Staburags.lv ARHĪVS

Kā aknas “nodzer” nedzērāji

Ilze Vainovska

2008. gada 1. septembris 20:16

51
Kā aknas “nodzer” nedzērāji

No 10. septembra līdz 7. oktobrim ik dienu kādā no 20 Ģimenes aptiekām sadarbībā ar Šveices farmācijas kompāniju “Mepha” varēs bez maksas veikt aknu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu. Akcija vislabāk “nosedz” Rīgu, bet tā ir iecerēta, lai iedzīvotāji visā Latvijā pievērstu uzmanību aknu veselībai un izvērtētu savu dzīvesveidu.

Karaļa zosis
Profesora Anatolija Danilāna krājumā ir daudz krāšņu stāstu. Viens no tiem ir par zosu aknām, ko ļoti labprāt ēda Francijas karalis Luijs XVI. Taču visnotaļ cienījamais karalis nav zinājis, ka garšīgā ēdiena gatavošanai viņa pavāri izmanto slimas zosis — aknu pastēte īsti garda ir tikai tad, ja to gatavo no pārbarotu zosu aknām. “Ja šiem putniem ļauj ēst ad libitum (pēc paša izvēles — lat.), viņi briesmīgi uzbarojas. Franču zemniekiem ar to bija par maz — čaklie ļautiņi zosis regulāri piebaroja mākslīgā veidā. Lēnprātīgajām radībām viņi veica zondes barošanu — varmācīgā kārtā guzu piepildīja ar kaut ko līdzīgu šodien tik populārajiem uztura bagātinātājiem,” salīdzina profesors. Paši nezinādami, zemnieki panāca, ka zosis sasirga ar aknu steatozi jeb “taukainām aknām”. Šādā veidā sagandētas aknas tad arī piegādāja karaļa pavāriem.
“Mūsdienās daudziem cilvēkiem aknas ir kā pārbarotām zosīm. Jocīgi, ka daudzi mediķi nezina: visbiežāk sastopamā aknu slimība ir steatoze — taukainas aknas. Tā novērojama daudz biežāk nekā labi zināmais vīrushepatīts, aknu ciroze vai vēzis,” uzskata gastroenterologs A. Danilāns. Tikpat dīvaini, viņaprāt, ka ir salīdzinoši maz pētījumu par aknu steatozi.
Tauku balasts
Kad aknās veidojas vai tiek nogādāts vairāk tauku, nekā vienlaikus iespējams sašķelt, liekie tauki nogulsnējas, un pats orgāns kļūst lielāks un smagāks. Tas var būt iemesls vispārējam nespēkam, diskomforta sajūtai labajā paribē, bet parasti ilgu laiku sūdzību nav. Turpinot aknas hroniski pārslogot, iespējams saslimt ar nopietnām aknu slimībām, kas var būt neatgriezenisks process.
Ultrasonogrāfijas procedūra ilgst 10—15 minūšu, īpaši gatavoties nav nepieciešams, aptiekās būs aizslietnis vai kā citādi iekārtota telpa, lai nodrošinātu privātumu — stāsta Ģimenes aptieku tīkla Tirdzniecības daļas vadītājs Egils Tēbelis. Septembra sākumā aptiekas saņems informatīvos materiālus, un apmeklētāji varēs uzzināt, cikos tieši būs ārsts, kā pieteikties un kāda ir aknu steatozes profilakse.
Ultrasonogrāfiskā aparatūra ir salīdzinoši mobila, ar to aptiekās strādās ārsts speciālists, ne aptiekārs. Ārstam būs iespējams uzdot jautājumus, viņš konsultēs par turpmāko — nepieciešamo uztura paraduma maiņu vai ārstēšanu.
Profesors A. Danilāns kliedē mītu, ka aknu problēmas raksturīgas tikai dzērājiem. 1980. gadā Meijo klīnikas ārsti apbrīnojuši slimnieku, kurš dievojās, ka nelieto alkoholu, bet viss neapšaubāmi liecinājis, ka viņš iedzīvojies alkoholiķiem raksturīgā aknu bojājumā. Tāpat kā viskija un citu stipro dzērienu cienītājiem, šim atturībniekam aknas bijušas ne vien taukainas, bet vēl arī iekaisušas alkohola lietotājiem atbilstošā veidā. Nelaimīgais bija “nodzēris” aknas, alkoholu nelietodams, un ticis pie nealkoholiskā steatohepatīta. “Ārsti toreiz uzskatīja, ka sastapuši izcili retu dabas paradoksu, bet rupji kļūdījās,” secina A. Danilāns. Tomēr lielākajai daļai aknu steatoze smagākā formā nepāriet, un “cilvēks ar taukainām aknām dzīvo ilgi un laimīgi”.
Sāc ar šodienu!
“Jebkurā gadījumā ir vērts nepārēsties jau šovakar,” joko dietologs Andis Brēmanis, atgādinādams, ka nepieciešams pārvērtēt dzīvesveidu kopumā — gan uztura paradumus, gan fiziskās aktivitātes. Taukainas aknas ir tikai viena no slimībām, kas uzglūn modernajam cilvēkam, kurš nīkst birojā, maz pārvietojas kājām, ēd taukainas uzkodas un stresa mazināšanai mēdz iedzert.
Taukus tomēr nedrīkst pilnībā izslēgt no uztura — tie veido vidēji 30 procentu no dienas kaloritātes devas, pārējais paliek olbaltumvielām un ogļhidrātiem. Tas būtu apmēram 80 līdz 100 gramu tauku, kas nodrošina arī nepieciešamo taukos šķīstošo vitamīnu devu. Iegaumēt, kuri ir taukos šķīstošie vit­amīni, ir viegli, sarindojot to burtus “pareizā” secībā: KEDA. “Tas nenozīmē apēst puspaciņu sviesta dienā — taukus uzņemam arī slēpti — ar sieru, kūpinājumiem. Svarīgi sabalansēt ar fizisko slodzi — ja tā ir lielāka, tauku var būt vairāk,” skaidro dietologs. Smags fizisks darbs liek aknām strādāt cītīgāk, šķeļot taukus un neatstājot neko rezervēm.
Tāpat ir labie un sliktie tauki: salātiem pielieta eļļa noteikti ir veselīgāka par tādu, kas nez cik ilgi karsēta, lai vārītu kartupeļu frī porcijas.