290 dienu volejbola laukumā

Novembrī Iršu volejbola komanda svin 25 gadu jubileju. Šajā laikā šī komanda ir piedalījusies Aizkraukles rajona volejbola vēstures veidošanā.
Gan vada, gan spēlē
Sākums bija mājīgajā Pērses skolas zālē, kurā saimniekoja sporta skolotājs Verners Bundulis. Viņš prata interesanti un daudzpusīgi vadīt sporta stundas, organizēja sacensības, arī pats spēlēja volejbolu. 70. gados Iršos bieži viesi bija apkārtējo ciemu (Bebru, Vietalvas un citu) sportisti.
Iršu komandas “veco gvardi” pārstāvēja Verners Bundulis, Jānis Dreimanis, Jānis Tuka, Andris Lemešonoks, Jānis Bočs, Gunārs Lucs un citi. Kuplākam pulkam aicināja arī vecāko klašu zēnus. Volejbola “bacilis” tika izplatīts visā Iršu pagastā, un turpina savu “graujošo darbību” vēl šodien.
Puiši sanāk kopā
Lai arī 70. gados vērā ņemamus panākumus neguva, maiņa jaunai komandai tika nodota 1983. gada novembrī. To laiku uzskatām par tradīciju atdzimšanu, kad kopā sanāca Iršu puiši — gan tolaik padomju saimniecībā “Līdums” strādājošie, gan tikko dienestu padomju armijā beigušie, gan tie, kuri vēl mācījās vidējās izglītības mācību iestādēs. Viena gada laikā komandai, ko tolaik sauca “Līdums”, izveidojās stabils kodols, kurā spēlēja Roberts Staravoitovs, Ainārs Sokolovskis, Modris Vilcāns, Jānis Greļs, Dzintars Greļs, Sergejs Lancovs, Andrejs Lustiks, Juris Polāns un Aldis Kalniņš. Pēc gada komandu papildināja Pēteris Beļajevs, Aivars Dambītis, Gunārs Romanovskis un Ivars Goldbergs.
Tikai godalgotas vietas
Uzvaras volejbola laukumā nedevās uzreiz, pirmo gadu vairāk nācās vērot, kā spēlē tā brīža labākās komandas. Toties enerģijas, cīņasspara, vēlmes mācīties un uzvarēt komandai nekad nav trūcis. Regulāri treniņi divas līdz trīs reizes nedēļā ar pilnu atdevi un fanātisku aizrautību jau otrajā gadā ļāva cienīgi startēt rajona sacensībās. Zīmīgi, ka 1985. gada septembrī rajona čempionāta finālā jaunā un nepiekāpīgā “Līduma” komanda pieveica tā laika rajonā stiprākos — kolhoza “Ļeņina ceļš” volejbolistus, un kopš tā laika Iršu komanda rajona čempionātos nekad nav bijusi zemāk par trešo vietu. No 1988. gada līdz 1996. gadam (astoņus gadus pēc kārtas) komanda izcīnīja tikai pirmās un otrās vietas.
Komandā profesionālis
Panākumi deva iespēju veidot rajona izlases kodolu valsts lauku sporta spēlēm, kas notiek reizi divos gados. Finālturnīru četru labāko komandu skaitā iekļūst tikai apakšgrupu uzvarētājkomandas, tāpēc komandas pastiprināšanai aicināti arī citi meistarīgie rajona spēlētāji — Edgars Ratnieks, Juris Rakevičs, Arkādijs Trukšs un citi. Katra spēlētāja iespēju prasmīga izmantošana un azarts trīs reizes — 1992. gadā Ludzā, 1994. gadā Balvos un 1998. gadā Valmierā — komandai deva bronzas medaļas. Diemžēl 90. gadu beigās šīs lauku sportistiem domātās sacensības pakāpeniski pārvērtās par meistarkomandu kārtējām savstarpējām sacensībām, un amatieru komandām izredzes iekļūt finālčetriniekā zuda.
Arī Iršu komandā savulaik ir izaudzis un spēlējis profesionāls volejbolists — Mariss Aukmanis. Pēc Pērses pamatskolas beigšanas viņš mācījies Murjāņu sporta ģimnāzijā un spēlējis Latvijas čempionu “Vildogas/Murjāņi” sastāvā, piedalījies daudzās starptautiskās spēlēs, bet būdams profesionāls un noslogots spēlētājs, neskaitāmas reizes ir palīdzējis Iršu komandai. 90. gadu Iršu komandā lieliski iekļāvās arī Vladislavs un Vitālijs Labas, Kaspars Klentaks un Guntars Joksts. Gadiem ejot, kādam beidzot sportot, allaž vietā nāk jaunieši, par kuru spēlētprasmi un gribu ir prieks.
