Staburags.lv ARHĪVS

Eiro ieviešanas gaitā no krāpšanas visvairāk mudina sargāties mājsaimniecības

LETA

2013. gada 13. novembris 08:03

37
Eiro ieviešanas gaitā no krāpšanas visvairāk mudina sargāties mājsaimniecības

Saistībā ar eiro ieviešanu krāpniecībai visvairāk pakļautas mājsaimniecības, šodien žurnālistiem stāstīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs.

Viņš norādīja, ka Igaunijas un citu valstu pieredze liecina, ka īsi pirms pārejas uz jaunu valūtu sarosās krāpnieki. "Izmantojot situāciju, ka cilvēki vēl tik labi nepazīst jauno naudu, viņi cenšas apkrāpt lētticīgos, piemēram, piedāvājot izdevīgāku maiņas kursu vai uzdodoties par kādas organizācijas pārstāvi, izvilina informāciju par skaidrās naudas uzglabāšanas vietu un daudzumu," atzina Velšs.

Piemēram, Igaunijā bijis gadījums, kad krāpnieki pārdevuši Krievijā saražotas eiro suvenīru banknotes, uz kurām pat bijis rakstīts, ka tās ir suvenīri. Savukārt šā gada aprīlī kādam cilvēkam Latvijā par zemāku naudu pārdoti viltoti 200 eiro. Tiesa, šis pagaidām ir vienīgais šāda veida krāpšanas gadījums Latvijā, taču Velšs brīdināja, ka, tuvojoties eiro ieviešanas dienai, krāpšanu skaits augs.

Lai sagatavotu iedzīvotājus drošākai pārejai uz eiro, Valsts policija ir sagatavojusi bukletu, kurā aprakstītas situācijas, kurās iedzīvotājiem jāuzmanās. Buklets būs pieejams policijā un visās VAS "Latvijas Pasts" nodaļās.

Bukletā policija iesaka nelaist mājās svešiniekus, kas piedāvā samainīt latus pret eiro ar izdevīgāku maiņas kursu. Tāpat policija iesaka naudu glabāt bankas vai pasta kontā, kā arī neiesaka stāstīt citiem, kur nauda tiek glabāta un kad plānots naudu mainīt.

Naudu ieteicams mainīt bankā vai pastā, kā arī ar naudas maiņu nav ieteicams steigties. Ieteicams arī sargāt savus bankas kartes datus un PIN kodu - jāpārliecinās, vai kāds nenoskatās PIN kodu, vai uz bankomāta nav piestiprināta ierīce maksājumu kartes datu nolasīšanai, kā arī jābūt piesardzīgiem, veicot darījumus internetā.

Savukārt, pārvietojoties ar naudu, policija iesaka to labi noglabāt un cieši pieskatīt. Ieteicams naudu mainīt pa dienu, paaicinot līdzi kādu draugu vai radinieku. Pēc maiņas naudu ieteicams glabāt apģērba iekškabatās, jo somu vai maku var nozagt. Savukārt ar lielām naudas summām nav ieteicams braukt pārpildītā transportā un doties uz tirgu.