Staburags.lv ARHĪVS

Jaunieši Turcijā piedalās piecās kāzās

Jaunieši Turcijā piedalās piecās kāzās

Seši biedrības “Galaktika” jaunieši piedalījās Eiropas Komisijas programmas “Jaunatne darbībā” finansētajā projektā “Piedalies kāzās”. Jaunieši oktobrī desmit dienu pavadīja Turcijā kopā ar citiem jauniešiem no Igaunijas, Bulgārijas un Rumānijas. 

Iepazīstam tradīcijas

Pirmo apskatām Kirikkales pilsētu, kurā ir tikai 100 000 iedzīvotāju, tomēr tā ir viena no visblīvāk apdzīvotajām vietām Turcijā. To var just, esot uz ielas, jo liekas, ka tur ir visi pilsētas iedzīvotāji. Kirikkale nav tūristu iecienīta, un tāpēc interese par mūsu četrām tūristu grupām ir pat pārāk liela. Dzīvojam policistu viesnīcā Kirikkalē, kas uzcelta kalna pakājē, no kuras uz apkārtni paveras brīnišķīgs skats.
Esam uzaicināti uz Karakečiti ciemata kultūras festivālu, kam ir jau 700 gadu senas  tradīcijas. Festivāls ir noslēgums lieliem musulmaņu svētkiem. Brīžiem liekas, ka viss notiek kā filmā. Speciāli mums uzslietas divas teltis, kur patverties no saules, mūs cienā ar gardām pusdienām un specifisku skābpiena dzērienu, ko turki ir ļoti iecienījuši.

Kļūstam par “zvaigznēm”

Mūs uzņem pats ciemata “galva”, fotografē vietējiem laikrakstiem un intervē televīzijai. Esam kļuvuši par “zvaigznēm”, un vietējie iedzīvotāji grib ar mums fotografēties. Nekad dzīvē neesam tik daudz fotografējušies.
Pārtika Turcijā ir ļoti veselīga, viņi lieto tikai ekoloģiski tīrus produktus Notiek tradicionālās spēka sacensības, mēs noskatāmies arī turku kāzu ceremoniju ar dziesmām un dejām, kas notiek līgavas mājā, kad vecāki ir vienojušies, ka jaunieši precēsies. Pēdējo nakti līgava pavada savās mājās. Tradicionāli sieva vienmēr pārceļas uz vīra mājām. Dejā puiši parāda, cik viņi ir spēcīgi un drosmīgi. Meitenes precas 16, 17 gadu vecumā, bet līgava var arī atteikties, tomēr pēdējais vārds arvien pieder tēvam, ja viņš saka — nē, kāzas nekad nenotiek. Deg sveces, visi atvadās no meitas, un tas atgādina latviešu mičošanu.

Skaistākais saulriets pasaulē

Projekta tēma ir kāzu tradīcijas, un tās izzināt mēs dodamies uz Kapadokiju. Kapadokija ir slavena ar īpatnējām klinšu formām un tajās izveidotajām alu pilsētām, kuras par slēptuvēm izmantojuši kristieši. Kristietības vēsturē zināmi IV gadsimtā dzīvojušie Kapadokijas brāļi. Apvidus ir populārs tūrisma objekts.
Gēremes brīvdabas muzejā, aplūkojam pārsteidzošus agrīnās kristietības dievnamus un klosterus. Apmeklējam keramikas darbnīcas Avanas pilsētiņā un suvenīru veikalus. Visur apstājamies un priecājamies par brīnišķīgajām Kapadokijas ainavām. Lienes Egles sešpadsmito dzimšanas dienu sagaidām, vērojot skaistāko saulrietu pasaulē, ko ieradušies filmēt un fotografēt neskaitāmi tūristi no visas pasaules. Skats tiešām vienreizējs! Vakarā dodamies uz Turcijas kultūras vakaru ar turku dejām. Kas gan būtu Turcija bez īstām vēderdejām!

“Īsts” jaunais pāris

Latvieši daudz gatavojušies, lai turkiem parādītu latviešu kāzu tradīcijas un dejas.  Spēlējam “īstas” latviešu kāzas — dziedam dziesmas, dejojam, mums ir “īsti” līgava un līgavainis, kuri ietērpti latviešu tautastērpos. Jaunais pāris piedalās visos rituālos, arī viesi saposušies tautastērpos, un ir sagatavotas pat  dāvanas līgavai un līgavainim.
Mūsu mājasdarbs izrādās labākais no visiem un mēs kļūstam tik populāri, ka mūs filmē vairs ne tikai vietējai televīzijai, bet arī nacionālajam televīzijas kanālam. Turki ir sajūsmā.
Atgriežoties Latvijā, secinām, ka projektā iesaistītajiem jauniešiem netrūkst patriotisma. Arī tad, kad filmēšana jau beigusies, jaunieši tautastērpos dodas Kapadokijas ielās, un vietējie iedzīvotāji jautā, no kurienes mēs esam. Tautastērps ir īpašs piederības simbols savai nācijai, un mēs varam justies lepni par savu tautu un tās bagātajām tradīcijām.