārtībā. Lauksaimnieku organizācijas ir izbrīnītas par šādu vilcināšanos ar tik būtisku lēmuma pieņemšanu, ņemot vērā, ka līdz spēkā esošā zemes iegādes moratorija beigām ir atlikuši vien pāris mēneši.

Jautājuma lemšanas atlikšana ir saistīta ar saskaņojumu trūkumu no LR Ekonomikas un LR Tieslietu ministrijām. Biedrības „Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja: „Zeme ir Latvijas resurss lauksaimnieciskās produkcijas ražošanai un tādējādi valsts ekonomikas attīstīšanai, nevis pirkšanas un pārdošanas objekts peļņas gūšanai. Vārdos lēmumpieņēmēji pauž atbalstu lauksaimniekiem, ražošanai, diemžēl šobrīd redzam, ka šīs runas īstenot darbos traucē šauras investoru grupas intereses. Kādēļ tiek kārtējo reizi novilcināta izstrādāto likuma grozījumu izskatīšana valdībā? ”

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas pārstāvis, LPKS „Vidzemes Agroekonomiskā kooperatīvā sabiedrība” padomes priekšsēdētājs Ivars Ādamsons: „Esam patiesi sarūgtināti, ka šī, lauksaimniekiem tik akūtā, jautājuma risināšana tiek vilcināta. Nevienam nav noslēpums, ka Latvijas lauksaimniekiem zemā atbalsta dēļ ir visierobežotākās konkurences iespējas vienotajā tirgū. Turklāt mūsu zeme visu šo laiku ir bijusi visvieglāk pieejama jebkuram nekustamā īpašuma spekulantam, nevis lauksaimnieciskajai ražošanai. Mēs nevaram atļauties vairāk kavēties, un aizejošajai valdībai savs iesāktais darbs ir jāpadara līdz galam. Aicinām nekavēties un šo jautājumu izlemt jau tuvākajā valdības sēdē 21.janvārī.”

Grozījumos likumā „Par zemes privatizāciju lauku apvidos” ir iekļauti kritēriji, kuri tiktu piemēroti lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) iegādei, lai veicinātu lauksaimniecībā izmantojamās zemes nonākšanu tam paredzētajam nolūkam – lauksaimnieciskajai ražošanai, nevis investīciju darījumiem. Lai iesākto darbu paveiktu esošās valdības darbības laikā, MK tas būtu jāizskata 14.janvāra sēdē, tomēr šodien šie grozījumi netiks izskatīti, kā iemeslu minot to, ka dokuments nav saskaņots ar Tieslietu un Ekonomikas ministrijām.