Staburags.lv ARHĪVS

Adrenalīna cena

Evita Apiņa

2013. gada 3. decembris 08:32

120
Adrenalīna cena

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Valsts policiju un Satiksmes ministriju ar jauno kampaņu “Brauc ar prātu. Paliec dzīvs!” vēršas pret visatļautību un nihilismu uz Latvijas ceļiem. Kampaņas mērķis — mazināt ātru un agresīvu braukšanas stilu, kas īpaši bīstams laikā, kad uzsnieg pirmais sniegs un ceļi apledo.

Kampaņas laikā transportlīdzekļu vadītājus un pārējos ceļu satiksmes dalībniekus  uzrunās ar video, audio klipiem un vides reklāmām. Apdrošināšanas sabiedrība “Ergo” ar īpašu mobilo aplikāciju autovadītājus aicinās izmērīt, vai viņu braukšanas stils nav pārāk pārgalvīgs un bīstams.

Šīgada novembris Latvijā ir bijis viens no asiņainākajiem mēnešiem pēdējo triju gadu laikā — uz ceļiem bojā gājuši 24 cilvēki. Tieši nepareizi izvēlēts ātrums ir bijis iemesls 30 traģiskām autoavārijām jeb piektajai daļai no visiem šogad notikušajiem nelaimes gadījumiem ar letālām sekām uz autoceļiem Latvijā. Liela daļa ievainoto un bojāgājušo ir gājēji. Statistika arī liecina, ka kopš fotoradaru noņemšanas krietni pieaudzis pat vidējais ātrums. Viena no traģiskākajām pēdējā mēneša avārijām notika Skrīveros, uz Rīgas— Daugavpils šosejas, kur avarējot automašīnas spidometrs apstājās pie ātruma 170 kilometru stundā.

“Šobrīd uz Latvijas ceļiem valda visatļautība un nesodāmības izjūta. Vidējā braukšanas ātruma pieaugums, ātruma “rekordi” un traģiskās avārijas ir sekas sabiedrības nihilismam un likuma normu ignorēšanai,” uzsver CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.
Kampaņas laikā Valsts policijas darbinieki veiks regulārus reidus, arī Aizkraukles reģionā, kuros īpašu uzmanību pievērsīs atļautā braukšanas ātruma ievērošanai un agresīvas braukšanas izpausmēm. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis teic, ka “smago avāriju, kas pāršalkušas Latviju, pamatā ir tikai ātrums. Ātrums un pārgalvība veikt manevrus, lielā ātrumā apdzenot. Mēs redzam — sekas ir traģiskas.”

Pieredzējuši autovadītāji uzskata, ka ir braucēju kategorija, kurus diemžēl nepārmācīs  lielāki sodi, neapturēs fotoradari, ne arī pastiprināti policistu reidi vai šādas pret agresīvu braukšanu vērstas kampaņas. Lai cik slikti laika apstākļi, redzamība vai intensīva satiksme, vienmēr būs kāds, kuram jābūt pirmajam, kuram jāpaspēj, “jāpazīmējas”, jāsaņem dienišķā adrenalīna deva. Tikai par kādu cenu? Diemžēl lielākoties “maksājot” ar citu cilvēku dzīvībām. Manuprāt, kampaņa ir iespēja arī pasažieriem un blakussēdētājiem kļūt līdzatbildīgiem par to, kas notiek uz ceļa. Nevis iekrampēties durvju rokturī un cerēt, ka arī šoreiz brauciens beigsies laimīgi, bet aizrādīt, apturēt, nepieļaut. Tas, protams, visos gadījumos neiedarbosies, bet, apturot kaut vienu agresīvu braucēju, ieguvēji būs visi satiksmes dalībnieki.