Staburags.lv ARHĪVS

Tai — boksā var trenēties arī Aizkrauklē

Līga Patmalniece

2009. gada 16. jūnijs 00:01

0
Tai — boksā var trenēties arī Aizkrauklē

Pēdējā laikā aizvien populārāks kļūst tai—bokss jeb cīņas māksla. Kādu laiku arī Aizkrauklē, pilsētas sākumskolas telpās, jauniešiem ir iespēja apgūt šo cīņas mākslu trenera Guntara Tropa vadībā. Patlaban pie viņa trenējas seši jaunieši.

Pirms intervijas ar Guntaru par šo sportaveidu necik daudz nezināju. Latviešu valodā internetā atrodamā informācija par tai — boksu ir ļoti trūcīga.
— Kas īsti ir tai — bokss?
— Nezinātājiem varētu šķist, ka tāda brutāla kaušanās vien ir, bet tā nebūt nav. Tai—bokss (taju bokss) ir ļoti sens sportaveids. Tā pirmsākumi rodami senajā Ķīnā. Tā ir māksla cīnīties kailām rokām. Līdz ar sitieniem ar rokām, apakšstilbiem un elkoņiem ir atļauts sist arī ar galvu. Senatnē visprasmīgākos kaujiniekus godināja, ieceļot muižnieku kārtā, un viņiem bija ļauts kalpot par ķeizara miesassargiem. Taju boksam, bija svarīga loma brīvās Taizemes dibināšanā. 1744. gada 17. martā Birmas valdnieka rīkoto svinību laikā taju kareivis Nai Kan Dtoms cīniņos uzvarēja desmit Birmas bokseru. Kopš tā laika katru gadu 17. martā Taizemē atzīmē Muay Thai dienu. Pirmo ringu iekārtoja 1921. gadā Suan Kulape pilsētā. Kaut arī cīniņi noritēja standartveida ringos, bokseri vēl aizvien cimdu vietā rokas nosaitēja ar virvēm, jo cimdus ieviesa tikai 1929. gadā.
— Vai laika gaitā cīņas māksla ir mainījusies?
— Cīņas vairs nenotiek kā senos laikos — kailām rokām un kaujas laukā. Tās norit ringā piecos raundos pa trim minūtēm un starp raundiem minūti velta atpūtai. Izmanto aizsargus, lai viens otru nesavainotu — kājsargus, elkoņsargus, zobu kapas, boksa cimdus, galvas ķiveres. Galvenais nosacījums šim sportaveidam ir cīņas spars un apņēmība uzsākto nepamest. Ļoti svarīga ir piedalīšanās sacensībās, jo tā iegūst pieredzi un veicina izaugsmi. Arī iegūtās medaļas kā jebkurās sacensībās motivē censties un turpināt iesākto.
— Latvijā šo sportaveidu nodarbojas sen?
— Latvijā taju boksu iepazina 1992. gadā. Nodibināja Tajiešu boksa klubu Asociāciju. Latvijas sportistus labi pazina ārzemēs, īpaši bijušās PSRS valstīs. 2001. gadā Rīgas cirkā notika Latvijas čempionāts seidokaikan karatē — taju boksa un pilnkontakta karatē sadaļās. Līdz ar to sākās aktīva taju boksa skolas darbība un sportistu sagatavošanas sistēmas attīstība.
— Vai ir nācies apgūto cīņas prasmi lietot ikdienā?
— Jā, Rīgā man reiz uzbruka trīs cilvēki. Izmantojot treniņos gūto prasmi, veiksmīgi tiku galā. 
— Man kā klasisko sportaveidu piekritējai tai — bokss šķiet vienkārši kaušanās. Ko cilvēks iegūst, nodarbojoties ar tai — boksu? 
— Šis sportaveids dod ļoti labu fizisko sagatavotību — izturību, muskuļu nostiprināšanu, disciplinētību, stāju. Treniņi uzlabo fizisko formu. Piemēram, es pēc treniņa jūtos kā no jauna piedzimis. Trenēties sāku pirms aptuveni pieciem gadiem. Vispirms aizrāvos ar kiboksu, vēlāk trenējos pie Roberta Hatmuļina. Šobrīd trenējos tai — boksā un MMA (cīņa bez likumiem — aut.). Man ir strauja daba, skolā biju “sliktais zēns”, tagad savu straujumu, agresiju un enerģiju tērēju lietderīgi. 
Uzziņa:"Muay Thai" sinonīms ir tai — bokss.Atšķirībā no klasiskā boksa tai — boksā pretiniekam drīkst sist ar dūrēm, apakšstilbiem, elkoņiem un ceļiem."Muay Thai" ir gadsimtiem sena vēsture, tas ir Taizemes nacionālais sportaveids.Pirms katras cīņas sportisti veic rituālu deju, apliecinot cieņu treneriem.