Staburags.lv ARHĪVS

Steidz iegādāties mācību grāmatas

Daiga Ozola

2008. gada 14. augusts 09:30

46
Steidz iegādāties mācību grāmatas

Ir augusta vidus. Laiks, kad grāmatnīcās iegriežas vairāk pircēju, nekā ierasts, lai iegādātos mācību piederumus skolai.

Katra skola var izvēlēties, pēc kādām grāmatām un darba burtnīcām apgūt mācību vielu. Mācību gada beigās skolās izveido sarakstu, kādi mācību piederumi skolēniem būs vajadzīgi.

Cenas nosaka izdevniecības

Pirmklasniekiem pārsvarā pērk zīmuļus, krītiņus, krāsas, sākot no 4. klases, vairāk iegādājas darba burtnīcas un grāmatas — atzīst Aizkraukles grāmatnīcas pārdevējas.

— Grāmatas un darba burtnīcas pasūtām no izdevniecībām “Zvaigzne ABC”, “RaKa”, “Lielvārds” un “Pētergailis”. Pasūtot skolas mācību materiālus vairumā, izdevniecības piešķir atlaidi. Līdz ar to pārdošanas cenu veikalā var samazināt. Bet tomēr cenas ir atkarīgas no izdevniecībām. Tās nosaka arī inflācija, —  stāsta Aizkraukles grāmatnīcas vadītāja Vija Dudēniča. — Skolas gan mācību grāmatas, gan grāmatas bibliotēkām grāmatnīcās pasūta ļoti maz. Pārsvarā tās iegādājas tieši izdevniecībās. Vienīgā skola Aizkraukles rajonā, kas pasūta visvairāk mācību grāmatu, ir Bebru internātpamatskola. Aizkraukles novada dome, mācību grāmatas pērkot vairumā, iegūst atlaidi. Tāpat novada dome maznodrošināto ģimeņu bērniem izsniedz talonus grāmatu iegādei grāmatnīcā.

Tērē pēc saviem ieskatiem

— Ja pagastu padomes piesaka skolām nepieciešamo grāmatu skaitu, Izglītības pārvalde tās pasūta un sagādā no izdevniecībām, — stāsta Aizkraukles rajona izglītības pārvaldes vadītāja Astra Siliņa.

Skrīveru pagasta padomes priekšsēdētājas vietnieks Pēteris Jansons teic, ka pagasta padome skolai piešķir līdzekļus katru gadu. Šo naudu skola tērē mācību grāmatām. Mācību gada beigās grāmatas ir jānodod skolas bibliotēkā, un tās lieto nākamo klašu skolēni. Katrā priekšmetā ir savs mācību materiālu komplekts, ko skola iegādājas.

Pabalstus maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm pagasta padome nepiešķir. Skrīveros  ir tāds princips — padome piešķir naudu skolai, ko skola tērē mācību līdzekļiem pēc saviem ieskatiem.

Skolām atvēlētā naudassumma katrā pagastā ir atšķirīga, jo skolēnu skaits visur nav vienāds.

Vajag vismaz 50 latu

Aptaujātie skolēnu vecāki stāsta, ka daudz naudas nepieciešams darba burtnīcām, grāmatas pārsvarā ir skolās.

Vislielākās bažas vecākiem sagādā mācību piederumu augstās cenas, īpaši, ja ģimenē ir vairāki bērni.

— Noteikti jānopērk darba burtnīcas, klades un mācību grāmatas, kuru skolā nav, tad arī pārējo — penāli, pildspalvas, zīmuļus, krāsas. Mazbērns mācīsies 3. klasē, — stāsta vecmāmiņa Anita no Kokneses.

— Meita mācīsies Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 11. klasē, un, salīdzinot ar pamatskolu, tagad jāpērk vairāk mācību grāmatu. Ir grāmatas, kas maksā pat 10 latu. Lai nopirktu tikai grāmatas vien, vajadzīgs vismaz 30 latu.  Visam nepieciešamajam  jāiztērē ap 50 latu, taču tas vēl nav viss. Meita mācās arī mūzikas skolā, arī tur nepieciešami mācību piederumi, — stāsta koknesiete Nata.

Viedokļi.

Renāte Abramčika:

— Mācīšos Aizkraukles novada ģimnāzijas 7. klasē. Skolai jāpērk klades un darba burtnīcas. Mācību grāmatas būs skolā, jānopērk tikai angļu valodas grāmata un darba burtnīca. Vecāki iegādājas visu skolai nepieciešamo, pati pērku rakstāmlietas.


Alise Kokina:
— Septembrī mācīšos Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas 5. klasē. Man vajadzīga soma, burtnīcas, klades. Skolā būs jāpērk speciālā dienasgrāmata, mācību grāmatas parasti ir skolā.

Ulvis Jaunzems:
— Daļa skolas lietu jau ir nopirktas, iztērējot 20 latu. Mācīšos Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 5. klasē. Vēl jānopērk angļu valodas grāmata un darba burtnīca, kas maksā vairāk par 10 latiem, klades, soma, sportatērps, vizuālās mākslas piederumi. Mamma saka, ka skolai iztērēsim ne mazāk kā 50 latu.