Paliks tuvāk laukiem

Pērses pamatskolu Iršos šogad beigs četri puiši. Par savām nākotnes iecerēm stāsta Klāvs, Krišs, Gatis un Raitis.
Šobrīd 9. klasē mācās vien četri zēni, bet līdz 5. klasei bijis trīs reizes vairāk skolēnu. Pārējo vecāki pārcēlušies uz citu dzīvesvietu. Par šībrīža situāciju zēni teic, ka nav tik ļauni un mācības viņiem notiek kopā ar 8. klasi. Arī iepriekšējā mācību gadā bijis līdzīgi. Stundu vada viena skolotāja, sadalot uzdevumus. Šāds mācību veids pat esot interesants.
Raitim patīk mūzikas stundas, bet katrā mācību priekšmetā ir kaut kas interesants. Krišs par savu nosauc sportu, sekmes, izņemot latviešu valodu, esot labas. Klāvam patīk matemātika, un pārējie klasesbiedri pastāsta, ka viņam visos mācību priekšmetos, izņemot latviešu valodu, vidējā atzīme ir deviņi.
Draudzīgā četrotne savā starpā nekaujoties, pie tam divi no viņiem ir dvīņubrāļi Klāvs un Krišs Rudzoni. Visi, izņemot Gati, kurš ir nedaudz vecāks par pārējiem, spēlē volejbolu jauniešu grupā. Arī pēc skolas sportam ardievas neteikšot, bet profesionālā līmeņa volejbolu gan neizvēlēšoties.
Pagājušajā mācību gadā skolā notikušas lekcijas par nākamās profesijas izvēli, bet puiši teic, ka no dzirdētā maz kas palicis prātā. Raiti saista tehnika, un viņš izvēlēsies mehāniķa arodu. Bez vilcināšanās par savu nākamo mācību vietu nosauc Priekuļus. Kādēļ tik tālu no mājām un nevis, piemēram, Aizkraukles profesionālajā vidusskolā? Par to skolu esot maz informācijas, kā arī vēlas mainīt ierasto vidi. Krišam neesot pat idejas, kādā virzienā doties. Vienu gan zina: vienkārši vidusskolā nemācīsies, apgūs arodu. Gatis atšķirībā no Raita mehāniķa profesiju varētu apgūt Aizkrauklē. Klāvs pretēji brāļa skepticismam par vidējo izglītību bez profesijas apguves teic, ka domājot par vidusskolu, tikai skolu vēl nav izvēlējies. Kopā ar brāli noteikti nemācīsies: “Deviņus gadus kopā vienā skolā — tas jau ir par daudz.”
Ja pierasts pie tik maza kolektīva, vai nemāc nedrošība par jaunu, lielu kolektīvu? Puiši vienbalsīgi noliedz jebkādas problēmas ar iekļaušanos jaunā vidē. Uz Rīgu gan neviens neplāno pārcelties, palikšot tuvāk laukiem.
Jautāti, vai šobrīd meklē informāciju par nākamo mācību iestādi, zēni teic, ka pārsvarā visu vajadzīgo atrodot internetā. Lasot arī citu ieteikumus, daudz pastāsta bijušie skolasbiedri, kuri konkrēto skolu beiguši vai pašlaik tajā mācās. Par prioritātēm Iršu puiši izvirzījuši skolas prestižu, labus mācībspēkus, un lai skolā nelieto narkotikas. Nozīmīga ir sabiedriskā transporta kustība, lai pēc iespējas biežāk atbrauktu mājās. Viena no šādām skolām varētu būt Viesītē un Ērgļos.
Vai kāds no zēniem pēc skolas domā atgriezties Iršos? Šobrīd viņi ir noskaņoti pozitīvi, protams, izvērtējot tā brīža situāciju, darba iespējas. Pašlaik katrs, īpaši vasarā, strādā vecāku saimniecībā. Ir arī idejas dibināt savu uzņēmumu, katrā ziņā darbu ārzemēs viņi izvēlētos, ja pilnīgi un galīgi nerastu iespēju strādāt Latvijā.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra