Staburags.lv ARHĪVS

Daugavas "kreisais krasts" nespēj vienoties

Jānis Ozoliņš

2008. gada 28. oktobris 00:01

2
Daugavas "kreisais krasts"  nespēj vienoties

Deputāti un iedzīvotāji no Jaunjelgavas, Daudzeses, Sērenes, Seces, Staburaga un Sunākstes kārtējo reizi tikās, lai lemtu par kopīga novada veidošanu.

Lēmums par novada veidošanu, kurā apvienotos Daudzeses, Jaunjelgavas, Seces, Sērenes, Staburaga un Sunākstes pašvaldība, tika pieņemts jau 2007. gada decembrī.
“Sāpīgs” process
Apvienošanās visiem pagastiem ir “sāpīgs” un līdz galam neizprasts process. Valdības nostāju, ka novadiem jābūt, kaut vai piespiedu kārtā, atklāti neatbalstīja neviens no klātesošajiem varas pārstāvjiem.
Tikšanās laikā pārrunāja apvienošanās projektu, kurš patlaban ir tikai tapšanas stadijā.
Galvenās problēmas: mazattīstīta uzņēmējdarbība lauku teritorijā, slikti ceļi, nepietiekams sabiedriskā transporta nodrošinājums, finansējuma samazināšanās risks. Daļa no šīm problēmām ir risināmas valsts līmenī.
Nav kopīga viedokļa
Tikšanās dalībniekiem nebija vienota viedokļa par novada administratīvā centra  vietu un novada nosaukumu. Diskusijas laikā izskanēja vairāki priekšlikumi, ka centrs varētu būt Jaunjelgavā, Sērenē vai Aizkrauklē. Jaunveidojamā novada nosaukums varētu būt: Jaunjelgavas, Staburaga vai Pārdaugavas novads. 
Ieguvēju nebūs
Deputāti norādīja, ka, izveidojot novadu, palielināsies darbinieku skaits. Būs jāpiesaista jauni speciālisti, kas prasīs papildu izdevumus algām. Savukārt valsts finansējums pašvaldībām samazināsies. Jaunjelgavas pilsētas ar lauku teritoriju deputāts Mārtiņš Lievītis, sacīja: "Palielināsies darbinieku štatu skaits, līdz ar to būs vajadzīgs lielāks algu fonds. Projekts ir apšaubāms, pēc apvienošanās ieguvēju nebūs."
Lai iegūtu līdzekļus,  viens no risinājumiem varētu būt mazo pašvaldības iestāžu likvidēšana.
Mazās skolas apdraudētas
Lai nodrošinātu iedzīvotājiem pašvaldības pakalpojumus pagastos  izveidos pakalpojumu centrus.  Pagastos vietējo administrāciju paspārnē darbosies komunālās nodaļas, kas arī turpmāk organizēs un nodrošinās teritorijas labiekārtošanas darbus.
Viena no būtiskākajām problēmām, novadu veidojot, ir izglītības iespēju nodrošināšana. Skola lauku pašvaldībās ir sabiedriskās dzīves centrs un arī nozīmīgs darba devējs, novadā ir svarīgi saglabāt skolas. Tajā pašā laikā skolu darbība ir atkarīga no skolēnu skaita, bet topošā novada teritorijā vērojama dzimstības un tātad arī skolēnu skaita samazināšanās tendence. Tas var apdraudēt mazo skolu turpmāko darbību.
Lai aktivizētu kultūras dzīvi novadā, paredzēts izveidot jaunu štata vienību — izglītības, kultūras un sporta darba koordinators.  “Tik universālu cilvēku, kurš pārzina futbolu, izglītības sistēmas labirintus un Dziesmu svētkus, atrast būs neiespējami” — sacīja Jaunjelgavas kultūras nama direktore Dace Kuršinska.
Vienots sociālais dienests
Lai iedzīvotājiem nodrošinātu sociālo aprūpi, novadā paredzēts veidot vienotu  sociālo dienestu, kas darbosies kā pašvaldības iestāde un koordinēs sociālo darbinieku un sociālo aprūpētāju darbu pakalpojumu centros. Katrā pakalpojumu centrā paredzēts sociālais darbinieks un, vadoties pēc pieprasījuma, sociālais aprūpētājs. Pašvaldībās ir pieprasījums pēc sociālajiem dzīvokļiem, par kuru iekārtošanu būs jādomā novada domei. Jaunjelgavā tiks izveidots sociālais centrs 20 vietām. Pagastos darbu turpinās feldšeru punkti, ģimenes ārstu prakses vietas un aptiekas.
Jādomā par novada budžetu
Lai risinātu budžeta jautājumus Jaunjelgavas pašvaldības vadītājs Gundars Stahovskis ierosināja jau plānojot nākamā gada pašvaldību budžetus, mēģināt tajos ieplānot novada izdevumus. “Apvienošanās process ir neizbēgams,” teica Gundars Stahovskis.
Pēc tikšanās palika daudz neatbildētu jautājumu, kurus deputāti risinās savās  pašvaldībās.

Uzziņa. Izskatīšanai Saeimā iesniegtajā Latvijas administratīvi teritoriālās reformas likumprojektā Daugavas kreisā krasta pašvaldībām — Daudzesei, Secei, Sērenei, Staburagam, Sunākstei un Jaunjelgavai — jāapvienojas novadā ar centru Jaunjelgavā.