Bebrus medī kūtri

Aizkraukles rajona mežā uzskaitīti 3848 bebri. Šogad plānots nomedīt 1356 dzīvniekus. Diemžēl mednieki bebrus medī tikai vietās, kur ērti piebraukt ar automašīnu. Pērn nomedīts 731 bebrs — aptuveni puse no atļautā skaita. Arī šajā medību sezonā situācija ir līdzīga.
— Bebru saviesies tik daudz, ka vietām viņi nopietni apdraud mežsaimniecību — aizsprostot meliorācijas grāvjus, appludina vērtīgas mežaudzes un sabojā kokus. Ir teritorijas, piemēram, Iecavas upīte pie Jaunjelgavas, kur bebri dzīvo, “cepures kuldami”. Pārpurvotie, neizbrienamie krasti medniekiem ir šķērslis, lai atturētos no medībām, — skaidro Sēlijas virsmežniecības inženieris Vitolds Rozītis. — Šādu vietu ir daudz arī citur Aizkraukles rajonā. Tur parasti ir visai sarežģīti pietiekami pazemināt ūdenslīmeni, lai varētu piekļūt bebru dzīvesvietām. Turklāt bebru dambja nojaukšana ir grūts darbs, kas prasa laiku un krietnus pūliņus. Ar dambja nojaukšanu vien nepietiek. Jāpārmeklē alas, kurās dzīvnieki slēpjas. Lai tas veiktos, vajadzīgs labi apmācīts suns. Protams, var medīt arī peldošus dzīvniekus. Taču jāņem vērā, ka viņi ir aktīvi lielākoties diennakts tumšajā laikā, kad precīzs šāviens ir pat neiespējams.
Un arī guvums no bebru medībām ir neliels. Bebrādu savlaik uzskatīja par ļoti vērtīgu medību trofeju. Par to labi maksāja, un tikai retais varēja iegūt bebru medību atļauju. Tagad situācija ir krasi mainījusies. Dzīvnieku savairojies daudz, bet pēc bebrādām pieprasījuma nav.
Daudzi mednieki nav iemācījušies izmantot pārtikā arī bebra gaļu, lai gan šis dzīvnieks ir veģetārietis, un viņa gaļa ir ļoti vērtīga. Parasti bebra gaļas tīkotājus atbaida nostāsti par tās nelāgo garšu un aromātu. Diemžēl šis priekšstats radies, nepareizi apstrādājot dzīvnieka gaļu.
Aprēķināts, ka mednieki apmedī tikai 20 procentu no bebru apdzīvotajām teritorijām. Pārējās vietās šie dzīvnieki turpina savu posta darbu, mežaudzes pārvēršot neizbrienamās slīkšņās.
Vidusdaugavas mežsaimniecības teritorijā likvidētas bebraines 270 hektāru platībā. Šie dzīvnieki turpina darboties 215 hektāru platībā, kur kaitējums mežsaimniecībai nav tik liels.
UZZIŅA.
Bebrus var medīt trijos veidos: dzīvnieku atrod, un mednieks viņu nošauj; ar rāmju lamatām, kad dzīvnieku nekavējoties nogalina; pazeminot ūdenslīmeni bebru veidotajās ūdenskrātuvēs un ielaižot alās suņus, kuri izdzen dzīvniekus, lai mednieks viņus varētu noķert. Aizliegta dzīvnieku medīšana ar kāju ķeramajām lamatām, jo tajās noķertais dzīvnieks ilgstoši cieš sāpes.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra