Staburags.lv ARHĪVS

Gripai jāsāk spītēt jau vasarā

Evita Apiņa

2012. gada 31. janvāris 14:45

1256
Gripai jāsāk spītēt jau vasarā

Latvijas Infektoloģijas centra apkopotie dati liecina, ka pēdējās nedēļās Latvijā gripas izplatība arvien pieaug. Aizkraukles pusē ģimenes ārsti pieņēmuši daudz pacientu ar dažādām vīrusu saslimšanām. Par vīrusu saslimšanām un kā no tām sevi laikus pasargāt iztaujāju ģimenes ārsti Anitu Urbanoviču Aizkrauklē.

Ar poti vien nepietiek
“Pēdējo divu nedēļu laikā ļoti daudzi inficējas ar dažādiem vīrusiem, īpaši pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni. Lielākoties tie ir elpošanas ceļu un tā sauktie vēdera vīrusi,” stāsta ārste Anita Urbanoviča.
No vairāk nekā 2000 ģimenes ārstes pacientiem 700 ir bērnu. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pērn gada nogalē un šogad par pretgripas vakcīnām ir neliela interese. Ārste domā, tas, iespējams, ir tāpēc, ka iepriekšējos gados rīkoja lielas kampaņas, aicinot vakcinēties, un daudzi to arī izmantoja.
Urbanovičas kundze atzīst, ka pretgripas vakcīna iepriekšējos gados jūtami samazināja saslimušo skaitu viņas pacientu vidū. “Tomēr par savu veselību un imūnsistēmu jādomā jau vasarā — bērniem jāļauj skraidīt pa peļķēm, jāpeldas un jāsporto, lai būtu norūdījušies un mazāk uzņēmīgi pret dažādām saslimšanām. Protams, vieglāk ir vakcinēties, saņemot vienu poti, un domāt, ka nu esmu gripas neuzņēmīgs! Taču ir arī daudz citu elementāru lietu, kuras ievērojot vecāki var pasargāt bērnus un paši sevi,” stāsta ārste.

Mazāk izsaukumu uz mājām
Ir daļa pacientu, kuri par savu imūnsistēmu gādā, pērkot aptiekā dažādus līdzekļus, taču arī veselīgs uzturs, kura pamatā ir pašmāju dārzeņi, augļi un ogas, vēdinātas telpas un pastaigas svaigā gaisā ir daļa no ikdienas, kas palīdzētu samazināt saslimšanu ar gripu, un tas izmaksā krietni lētāk.
Urbanovičas kundze priecājas, ka viņas pacienti katru gadu kļūst arvien gudrāki,  katrs visvairāk tomēr mācās no savas pieredzes: “Ja pacients novēro, ko darījis saslimšanas laikā pagājušajā gadā, kā ticis galā ar pirmajiem simptomiem un kas viņam palīdzējis, viņš to ievēro arī nākamajā reizē. Ja salīdzinu situāciju šīgada pirmajā mēnesī un to, kā bija pirms pieciem gadiem, izsaukumu uz mājām pie slimiem bērniem ir krietni mazāk. Ļoti priecājos, ka pilsētas bērnudārzā “Auseklītis” darbojas veselības grupa, tādas vajadzētu visos “dārziņos”, šīs nodarbības noteikti labvēlīgi ietekmē bērnu veselību.”  

Ēd ābolus un medu
Uzgaidāmajā telpā pie ģimenes ārstes Anitas Urbanovičas kabineta sastopu aizkrauklieti Lianu Berezņaku, kura pie ārstes atvedusi savas meitiņas Evitu (2), Mariku (5) un vīra māsu Mariju (14). Aizkraukliete stāsta, ka meitenes nupat slimojušas ar vēdera vīrusu, taču arī iesnas un klepu šogad jau “noķērušas”.
“Vitamīnus un uztura bagātinātājus aptiekā nepērku, cenšamies vitamīnus uzņemt ar augļiem un dārzeņiem. Meitenes labprāt ēd augļus, īpaši ābolus, dzeram zāļu tējas un ēdam medu. Ja saaukstēšanās ir nopietna, dzeram daudz dzērveņu uzlējuma un ēdam ogas,” atklāj aiz­kraukliete.