Laukumā — deviņi mēneši
Divdesmit piecu gadu laikā ir piedzīvotas radikālas volejbola noteikumu izmaiņas, tehniskā aprīkojuma uzlabojumi un nospēlēts milzīgs skaits neaizmirstamu spēļu. Pārskatot pierakstus, saskaitīts, ka šo gadu laikā spēļu laukumā pavadīti deviņi mēneši dzīves (290 sacensību dienu). Volejbola sacensības ir bijušas mūsu dzīves atspulgs — 80. gadu sporta masveidība ar piespiedu brīvprātīgu piedalīšanos statistikas dēļ, valsts neatkarības spirgtie, bet tautas sportam vēsie vēji, saimnieciskās dzīves sakārtošana un sporta tradīciju atdzimšana 90. gadu sākumā. Ieguvēji ir bijuši izturīgākie, kuri gribēja saglabāt un turpināt sportiskās tradīcijas arī pārmaiņu laikos.
Atbalsta idejas
Vislielākā atzinība un pateicība Pēterim Keišam, viņš kopš 1985. gada strādā Iršos un gan kā padomju saimniecības “Līdums” direktors, gan vēlāk kā Iršu pagasta padomes priekšsēdētājs vienmēr ir atbalstījis sportotgribētāju idejas. Ja Dziesmotā revolūcija būtu notikusi kādu gadu vēlāk, 90. gadu sākumā Irši varētu lepoties ar modernu sporta halli — būvprojekti bija izstrādāti un pat sākti būvlaukuma sagatavošanas darbi. Cerams, pašreizējā ekonomiskā krīze neizspēlēs ļaunu joku nākamgad, kad paredzēta jaunas sporta zāles celtniecība blakus Pērses pamatskolai.
Volejbola centrs
Ir cerība arī uz to, ka jauna sporta būve kaut cik spēs noturēt lauku jaunatni, ja ne palikt, tad vismaz reizi pa reizei atgriezties laukos, lai vietas ģeogrāfiskais novietojums nekļūtu par iemeslu saukt to par nomali. Mēs, irsieši, sevi uzskatām par Aizkraukles rajona volejbola centru. Skan dižmanīgi, bet tam pierādījums ir ilgie gadi, panākumi un mūsu jaunatne. 2005. gadā Pērses pamatskolas zēnu komanda kļuva par valsts čempioni mazo skolu (līdz 120 skolēnu) grupā. Ilgus gadus kā sporta treneris ar zēniem strādā Modris Vilcāns.
Arī viltība palīdz
Kopš 2001. gada, kad komandas spēlētāju vairākums sasniedza 40 gadu un vairāk, irsieši startē arī veterānu sacensībās. Jaunībā akcentējām spēku, bet veterānu volejbols izceļas ar viltību, pareizu vietas izvēli un pacietīgāku bumbas izspēli. Veterānu volejbols mūsu rajonā ir ļoti populārs. Imants Silavs Neretā ir iedibinājis ikgadējo “Sēlijas kausu” veterāniem. Aizraujoši turnīri notiek Cēsīs, Jelgavā un Madonā. Aktīvi oficiālas sacensības organizē Latvijas sporta veterānu savienība. Trīsreiz — 2001., 2004. un 2008. gadā — irsiešu komanda izcīnīja otro vietu, bet 2002. gadā kļuva par valsts čempioni 40+ grupā. Katru gadu ārzemēs notiek Eiropas veterānu kluba čempionāti. Piedalīšanās tajos prasa gan laiku, gan naudu, bet ir būts Somijā, Dānijā un Francijā pat izcīnīta trešā vieta.
Koknese piemērotākā
17. novembrī, Iršu komandas 25 gadu jubilejas sacensības notiks Kokneses sporta hallē, kas ir piemērotākā vieta plašu pasākumu rīkošanai. Šoreiz aicinātas komandas, pie kurām mēs visbiežāk esam braukuši ciemos — no Cēsīm, Madonas, Jelgavas, Ropažiem un citām vietām. Vīriešu konkurencē blakus veterānu komandām gribam parādīt savu jauno Iršu puišu komandu. Ar “Staburaga” starpniecību gribam pateikties visiem, kuri spēlēja un arī tagad spēlē Iršu komandā, par kopīgi veidoto Iršu volejbola vēsturi. Visiem Latvijas iedzīvotājiem vēlam vissportiskākos, visveselīgākos un vispozitīvākos Latvijas deviņdesmitās dzimšanas dienas svētkus!
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra