Staburags.lv ARHĪVS

Saeimā iesniegti 10 000 parakstu pret biļešu cenu diferencēšanu Rīgas sabiedriskajā transportā

LETA

2013. gada 23. oktobris 08:58

5
Saeimā iesniegti 10 000 parakstu pret biļešu cenu diferencēšanu Rīgas sabiedriskajā transportā

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā iesniegta vēstule ar vairāk nekā 10 000 parakstu, aicinot veikt nepieciešamās likumdošanas izmaiņas, lai liegtu diferencēt sabiedriskā transporta biļešu cenas pēc deklarētās dzīvesvietas.

Kā ziņots, portālā "Manabalss.lv" aptuveni divu nedēļu laikā savākti vairāk nekā 10 350 paraksti pret biļešu cenu diferencēšanu Rīgas sabiedriskajā transportā.

Līdz ar to iniciatīvu var iesniegt vērtēšanai parlamentā. Kā aģentūrai LETA sacīja iniciatīvas autore Ieva Brante, vēstule tiks iesniegta parlamentā, lai Saeima varētu rīkoties atbilstoši Latvijas iedzīvotāju interesēm, kuri šādi ir pauduši savu nostāju jautājumā par plānotajām izmaiņām biļešu cenās Rīgas sabiedriskajā transportā.

Brante uzskata, ka iedzīvotājus nedrīkst dalīt pēc deklarētās dzīvesvietas, turklāt Rīgā kā valsts galvaspilsētā ir koncentrētas dažādas iedzīvotājiem nozīmīgas iestādes - slimnīcas, tiesas, valsts iestādes.

Jau ziņots, ka paraksti tiek vākti ar mērķi novērst lielas iedzīvotāju grupas diskrimināciju Rīgā, nosakot vienādu braukšanas maksu Rīgas sabiedriskajā transportā kā rīdziniekiem, tā arī pārējiem pasažieriem, kas dzīvesvietu nav deklarējuši Rīgā.

"Saglabājot vienādu sabiedriskā transporta braukšanas maksu gan rīdziniekiem, gan nerīdziniekiem, tiks novērsta lielas iedzīvotāju grupas diskriminācija pēc to dzīvesvietas un nepalielināsies no Latvijas aizbraucošo skaits. Mazākās pašvaldībās nesamazināsies ieņēmumi, un tās spēs nodrošināt atbalstu skolām, bērnudārziem, maznodrošinātajiem un trūcīgiem, kā arī transportam un pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem. Rīgā nepalielināsies transporta plūsma un nepasliktināsies gaisa kvalitāte iespējamo nerīdzinieku privātā transporta dēļ," norāda iniciatīvas autore.

Parakstot šo iniciatīvu, iedzīvotāji vienlaikus pieprasa veikt pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" revīziju.

Pēc vēstules autoru domām, Rīga ir Latvijas galvaspilsēta, un līdz ar to tajā pieejamie pakalpojumi nav aizvietojami ar iespējām ārpus Rīgas - galvaspilsētā atrodas valsts iestādes, slimnīcas, kas sniedz reģionos nepieejamus medicīnas pakalpojumus, muzeji un teātri, uz kuriem sadārdzināsies nokļūšana, arī lidosta.

Jau ziņots, Rīgas domē 7.oktobrī apstiprināti grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos, kas paredz, ka no 1.janvāra Rīgā deklarētie iedzīvotāji līdzšinējo 50 santīmu vietā par biļeti Rīgas sabiedriskajā transportā maksās 42 santīmus jeb 0,60 eiro, savukārt Rīgā nedeklarētajiem pasažieriem biļete maksās dubultā - 84 santīmus jeb 1,20 eiro.

Pēc Rīgas domes teiktā, 1,20 eiro ir brauciena pašizmaksa, bet galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem tiks piemērota 50% atlaide.

Līdzīgas atšķirības plānotas arī mēnešbiļešu cenās, kamēr skolēniem un studentiem, kas apmeklē izglītības iestādes Rīgas administratīvajā teritorijā, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas atlaides tiks palielinātas no 60% līdz 80%.

Ar šādu soli Rīgas domes vadība cer pamudināt Rīgā dzīvojošos un strādājošos cilvēkus deklarēties Rīgā, lai tādējādi šo cilvēku maksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) nonāktu galvaspilsētas kasē. Tiem, kas deklarēsies līdz šā gada 31.decembrim, tiks dāvināta bezmaksas mēnešbiļete.

Domes opozīcijas partijas šādu ieceri kritizē kā populismu un vēlmi nošķirt Rīgu no pārējās Latvijas. Tāpat tiek norādīts, ka pašvaldība nevar uzrādīt prognozes, kā šis "eksperiments" varētu ietekmēt pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" budžetu. Domes vadība gan apgalvo, ka šajā jomā izmaiņas netiek prognozētas.

Tikmēr Rīgas dome ziņo, ka noslēgušās pirmās veiksmīgās sarunas ar Siguldas novada domi par sabiedriskā transporta cenu atšķirīgu kompensēšanu siguldiešiem, kas paredz, ka arī rīdzinieki Siguldas sabiedriskajā transportā varēs braukt bez maksas.