Grib ieviest “Nila nodokli”
Sašutuma vētru nerīdziniekos rada Rīgas domes iecere, ko tā plāno īstenot no nākamā gada janvāra: Rīgā deklarētajiem maksa par braucienu sabiedriskajā transportu varētu tikt noteikta 60 eirocentu jeb 42 santīmi, bet citu pašvaldību iedzīvotājiem — 1,20 eiro jeb 84 santīmi. Tā rīkoties ieteikusi auditoru kompānija “Deloitte”, lai palielinātu deklarēto iedzīvotāju skaitu un pašvaldības ieņēmumus.
Rīgas mērs Nils Ušakovs cer, ka tad Rīgā deklarēsies vismaz ap 10 000 cilvēku. Pērn Rīgas administratīvajā teritorijā reģistrētos uzņēmumos strādāja 481 266 cilvēki, taču no viņiem ap 127 000 tur nav deklarēti. Dome lēš, ka viens strādājošais gadā samaksā ap 1000 latu lielu ienākuma nodokli, un tā papildus varētu iegūt prāvu summu. Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks iepriekš skaidrojis, ka viena brauciena pašizmaksa ir 70 santīmu, savukārt Rīgas mērs teic, ka 84 santīmi, bet par to jāmaksā tikai 50 santīmu, tādēļ pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” rodas zaudējumi, kurus sedz no Rīgas budžeta.
Cits “Deloitte” priekšlikums paredzēja Rīgā ieviest iebraukšanas maksu, tomēr dome to nav atbalstījusi.
Uz papīra var izskaitļot nezin kādus miljonus, tomēr jāņem vērā arī cilvēciskais faktors. Rīgā strādā ļoti daudz Latvijas iedzīvotāju, un izdevumi nokļūšanai darbā viņiem jau tā ir lieli. Ja tie pieaugs, daudzos cilvēkos, iespējams, radīsies pāridarījuma, netaisnības izjūta — ar ko viņi ir sliktāki par rīdziniekiem? Tā būtu iedzīvotāju sadalīšana divās kategorijās — savējos un svešajos, viņu pretnostatīšana. Darba ņēmēji nevar savā administratīvajā teritorijā tā vienkārši uzburt uzņēmumus, kuros strādāt, viņi ir spiesti doties uz darbu citur. Darbaspēks Rīgā saplūst kā straumītes lielā upē, vairojot uzņēmumu labklājību. Bet šīs straumītes var arī izsīkt, pateikt: “Pietiek nodokļu slogam un visādiem Rīgas izgudrojumiem” un doties citā virzienā — uz ārvalstīm. Vai arī veicināt “zaķu” kustību.
Jāņem vērā arī tas, ka daudzi uzņēmumi ir reģistrēti Rīgā, bet reāli darbojas citās Latvijas vietās, taču strādājošo maksātais ienākuma nodoklis nonāk Rīgas budžetā. Nerīdzinieki vairo Rīgas labklājību, tomēr sabiedriskajā transportā viņiem tad būtu jāmaksā dubultā.
Pašlaik ir grūti spriest, kā Rīgas saistošos noteikumus vērtēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un kā jauninājumu dzīvē reāli varētu ieviest.
Dažs interneta komentētājs teic, ka rīdziniekiem vajag ieviest maksu par izbraukšanu uz laukiem, citi domā, ka citas pilsētas varētu noteikt iebraukšanas maksu. Jauninājums ir nodēvēts arī par Nila nodokli — rīdziniekiem vēl vajadzētu izsniegt kaut kādu pazīšanas zīmi ar viņa foto.
Tiesībsargs atzinis, ka pašvaldības drīkst noteikt atlaides savā administratīvajā teritorijā dzīvojošajiem, tomēr citiem viena brauciena maksa nedrīkst būt lielāka par pašizmaksu.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra