Staburags.lv ARHĪVS

Iededz gaismu savā pilī!

Guna Mikasenoka

2013. gada 27. decembris 08:06

103
Iededz gaismu savā pilī!

Beidzot ir pabeigta ap 115 miljonu latu dārgā Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecība, kas ilga kopš 2008. gada jūnija. Janvārī ēku paredzēts nodot ekspluatācijā. Nākamgad, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, ārzemju viesiem varēsim rādīt arī savu “Gaismas pili”, kas, tāpat kā Ausekļa un Jāzepa Vītola “Gaismas pils”, ir tautas brīvības un kultūras vērtību simbols. Atjaunotās Latvijas laikā tā ir vislielākā uzceltā ēka, kuras misija būs veicināt tautas izglītību un kultūru. Dažs jauno grāmatu krātuvi ir salīdzinājis pat ar Brīvības pieminekli. Ēka noteikti kļūs arī par Rīgas un Latvijas simbolu, jo tāda pasaulē ir vienīgā. 

Līdzīgi kā “Baltijas ceļš”, starptautisku uzmanību noteikti gūs arī akcijas “Grāmatu ķēde” ceļš no vecās līdz jaunajai bibliotēkai, kad 2014 metru garumā, no rokas rokā padotas, grāmatas nonāks jaunajā mājvietā. Akcijā solījis piedalīties arī Valsts prezidents Andris Bērziņš. Cilvēki tā apliecinās centienus saglabāt un popularizēt kultūras vērtības. Jaunajā grāmatu krātuvē simboliska būs arī lasītāju dāvināto grāmatu siena.

Tiek lēsts, ka apmeklētāji bibliotēku pilnībā varēs izmantot no nākamā gada vidus, jo tad visas grāmatas no pašreizējām sešām ēkām būs vienuviet, bet pirmās lasītavas atvērs jau aprīlī. Jaunajā ēkā jau tagad tiek plānoti dažādi kultūras pasākumi, pat starptautiskas konferences. Gan jau kādu laiku ēka būs arī plaši apmeklēts vietējais tūrisma objekts — līdzīgi kā Latgales vēstniecība “Gors” Rēzeknē. Ikviens, kurš savulaik studējis un apmeklējis Latvijas Nacionālās bibliotēkas grāmatu krātuves dažādās Rīgas vietās, vēlēsies noteikti pabūt arī jaunajā ēkā.
Dažādām akcijām vienmēr ir simboliska nozīme. Arī nesen notikušajam fotogrāfiju konkursam ar moto par gaismas iedegšanu pilī. Tā laikā ik vakaru ēkā Daugavas pusē iededza visas gaismas. Ikviens varēja celtni nofotografēt no sava skatpunkta.

Dziesmu svētku virsdiriģents Ivars Cinkus domā, ka “Gaismas pils” Dziesmu svētku repertuārā būs mūžīgi. Ļoti gribētos, lai mūžu mūžos dzīvotu arī jaunā grāmatu krātuve un visas ar “Gaismas pili” saistītās akcijas un pasākumi radītu cilvēkos lielākas alkas pēc zinībām, pēc kultūras. Lai Ausekļa vārdus par vecās pils augšāmcelšanos un gaismas margošanu mēs varētu attiecināt arī katrs uz sevi — ikviena cilvēka dvēsele ir kā pils, kuru vajag izgaismot. Lai katram allaž gribētos iedegt kultūras gaismu sevī, savā pasaulītē! Ja tajā būs gaišs, tās mirdzums blāzmos arī apkārt.