Staburags.lv ARHĪVS

Skrīveru dendrārijā skan zāģi

Indulis Burka

2012. gada 5. septembris 09:46

539
Skrīveru dendrārijā skan zāģi

Lai nozāģētu sausos, bīstamos un slimos kokus, Skrīveru svešzemju koku stādījumos akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” Vidusdaugavas mežsaimniecība sākusi sanitāro cirti. Visas darbības saskaņotas ar Dabas aizsardzības pārvaldi.

Vidusdaugavas mežsaimniecības vides plānošanas speciāliste Guna Baltiņa “Staburagu” informē, ka pārbaudot dabas pieminekli “Skrīveru svešzemju koku stādījumi”, speciālisti konstatējuši ievērojamu daudzumu nokaltušu un snieglauzēs bojātu koku, kas apdraud katru, kurš šajos stādījumos ienāk.

— Ja nokaltušas priedes ir mazāk bīstamas, tad daudz bīstamāki ir nezināmas slimības bojātie oši, — saka Baltiņas kundze. — Kokiem sākumā kalst galotnes, vēlāk nokalst viss koks, turklāt nopūst saknes, faktiski lielo stumbru ar plašo vainagu nekas vairs netur, un tas var gāzties jebkurā mirklī. Ošiem šāda slimība, par kuras izcelsmi zinātnieki vēl nav guvuši vienotu viedokli, izplatījusies visā Eiropā.

Tā kā Skrīveru svešzemju koku stādījumos mežsaimnieciskā darbība ir aizliegta, saskaņojot darbības ar Dabas aizsardzības pārvaldi, saņēmām īpašu atļauju nozāģēt sausos un bojātos kokus sanitārajā izlases cirtē. Darbi aptvers aptuveni trešo daļu no stādījumu kopējās platības.

Līgums par cirti noslēgts ar individuālā komersanta Egila Grauduša uzņēmumu, taču mežā strādā apakšuzņēmējas — SIA “RG Mežavecis” — strādnieki. Cirte plānota tā, lai pēc iespējas mazāk bojātu zemsedzi un veselos kokus. Te iegūs mazvērtīgu koksni — lielākoties malku, ko pārdos.

Šie koku stādījumi ir arī iecienīta sēņošanas un atpūtas vieta. Darbu veikšanas laikā te jābūt īpaši piesardzīgiem un, tā kā sauso un bojāto koku gāšana ir ļoti bīstama, labāk mežizstrādes vietai netuvoties.    

Uzziņa

Gan Skrīveru svešzemju koku stādījumi, gan Skrīveru dendrārijs ir unikāli Eiropas nozīmes meža vēstures objekti, kuru veidošana sākta 1891. gadā. Parka stādījumu plānu izstrādājis un dēstījumus īstenojis Skrīveru muižas īpašnieks Maksimilians Siverss (1857. — 1919.). Dendrārijā atrodamas ap 300 koku un krūmu sugu un pasugu, kas saglabājušās no tām 679 šķirnēm, kas te auga līdz Pirmajam pasaules karam.

Savukārt Skrīveru svešzemju koku stādījumi, kas ir tieši pretī Skrīveru dendrārijam, ir 20. gadsimta sākumā realizēts biznesa projekts. Te atrodamas dažādas svešzemju koku sugas: lapegles, Veimuta priedes, zaļie oši, tūjas koksnes ieguvei.