Staburags.lv ARHĪVS

Aizkrauklē izvietoti konteineri dalītajiem atkritumiem

Guna Mikasenoka

2013. gada 22. novembris 00:01

515
Aizkrauklē izvietoti konteineri dalītajiem atkritumiem

Aizkrauklē, atkritumu savākšanas laukumos, pirms kāda laika papildus izvietoti dzelteni konteineri papīram, kartonam un plastmasai, bet nesen  — arī zaļi konteineri stiklam. Uz tiem lasāms, ko konteineros drīkst ievietot, taču daļa iedzīvotāju tajos samet arī lietas, kuras otrreizējai pārstrādei neder. Šādi konteineri ir arī citos novados, kurus apkalpo Aizkraukles KUK.
Konteineri stiklam ir slēdzami, tiem augšā ir gumijas atvere trīslitru stikla burkas lielumā. Cerams, iedzīvotāji tajos ievietos tikai stiklu.
Dzeltenajos konteineros drīkst izmest avīzes, žurnālus, plastmasas pudeles, sulu, piena un kefīra tetrapakas, kartonu un papīra olu iesaiņojumu. Taču iedzīvotāji tur izmet arī daudz ko nederīgu.
Uzrakstus nelasa vai neredz?
Atkritumus no dzeltenajiem konteineriem SIA “Aizkraukles KUK” savāc reizi nedēļā un izber šķirošanas stacijā Jaunceltnes ielā 9b — lielā speciāli uzbūvētā angārā, kas pieder SIA “Vidusdaugavas SPAAO”. Ja konteineros būtu ievietoti tikai tie atkritumi, kuru sarakstu var izlasīt uz to sāniem, šķirotāji priecātos — visu kravu uzreiz varētu izgāzt šķirošanas līnijas bedrē. Strādnieki iedarbinātu transportieri, un visi atkritumi “aizbrauktu” uz šķirošanas telpu — mazu mājiņu augstu gaisā. Strādnieki tur nokļūst pa kāpnēm. Tur viņi atkritumus sašķirotu, ievietojot milzu konteineros — atsevišķi  iekristu papīrs, kartons, PET tumšās un gaišās pudeles, plēves. Pēc tam atkritumus sapresētu. Savukārt metāla izstrādājumi “brauktu” tālāk pa konveijera lenti, līdz pieliptu magnētam un pēc operatora komandas sakristu citā konteinerā. Taču īstenība ir citāda — iedzīvotāji dzeltenajos konteineros ievieto arī sadzīves atkritumus. Viņi uzrakstus nelasa vai neredz?
Lieko izlasa
ar rokām
Tā kā dzeltenajos konteineros ir samests daudz kas lieks, atkritumus vispirms izber uz betona grīdas, un strādnieki no tiem visu nederīgo izlasa ar rokām, pēc tam atkritumus otrreizējai pārstrādei ar rokām samet šķirošanas līnijas bedrē. Tas prasa daudz laika. Ko tad lieku cilvēki samet? Strādnieki An­dris Keišs un Agnis Belevičs stāsta, ka dzeltenajos konteineros reizēm ir 80% sadzīves atkritumu, kuri būtu jāievieto parastajos — sadzīves atkritumu — konteineros:  kartupeļu un citu dārzeņu mizas, vecas puķes, apavi, apģērbs, rotaļlietas, olu plastmasas paliktņi, lopbarības iesaiņojuma plēves, putu­-
plasts, būvgruži, šīferis, pamperi, stikls, koka izstrādājumi, trauku lauskas, siļķu galvas, vienreizējās lietošanas trauki, zāle un lapas. Reiz bijis pat beigts kaķis un aitāda vai teļāda. Uz dzeltenajiem konteineriem ir rakstīts, ko tajos nedrīkst ievietot, un iedzīvotājiem to vaja­-dzē­tu izlasīt un arī ievērot. Šķirošanas angārs ir domāts, lai atsevišķi atdalītu papīru, kartonu, PET pudeles, nevis lai kaudzē rakņātos sadzīves atkritumu meklējumos.  
Plēves pieņem neierobežotā daudzumā
Ja kādam uzņēmumam vai zemnieku saimniecībai ir daudz nevajadzīgu plēvju, tās var atvest uz angāru un nodot, par tām nav jāmaksā. Piemēram, SIA “AKZ” šo iespēju izmanto, regulāri atvedot iesaiņojuma plēvju kalnus. Strādnieki tās sapresē otrreizējai pārstrādei.  
Dzeltenajos konteineros iedzīvo­tāji ievieto arī rotaļlietas, un strādnieki dažkārt tās izmanto angāra noformējumam, piemēram, pie viena staba piestiprināts liels pūķis — vairs nevajadzīgs Pūķa gada simbols. Taču ne lupatu, ne plastmasas rotaļlietas dzeltenajos konteineros nedrīkst mest.
Vai iedzīvotājiem tiks rīkota kāda informatīva kampaņa? SIA “Aizkraukles KUK” valdes loceklis Ivars Sekacis ir skeptisks — kampaņu nerīkošot, jo neredzot tai jēgu — visa informācija ir rakstīta uz konteineriem.
Iedzīvotāji var vest arī paši
Iedzīvotāji dalītos atkritumus var vest arī uz šķirošanas stacijas lauku­mu, kas ir līdzās Aizkraukles KUK teritorijai. Tur ir izvietots konteiners tikai papīram, un uz tā rak­stīts, ka tajā drīkst ievietot grāmatas, kartonu un kartona kastes, taču nedrīkst mest netīru vai slapju papīru un kartonu, tetrapakas, glancētus preses izdevumus, laminētus papīra izstrādājumus, papīrus ar saspraudēm, ātršuvējiem. Līdzās ir izvietoti arī lieli konteineri atsevišķi stiklam, metālam, koka izstrādājumiem, nolietotām riepām — riepu limits gan ir noteikts, nedrīkst ievietot vairāk par četrām. Ja kāds vēlas nodot vairāk riepu, par to ir jāmaksā.
Vispirms pārkrauj
un sapresē
Dzelteno konteineru saturs nonāk otrreizējai pārstrādei, bet kāds ir sadzīves atkritumu ceļš? Ivars Sekacis domā, ka iedzīvotājiem tas nemaz neinteresē — galvenais, lai konteinerus laikus iztukšotu un to saturu aizvestu.
Daudziem, iespējams, šķiet, ka Aizkraukles KUK sadzīves atkritumu  kravas tūlīt ved uz atkritumu poligonu “Dziļā vāda” Krustpils novadā. Tomēr tā nav. Aizkraukles KUK automašīnas tos izber pārkraušanas laukumā, kas, tāpat kā šķirošanas stacija, pieder SIA “Vidusdaugavas SPAAO”. Pēc tam atkritumus ar traktoru sastumj vienuviet, iekrauj lielgabarīta konteineros, kuru ietilpība ir 30 kubikmetru, tajos ar speciālu smagu metāla rulli tos sapresē. Jaudīgās kravas automašīnās konteinerus aizved uz poligonu “Dziļā vāda” Krustpils novadā un atkritumus tur apglabā. ◆