Staburags.lv ARHĪVS

Pirmā Kokneses novadā

Imants Kaziļuns

2012. gada 7. augusts 14:45

515
Pirmā Kokneses novadā

Jūlija beigās banka apstiprināja kredītu vienas no trim renovācijai pieteiktajām Kokneses novada daudzdzīvokļu mājas siltināšanai. Bebru pagasta centrā māja “Saules” ir pirmā, kurā veiks šos darbus. Piešķirtā summa — 150 tūkstošu latu.

Ziemā sienas izsalst
Visām trim mājām novada pašvaldība piešķīrusi starta kapitālu — 1000 latu tehniskajam projektam, bet tālāk jātiek galā saviem spēkiem. “Saules” ir pirmā māja, kurai veikta ilgā procedūra no lēmuma pieņemšanas līdz reāliem darbiem. 2010. gada oktobrī, kad projekts sākts, lai ievērotu visas prasības, izveidota biedrība “Saules māja”. Mājā ir 24 dzīvokļi, autonomā gāzes apkure.
Plānots, ka siltināšanas ieguvums būs līdzvērtīgs ikmēneša maksājumam par kredītu un mājas iedzīvotājiem siltuma rēķini nepieaugs. Ņemti vērā gan vairāku Rīgas māju, gan Vecbebru profesionālās vidusskolas dienesta viesnīcas ēkas siltināšanas rezultāti, un ietaupījumus plāno būtiskus. Piemēram, internātā ieguvums ir par 60% mazāki rēķini. Salīdzinājumam: pagājušajā apkures sezonā, piemēram, par mājas “Saules” 70 kvadrātmetru lielu trīsistabu dzīvokli februārī apkures rēķins bija 96 lati, martā — 53 lati. Šī dzīvokļa īpašnieks Ilgonis Grunšteins stāsta, ka ziemā auksti tajā nav, logi nomainīti, lodžija iestiklota. Vienīgi ziemeļu pusē, kur ir virtuve un vannasistaba, aukstajā laikā gan varētu būt siltāks. Toties dzīvokļiem mājas galos ziemā mīnus 30 grādu salā sienas izsalst, un virtuvē ūdensvads mēdz aizsalt.
Ieguvums būs ilgtermiņā
Ilgonis teic, ka ikvienā lielā lietā kāds vienmēr būs neapmierināts, tomēr lēmumu māju siltināt pieņemt nebija sarežģīti. Māja liela, bet iedzīvotāju maz, jo visi dzīvokļi ar trim un četrām istabām. Ir dzīvokļi, kuru īpašnieki dzīvo ārzemēs, un viņi sūta naudu samaksai par komunālajiem pakalpojumiem. Mazā iedzīvotāju skaita dēļ izmaksas katram dzīvoklim ir palielas. Iespējams, būs līdzīgi, kā pārejot no malkas uz gāzes apkuri, kad daļa mājas iedzīvotāju notikumu pirtī kopā nosvinēja, bet vēlāk dažiem radās pretenzijas par maksājumiem.
Iebildumi ir arī pret siltināšanas projektu. Vieni nevēlas nekādas kredītsaistības, citi nav pārliecināti par ikmēneša maksājuma lielumu. Pretī jāliek nemitīgi pieaugošā gāzes cena, kura mazāka noteikti nekļūs. Kamēr izskaidrošana bija vispārīga, cilvēki mazāk visā iedziļinājās,  bet tagad katrs vēlas zināt konkrēti, cik viņam būs jāmaksā. Vieni domā, ka varbūt no 150 tūkstošiem summu var samazināt līdz 120 tūkstošiem latu. Piešķirtais kredīts jāatdod 10 gadu laikā.
Nevajadzēs karst, kad citi salst
Mājas siltināšana nozīmē ne tikai ārsienu noklāšanu ar siltināmo materiālu. Tas ir arī jauns jumts, visiem no ārpuses iestiklotas lodžijas, nomainīti logi, siltuma regulatori radiatoriem un bezvadu rādījumu raidītāji, kuri precīzi uzskaitīs katrā dzīvoklī patērēto siltumu. Vairākos dzīvokļos papildus nāksies nomainīt cauruļu līkumus, kuri neatbilst apkures sistēmas specifikai. Tad nebūs situācijas, kad vienā pusē dzīvojošajiem ir auksti un viņu dēļ jādarbina apkures sistēma, kamēr citi karstuma dēļ atver logus. Joprojām nav izlemts pagraba griestu siltināšanas jautājums, bet noteikti atraks un siltinās mājas pamatus, mainīs ārdurvis. No projekta svītrots kāpņutelpu remonts. Tiem, kuriem logi nav mainīti, bet tādu dzīvokļu nav daudz, tas jāizdara par savu naudu. Tas gan jāveic ne uzreiz, bet summa tiks iekļauta apsaimniekošanas izmaksās. Iedzīvotāji, kuri nav paspējuši nomainīt lodžijas iekšējos logus, vienbalsīgi atteikušies tos mainīt, jo izmaksas būtu pārāk lielas, bet nepieciešamības pēc jauniem logiem nav. Viena dzīvokļa izmaksas tas palielinātu vēl par 1000 latiem.
Daudz siltuma aizplūst caur bēniņiem, kuros kā izolējošais materiāls ir smiltis. Projektā iekļauta ne tikai bēniņu siltināšana, bet arī jauns jumts, jo vecais šīferis vietām laiž cauri ūdeni. Jaunais būs no profilēta tērauda, savukārt ēkas siltināšanai izmantos putuplasta loksnes.
Domāts arī par fasādes krāsas toni, un, kā jau mājai ar Saules vārdu, tai jābūt dzeltenai.