Kontroli nodrošināt nevar

Kopš Valsts meža dienesta (VMD) reformas un mežniecību likvidēšanas pagājis mēnesis. Par darbu pēc reformas stāsta Māris Bondars, Sēlijas virsmežniecības virsmežzinis.
— Pirms reformas pie mežsarga varēja vērsties mežniecībā. Kur meža īpašnieks tagad varēs satikt mežzini?
— Mežā. Darba telpas mežziņiem ir birojā, bet tās ir piemērotas tam, lai mežzinis varētu darboties ar datubāzi, dokumentiem. Tās nav paredzētas apmeklētāju pieņemšanai. Nav noteikts laiks, kad un cik ilgi mežzinis būs birojā, ir jāizdara noteikts darba apjoms, un, ja tas nav nepieciešams, var pat nedēļu uz biroju nebraukt. Patstāvība tagad ir daudz lielāka. Pirms tam mežsargs pildīja mežziņa uzdevumus, bet tagad mežziņi paši izvērtē riskus, pieņem lēmumus. Ar cilvēku skaitu un nodrošinājumu, kas mums ir palicis, pilnīgu kontroli mežā nodrošināt gan mēs nevaram.
— Darbinieku tātad ir mazāk?
— Cilvēku, kuri strādā mežā, skaits būtiski nav mainījies. Sēlijas virsmežniecībā kopumā bija 33 mežsarga amata vietas, no kurām viena divas pēdējos gadus nebija aizņemtas. Tagad ir 32 cilvēki, par vienu amata vietu mazāk. Bez darba palika septiņi mežniecību kantoru darbinieki un mežsargi. Pirms tam rūpīgi izvērtēja darbinieku izglītību, kvalifikāciju, pieredzi. Augstākās izglītības prasības VMD darbiniekiem ir spēkā jau vairākus gadus, un tā visiem bija jau pirms optimizācijas.
— Vai mežziņiem mainīts apgaitas lielums?
— Aizkraukles reģionā ļoti simboliski, ap 10 tūkstošiem hektāru vienam cilvēkam bija arī līdz šim. Kā jau teicu, Sēlijas virsmežniecībā cilvēku bija tik, cik var “pavilkt” budžets.
— Kas notiks ar bijušo mežniecību ēkām?
— Tās nodos pašvaldībām. Visas ēkas ir VMD īpašums, bet vairs nav vajadzīgas, lai pašvaldības izlemj, ko ar tām iesākt.
— Ko darīt cilvēkiem tālākos novados? Pirms reformas, piemēram, Pilskalnes iedzīvotājs varēja doties uz Neretas mežniecību kārtot dokumentus, bet tagad jāmēro ceļš uz Aizkraukli.
— Uz biroju obligāti nav jābrauc, var sūtīt elektroniski vai pa pastu. Dokumenti, kuros nepieciešams meža īpašnieka paraksts, jāsūta pa pastu vai, ja ir elektroniskais paraksts, pa e — pastu. Var kaut ar kaimiņu atsūtīt.
— Aizvadītā gada nogalē VMD bija automašīnu iepirkums. Vai tās nonāca arī mūsu novados?
— Visam dienestam piegādāja 34 Isuzu D — Max džipus. Līdz maijam, ugunsbīstamā perioda sākumam, dienestam varētu piegādāt vēl 130 automašīnu. Pirmās trīs automašīnas Sēlijas virsmežniecība saņēma jau pirms jaunā gada, tās nodotas mežziņiem. Sēlijas virsmežniecībā bez dienesta auto ir ap 10 cilvēku. Ja valstī nekas nemainīsies, nesāksies “apcirpšanas”, līdz gada beigām dienesta automašīnas varētu būt visiem.
— Esat saņēmuši arī portatīvos datorus.
— Jā, gada nogalē saņēmām septiņus, tas ir pamaz. Apgādāt ar portatīvajiem datoriem sola visus. Katram mežzinim ir GPS aparāts. Ar to mežā darbojas visintensīvāk. Pilnīgi visiem mežziņiem GPS ir kopš pērnā gada nogales.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra