Staburags.lv ARHĪVS

“Slaucēja” vai tautumeita?

Inara Sudare

2014. gada 9. janvāris 08:13

309
“Slaucēja” vai tautumeita?

Katrs notikums ir kā lakmuss, kas atklāj katra cilvēka būtību — parāda, vai viņš ir optimists, pesimists vai vienaldzīgais. Pēdējās dienās asa viedokļu apmaiņa izraisījusies par ziņu aģentūru “Bloomberg”, kura 31. decembrī, dienu pirms Latvijas pievienošanās eirozonai, raksturojusi mūsu jaunās monētas, sakot, ka viena un divu eiro monētas reversā iekalts slaucējas attēls. Vēlāk zem fotoattēla vārds “slaucēja” izlabots uz “tautumeita”, taču raksts ar nekorekto apzīmējumu publicēts arī citos medijos.

Kāda mana paziņa, kura savulaik strādājusi Lielbritānijā, puspajokam, pusnopietni teica: “Nu, kas tur ko šūmēties! Angļiem vienkārši skauž, jo viņiem nav tik skaistu  sieviešu kā mums. Pasaulē jau ir vēl trakākas kļūdas, no kurām cilvēkiem ir pat jācieš.”

“Bloomberg”, protams, ir pasaulē plaši zināma un respektabla ziņu aģentūra, tomēr arī tur kā jebkurā kompānijā strādā gan izcili, gan slikti darbinieki. Šīs “ziņas” autors acīmredzot nebija no gudrākajiem un, par Latviju neko nezinot, izteicis savu viedokli.  Solīdāk būtu, ja ziņu aģentūra atvainotos Latvijas valstij, nevis vienkārši pa kluso izlabotu sava darbinieka nekorekto izteikumu.

Mūsu monētu dizains patiesi ir izcils, un tas patīk pat tiem, kuriem tuvāki bija lati. Kādai gados vecākai kundzei šis ārzemnieka izteikums šķita vai pasaules gals, un vakar viņa savu sašutumu pauda arī “Staburagam”: “Kā var tautumeitu nosaukt par slaucēju? Kur jūs esat redzējuši slaucēju tautastērpā? Britiem tiešām galvā laikam ķīselis!”
Šis gadījums tikai atklāj, cik maz par Latviju zina citās valstīs. Un vai visi Latvijas iedzīvotāji paši zina, ka uz monētas attēlotā sieviete ir reāla persona Zelma Brauere, kuru mīļi saucam par Mildu? Kas viņa bija, kad dzīvoja un kāpēc viņa ir mūsu nacionālais simbols?