Izgatavo ķekatnieku maskas

Hipotēku un zemes bankas klientu kluba “Mēs paši” atbalstītajā projektā “Iesim ķekatās!” Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja darbinieki mākslinieces Ilzes Ozolas vadībā izveidojuši ap 20 ķekatnieku masku, tajā skaitā vairākas izgrebtas no koka.
Projektam piešķirts 260 latu, un muzejs ieguldījis arī savus materiālus un līdzekļus.
Muzeja galvenā speciāliste Lilija Jakubenoka stāsta, ka maskas veidotas pēc 20. gadsimta sākuma paraugiem, zīmējumiem un aprakstiem, kas rodami folklorā, grāmatās un muzeju krātuvēs. Piemēram, ļoti noderīga bijusi Jāņa Alberta Jansona grāmata “Latviešu masku gājieni”, kas izdota pērn, bet materiāli tai vākti un apkopoti pagājušā gadsimta 20. — 30. gados.
“Kādreiz maskotie gājieni bija kā teatralizēti uzvedumi. Neretas pusē populāras bija čigāna un zirga maskas. Čigāns ar pātagu dīdīja zirgu, aicināja, lai pērk, lielīja, cik labs zirgs,” stāsta Lilija Jakubenoka. “Masku viegli var uztaisīt no lielas bērza tāss, tai pielīmējot ūsas. Dažādos novados maskoto gājienu ļaudis sauca dažādi —mārtiņbērni, buki, ķekatas, budēļi. Vidzemē populārākais nosaukums bija čigāni, bet Kokneses pusē viņus sauca par skutelniekiem vai suselniekiem. Secē populāras bija vecīša maskas. Vecītis tērpās gaišās linu audekla drēbēs, viņam bija linu mati un bārda. Arī no dzijas var izveidot bārdu. Iecienītas un viegli pagatavojamas bija arī kazas un vilka maskas. Latvieši gāja čigānos, jo ticēja, ka tas dod svētību un auglību. Piemēram, dzērve ar knābi iepēra bērnus, lai nākamajā gadā viņi kļūtu gudrāki, būtu paklausīgi un neniķotos.”
Maskas var izveidot arī it kā no nekā, piemēram, uzliekot galvā pītu grozu vai miltu sijājamo sietu un apsedzoties ar lielu pašaustu lakatu. Uz maisa var uzšūt vai uzzīmēt lielas acis un muti, galvā uzlikt cepuri, un tērps gatavs.
Muzeja darbinieki maskas divos pasākumos jau rādīja Aizkraukles pilsētas sākumskolas audzēkņiem un citiem interesentiem. Turpmāk maskas plānots izmantot muzeja pasākumos, piemēram, muzejstundās stāstot par latviešu tradicionālajiem gadskārtu svētkiem, vadot atrakcijas jaunajam pārim un kāzu viesiem, jo senāk kāzās ieradās čigāni un uzjautrināja viesus. Maskas izmantos arī Aizkraukles novada pasākumos un masku festivālos, kuri Latvijā notiek katru gadu.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra