Staburags.lv ARHĪVS

Arī slinkums ietekmē izvēli

Evita Apiņa

2013. gada 22. novembris 08:37

123
Arī slinkums ietekmē izvēli

Šonedēļ Zemkopības ministrijā pirmo reizi tikās darba grupa, kas izveidota, lai veicinātu veselīgas pārtikas ražošanu un patēriņu. Grupā ir Veselības, Zemkopības un Finanšu ministrijas pārstāvji, pārtikas ražotāji, arī eksperti no Uzturzinātnes speciālistu biedrības un Diētas ārstu asociācijas. Priekšlikumi veselīgāku ikdienā lietojamo pamatproduktu ražošanai darba grupai jāizstrādā līdz nākamā gada 1. martam.

“Svarīgi, lai iedzīvotāji, īpaši bērni un jaunieši, ikdienā uzturā lietotu veselīgus pārtikas produktus, tāpēc veicināsim veselīgu pārtikas produktu ražošanu un sabiedrības izvēli par labu šādiem produktiem,” uzsver zemkopības ministre Laimdota Straujuma.

Iecere veicināt veselīgāku pamatproduktu ražošanu un panākt, lai šos produktus izvēlas lielākā sabiedrības daļa, nav peļama, tieši pretēji. Tikai ministriju pārstāvji un eksperti kārtējo reizi, šķiet, aizmirsuši vienu svarīgu lietu, kas nosaka ģimenes iepirkumu groza saturu — naudu. Diemžēl lielākā daļa sabiedrības joprojām spiesta izvēlēties lētāko, ne kvalitatīvāko preci, un ne jau tāpēc, ka nerūp sava un ģimenes veselība, ne tāpēc, ka nevēlas ēst veselīgi, bet tāpēc, ka nevar to atļauties. Lielveikalu plauktos līdzās sieram atrodams siera izstrādājums par krietni zemāku cenu, augu tauku maisījums ir trīs reizes lētāks par sviestu, arī piens, kura derīguma termiņš ir vairākus mēnešus un pat nav jāglabā ledusskapī, ir krietni lētāks. No vienas puses, ražotāji apelē pie pircēja sirdsapziņas, aicinot pirkt Latvijā ražotus produktus, mudina pievērst uzmanību to sastāvam, bet skaidrs, ka ikdienā tos joprojām izkonkurē lētākā prece. Lauku veikalos tirgotāji zina iedzīvotāju pirktspēju, tāpēc tur lielākoties  nopērkami produkti, kas ražoti Polijā, arī izvēle ir salīdzinoši niecīga.

Bet, lai nebūtu jāsūkstās, ka nevar atļauties pirkt kvalitatīvus un dārgākus produktus, jāmeklē alternatīva — jāaudzē pašiem, jāpērk tirgū no zemniekiem un jāgatavo konservi. Marinēti gurķi, dažādi salāti un ievārījumi jāmeklē pagrabā, ne veikala plauktos, kur tie nonākuši no kaimiņzemēm. Tāpat ir iespēja nepirkt Polijā ražotus lētus cepumus, bet cept mājās pašiem no pārbaudītām izejvielām.

Manuprāt, neveselīgu produktu nonākšanu mūsu iepirkumu grozā varam samazināt līdz minimumam, arī pārvarot slinkumu, atsakoties no pusfabrikātiem, aizdomīgas izcelsmes produktiem, pēc iespējas vairāk lietojot uzturā Latvijā audzētus dārzeņus un augļus. Būs gan lēti, gan veselīgi.