Egļu astoņzobu mizgrauzis pagaidām mežu neapdraud

Šovasar egļu astoņzobu mizgrauža aktivitāte ir samērā neliela, tāpēc šis bīstamais kaitēklis pašlaik mežu neapdraud. Tomēr daudzviet izcirtumos izvietoti feromonu slazdi, lai samazinātu šo kukaiņu populāciju un vienlaikus pētītu tās izplatības apmērus.
Sēlijas virsmežniecības virsmežzinis Māris Bondars stāsta, ka parasti šīs vaboles pirmo reizi izlido ap Jāņiem. Tomēr jau tagad vērojama egļu astoņzobu mizgrauža aktivitāte.
— Lai šis kaitēklis savairotos masveidā, nepieciešamas bojātas vai kā citādi novājinātas egļu audzes, — saka Bondara kungs. — Bīstama situācija bija pēc 2005. gada vējgāzēm, kad nācās izsludināt ārkārtas situāciju un veikt pasākumus šī kaitēkļa ierobežošanai. Normāli augošā mežā šāda situācija nav iespējama, un arī ciršanas atliekās šis kaitēklis uz dzīvi neapmetas. Protams, mežā nedrīkst ilgāk par pāris nedēļām glabāt svaigus egles zāģmateriālus — kaitēkli piesaista svaigi bojātu egļu stumbru smarža, un nav svarīgi, kā egles bojātas — vējlauzē vai cirsmā.
Valsts meža dienests seko šī kaitēkļa izplatībai. Dabiskais fons Aizkraukles un Jēkabpils pusē ir normas robežās un briesmas nerada. Protams, var būt dažas šī kaitēkļa koncentrācijas vietas, un meža īpašniekam var nākties veikt sanitāro cirti. Jau pirms gadiem 20 divas mizgrauža paaudzes bija retums, pēdējos 15 gadus tā ir jau ierasta parādība. Pirmā paaudze izlido ap Jāņiem, otra — jūlija beigās vai augusta sākumā. Ja rudens bijis ļoti silts, novērota pat trešā šī kaitēkļa paaudze.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra