Staburags.lv ARHĪVS

Dārza vaboles posta arī Aizkraukles pusē

Dārza vaboles posta arī Aizkraukles pusē

Septembrī kļuvuši pamanāmi dārza vaboles kāpuru bojājumi. Valsts augu aizsardzības dienestam (VAAD) ir informācija par dārza vaboles postījumiem Rīgā, Kuldīgā, Aizkrauklē, Lēdurgā, Tukumā un šo apdzīvoto vietu apkārtnē. Šogad, tāpat kā pagājušajā gadā, dažās vietās Latvijā bija vērojama masveida dārza vaboles savairošanās un kāpuru bojājumu izplatība.

Pirmā pazīme, pēc kādas konsta­tējami bojājumi, ir zālāja laukumveidīga dzeltēšana vai pat pilnīga izkalšana bez saprotama iemesla. Ja no rīta zālājs ir kā izcaurumots, jāpaceļ uz augšu bojātās zāles fragments. Ja tas atdalās viegli kā paklājs, un tieši zem tā vai nedaudz parušinoties ieraugām caurspīdīgi baltus kāpurus ar trim pāriem spēcīgi attīstītu krūšukāju un saliektus “C” veidā, tad kaitējuma izraisītāja ir dārza vabole. Savukārt caurumi zālājā liecinās par to, ka pirmie kāpurus saoduši eži un naktī ar tiem mielojušies.

Dārza vabole savu attīstību no olas līdz pieaugušam īpatnim pabeidz gada laikā. Pieaugušās vaboles izlido no augsnes maija beigās — jūnija sākumā un sāk barošanos ar augu lapām, pumpuriem un jauniem augļaizmetņiem. Pēc dienesta speciālistu novērojumiem, tās īpaši iecienījušas aveņu lapas un jaunos ābolu augļaizmetņus. Pēc pārošanās vaboles sāk dēt olas augsnes virskārtā, galvenokārt zālājos. Kāpuri izšķiļas apmēram mēneša laikā un barojas ar zālaugu saknēm augsnes virskārtā. Rudenī kāpuri pārvietojas apmēram 30 cm dziļumā, kur ziemo. Pavasarī iekūņojas, un no kūniņas izlien vabole.

Lai nesajauktu dārza vaboles kāpuru ar maijvaboles kāpuru, der zināt pāris būtisku atšķirību to darbībā un ārējā izskatā. Maijvaboles kāpurs arī ir balts, bet nav caurspīdīgs. Vecāko paaudžu maijvaboļu kāpuri ir izmēros lielāki nekā dārza vabolei. Dārza vaboles kāpuri rušināmaugu platībās parasti neieviešas pretēji maijvaboļu kāpuriem. Maijvaboles attīstās četrus gadus un tāpēc pieaugot barojas lielākām sulīgākām augu pazemes daļām. Savukārt dārza vaboles kāpuri iecienījuši mīkstākās zālaugu saknītes.

Dārza vaboles kāpuri attīstās un barojas zem augsnes virskārtas, tādēļ galvenais un vienīgais ierobežošanas pasākums ir mehāniska to salasīšana un likvidēšana. Nenovēršama ir bojātās zālāja daļas ierīkošana no jauna, jo bojājumus var pamanīt tikai tad, kad zālāja saknes jau nograuztas.