Zemnieki pienu sāk pārdot paši

Kokneses pagasta saimniecības “Jaunholandes” īpašnieki — holandietis Vilhelms van Herks un latviete Kristīne van Herka — sākuši tiešo piena tirdzniecību. No speciāli aprīkota mikroautobusa viņi pārdod pienu Aizkrauklē, Koknesē, Pļaviņās un Ogrē.
Cisterna “busiņā”
— Piena tirdzniecība šādā veidā mums ir jaunums. Taču ekonomiskā situācija mūs spiež meklēt citus piena realizācijas veidus, ne tikai pārdodot to piena kombinātam, — saka Kristīne van Herka. — Pētām, kurās vietās un kādā laikā pienu pārdot.
Lai sāktu piena tirdzniecību, bija jāsaņem Pārtikas un veterinārā dienesta atļauja. Tā nav problēma, ja piena analīzes atbilst visām prasībām. Mikroautobusā ierīkojām īpašu cisternu ar krānu un svarus. Pienu atdzesējam līdz plus 3 grādiem. Turklāt šī cisterna darbojas arī kā termoss, un vasarā piena temperatūra tajā īpaši nepaaugstināsies. Pārdot drīkst vietās, kuras pašvaldība noteikusi kā tirgus laukumus.
Pircēji nāk ar saviem traukiem, taču mums ir arī īpašas plastmasas pudeles. Par tām gan papildus jāmaksā.
Krējums nostājas virspusē
— Klienti vēlētos nopirkt arī krējumu, biezpienu un sieru, taču tā ieguvei nepieciešama īpaša ražotne. Prasības ir augstas, un to nevaram atļauties, — tā Kristīne van Herka. — Taču cilvēki paši vienkārši var iegūt saldo krējumu. Mūsu saimniecībā slauktā piena tauku saturs ir no 4 līdz 4,2 procentiem. Pēc kāda laika krējums pats nostāsies trauka virspusē, un to atliks vien nosmelt. Arī biezpiena pagatavošana mājās nav nemaz tik sarežģīta, tikai jānopērk vairāk piena.
Vairāki cilvēki uztraucas, vai nepārdodam importa pienu, jo uz mikroautobusa sāniem rakstīts saimniecības nosaukums — “Jaunholandes”. Mans vīrs ir holandietis, tāpēc arī saimniecībai tāds nosaukums. Viss piens izslaukts tepat, Kokneses pagastā.
Izdevīgi pārdevējam un pircējam
Koknesiešu tikko atvesto pienu Aizkraukles tirgū nopirka arī Sergejs no Skrīveriem. Viņš “Staburagam” atzina, ka šāda tirdzniecība izdevīga gan zemniekiem, gan pircējiem: “Zemnieki var pārdot pienu par daudz augstāku cenu nekā uzpērk piena kombināti, bet mēs to varam nopirkt lētāk nekā veikalā. Piens maksā 45 santīmus par kilogramu. Turklāt šis noteikti ir veselīgāks, neatšķaidīts. Pērku to bērnam.”
“Jaunholandēs” ik dienu izslauc septiņas tonnas piena. Protams, tiešajā tirdzniecībā tik daudz pārdot nevar. Daļa tik un tā jāpārdod piena kombinātam, kaut iepirkuma cena ir ļoti zema. Tikko saņemta ziņa, ka Rokišķu piena kombināts Lietuvā, ar ko sadarbojas saimniecība, par tonnu piena maksās tikai 135 latus par tonnu, jeb 13,5 santīmus par litru. Tas ir par pieciem sešiem santīmiem mazāk nekā pašizmaksa. Tāpēc arī sākta tiešā tirdzniecība.
Fakts.
“Jaunholandēs” ir 270 slaucamu govju un apsaimnieko ap 300 hektāru zemes. Dienā izslauc septiņas tonnas piena.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra