Staburags.lv ARHĪVS

Polārais aeronauts Skrīveros

Imants Kaziļuns

2012. gada 4. septembris 15:51

852
Polārais aeronauts Skrīveros

Skrīveru novada kultūras centrā atklāta gaisa balona kuģošanas pioniera Latvijā Gunāra Dukštes fotogrāfiju izstāde “Māksla dabā”. Tā veltīta viņa 20 gadu gaisa kuģošanas jubilejai.

Skrīveros ir apskatāmas ap 50 bilžu, un izstādes laikā, projicētus uz ekrāna, skatītāji redz arī attēlus, kuri tapuši Skrīveru apkārtnē. Izstāde uz Skrīveriem atvesta no Siguldas, kur notika tās atklāšana. Bildes tapušas Siguldas apkaimē, arī virs Gaujas nacionālā parka. Siguldas pusē notika arī pirmie lidojumi pirms 20 gadiem, savukārt, lai sasniegtu jaunu augstuma rekordu Latvijā lidojumā ar gaisa balonu, Skrīveros 2008. gada 28. martā debesīs uzlidoja Gunāra vadītais gaisa balons “Bizbizmāre”. Kādēļ toreiz izvēlējās tieši Skrīverus? Gunārs teic — apstākļu sakritība. Tas bija Dieva rokās, jo, pirmkārt, svarīgs ir vējš, un toreiz tas bija labvēlīgs tieši Skrīveros.
Stūrē un bildē vienlaikus
Par izstādē redzamajiem darbiem balona pilots stāsta: fotografēšana parasti notiek nelielā augstumā, un tikai mākoņu tuvplāni tapuši kilometru virs zemes. Gaisa kuģotājs teic, ka pirmos desmit gadus lidojuma laikā fotoaparātu pat neesot ņēmis rokās. Vēlāk, kad stūrēšanu varēja apvienot ar fotografēšanu, pamazām sāka krāties ceļojumu laikā redzētais. Tagad bilžu ir vairāki tūkstoši, un izstādē redzama ļoti maza daļa no tām. Gunārs jokojot teic: piemēram, ar tām, kurās uzņemta migla, varētu noklāt visu Skrīveru kultūras namu no iekšpuses un ārpuses.
Izstādei izvēlētās bildes galvenokārt ataino dabu visos gadalaikos. Lai arī viskrāšņākais ir rudens, tieši šī gadalaika attēlu ir maz sarežģīto kuģošanas apstākļu dēļ. Vienlaikus vadot balonu, sekojot līdzi tā augstumam, koku galotnēm, aiz kurām varētu aizķerties balona grozs, tomēr izdodas noķert pāris mirkļu fotoaparātā. Nav laika izvēlēties rakursu, objektu, koncentrēties tikai uz fotografēšanu. Tas ir līdzīgi kā, braucot mašīnā pie stūres, vienlaikus uzņemt arī bildes.
Intīmi tuvplāni
Attēli nav uzņemti ar profesionā­lo tehniku, arī to apstrādei datorprogrammas lietotas minimāli. Redzot sārtās, dzeltenās, zilās debesis, gan varētu rasties pretējs iespaids, bet šīs fantastiskās krāsas notveramas agrās rīta stundās, saulei lecot, kad vairums cilvēku guļ. Arī gaisa balonu pasažierus Gunārs aicina tieši uz agro stundu lidojumiem, lai baudītu dabu tās pilnībā.
Ikvienā bildē redzams kas tāds, ko, uz zemes esot, nekad nesaskatīt. Tās nav arī aerofotogrāfijas, kā va­rētu iedomāties. Tie ir intīmi tuvplāni — koki, mākoņi, ezeri. Šādas bildes — leduspuķes purvā, skrejošu dzīvnieku ēnas, sniega klātus arumus, koku galotnes — nevar iegūt citādi, kā vien lidojot ar balonu. Lidmašīna, paraplāns vai cits lidojošs objekts kustas pārāk ātri un ir cits lidošanas augstums. Līdzbraucējus Gunārs aicinot piemiņai no brauciena ielikt kabatā kādu mākoņa gabaliņu.