Staburags.lv ARHĪVS

Grībauskaite: Lietuviešu piena produktu importa ierobežojumi Krievijā noteikti politisku apsvērumu dēļ

LETA

2013. gada 16. oktobris 15:33

20
Grībauskaite: Lietuviešu piena produktu importa ierobežojumi Krievijā noteikti politisku apsvērumu dēļ

Krievijas lēmumi par lietuviešu piena produkcijas importa ierobežošanu, visticamāk, ir politiski, jo Maskava līdz pat šim brīdim nav paziņojusi savas rīcības iemeslus un neviena no pārējām aptuveni septiņdesmit valstīm, kas ieved šos ražojumus, nekādas pretenzijas nav izteikusi. Pie šādas atziņas nonākusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, kas trešdienas priekšpusdienā konsultējās par piena embargo ar atbildīgo ministriju un iestāžu pārstāvjiem.

Viņa aicinājusi jau laikus gatavot dokumentus Eiropas Komisijai, lai tā vajadzības gadījumā varētu vērsties Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO).

Konsultācijās piedalījās Ārlietu, Zemkopības, Saimniecības un Satiksmes ministrijas, Muitas departamenta un Valsts pārtikas un veterinārijas dienesta pārstāvji, vēsta "15min.lt".

Prezidente uzskata, ka vēl nav izmantotas visas iespējas, lai sabalansētu tirdzniecības attiecības ar Krieviju, tādēļ katrai no atbildīgajām iestādēm jāizdara savs darbs līdz galam, bet gadījumā, ja divpusējiem kontaktiem starp institūcijām nebūs rezultātu, Lietuvai jābūt gatavai vērsties PTO.

Kā dienu iepriekš izteicās Krievijas galvenais sanitārais ārsts Genādijs Oņiščenko, ja Lietuva lūgs PTO palīdzību, risinot jautājumu par savu piena produktu ievešanas aizliegumu Krievijā, tas varot sarežģīt šo ražojumu atgriešanos Krievijas tirgū.

Savukārt Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs sacījis, ka gadījumā, ja Lietuva darbotos tikai ar PTO starpniecību, šis process varētu ilgt no sešiem mēnešiem līdz pat diviem gadiem.

Zemkopības ministrs Vigilijs Jukna uzskata, ka triju četru mēnešu laikā Lietuva Krievijas tirgu zaudētu. Viņš piebildis, ka pagaidām dokumenti, kas nepieciešami, lai vērstos pie PTO, nav iesniegti, bet vajadzības gadījumā to var izdarīt diezgan īsā laikā.

Tikmēr Butkeviča padomnieks, kādreizējais Lietuvas vēstnieks Krievijā Antans Vinkus, kura vadītā delegācija pagājušajā piektdienā Maskavā tikās ar Oņiščenko, solījis, ka līdz oktobra beigām Lietuvā ieradīsies ekspertu grupa, kas pie apaļā galda kopā ar lietuviešiem risinās problēmu. "Esmu pārliecināts, ka uzņēmumu vadītāji parādīs augstāko tehnoloģiju un higiēnas līmeni, kāds viņiem arī ir. Būdams Maskavā, sajutu, ka Krievijas cilvēki gaida mūsu produkciju un mūsu uzņēmēji ir ļoti ieinteresēti šai tirgū," viņš sacījis žurnālistiem pēc Seima ārlietu komitejas sēdes.

Vinkus aicinājis mediju pārstāvjus būt pacietīgiem un izteicis cerību, ka lietuvieši atkal varēs vest savus piena produktus uz Krieviju. "Dodiet tagad divas trīs nedēļas miera, nesakairiniet [situāciju] ar jautājumiem. Ļaujiet mierīgi risināt ražošanas jautājumus, un pēc divām trim nedēļām tiksimies," viņš izteicies.

Kā ziņots, no 7.oktobra Krievija noteikusi daļēju Lietuvas piena produktu ievešanas aizliegumu, skaidrojot to ar produkcijas neatbilstību Krievijas noteiktajiem mikrobioloģiskajiem un sanitāri ķīmiskajiem rādītājiem. Saskaņā ar neoficiālām ziņām Maskava vienlaikus pastiprinājusi kontroli arī pār gaļas un zivju importu no šīs valsts. Savukārt septembrī Krievija sāka detalizēti pārbaudīt kravas, kuru sūtītājvalsts ir Lietuva, sagādājot finansiālus zaudējumus Lietuvas kravu pārvadātājiem un loģistikas uzņēmumiem, bet nesniedzot nekādus oficiālus paskaidrojumus par savu rīcību. Pagājušajā nedēļā beidzot tika ziņots, ka pārbaudes atkal notiks parastajā režīmā.

Analītiķi uzskata, ka Krievijas spiedienam pret Lietuvu ir politiski iemesli - Lietuvas prezidentūra Eiropas Savienībā, ES Austrumu partnerības programma un novembrī Viļņā gaidāmais ES samits, kurā varētu tikt parakstīts asociācijas un brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Ukrainu.