Vienu dienu katram
Šodien pareizticīgie un vecticībnieki svin Ziemassvētkus, un pēdējie dati liecina, ka Latvijā ir ap 400 000 šīm konfesijām piederīgo. Arī pagājušā gada nogalē Saeima nenodeva izskatīšanai komisijās grozījumus likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”, lai 7. janvāri noteiktu par brīvdienu.
Grozījumus iesniedza politiskā apvienība “Saskaņas centrs”, kas ideju par svētku dienu pareizticīgo Ziemassvētkos aktualizē atkal un atkal jau vairākus gadus, tomēr arvien nesekmīgi, jo iecere negūst deputātu vairākuma atbalstu. Līdzšinējo kārtību mainīt jau pērn ierosināja arī Reformu partija, aicinot paredzēt iespēju ikvienam darbiniekam, kurš vienojas ar savu darba devēju, reizi gadā izvēlēties un atzīmēt vienu reliģisko svētku dienu. Arī šis ierosinājums joprojām iestrēdzis, lai gan būtu pieņemams ikvienam, jo ļautu plānot gan darbu, gan brīvdienas, cienot reliģisko kultūru. Neraugoties uz to, ka valstī šodien nav noteikta oficiāla brīvdiena, vairākās Latvijas pašvaldībās to var izmantot kā brīvdienu pēc saviem ieskatiem, kas pēc tam būs jāatstrādā. “Rēzeknē dzīvo daudz pareizticīgo un vecticībnieku, daži no viņiem strādā arī pilsētas domē un tās struktūrvienībās, tāpēc jau tradicionāli pieņemam lēmumu par brīvdienas izsludināšanu, lai svinētu šo dienu,” skaidro pašvaldības vadība. Līdzīgi rīkojas arī Daugavpils un Preiļu pašvaldībās.
Jautājums par valsts valodu, reliģiju, seksuālo orientāciju sabiedrībā vienmēr izraisa diskusijas, rodas krasi pretēji, nereti agresīvi viedokļi. Apvainojot un aizskarot vienam otru, lielajā troksnī, šķiet, vairs nespējam sadzirdēt būtiskāko — šī ir svētku diena daudziem mūsu līdzcilvēkiem, kuri pārstāv dažādas tautības, arī latviešus. Manuprāt, šodien ir jāatzīst, ka esam dažādi, bet dzīvojam vienā telpā, kas katru gadu kļūs arvien raibāka un dažādāka. Atceros savu vecāku stāstus par Ziemassvētku vakaru, kad viņi savā bērnībā mājās paslepus rotāja eglīti un dziedāja Ziemassvētku dziesmas, jo tas bija aizliegts. Vai būsim ieguvēji, sperot soli atpakaļ un rīkojoties līdzīgi, noliedzot? Ir pietiekami daudz citu ar mūsu nacionālo pašapziņu saistītu jautājumu, par ko jācīnās un no kā nav jāatkāpjas, taču ne svētku jomā. Tomēr tam ir arī pretarguments — ja pieļausim vienu precedentu, drīz var sekot nākamais: savus svētkus Latvijā gribēs svinēt arī budisti, musulmaņi, krišnaīti...
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra