Staburags.lv ARHĪVS

Kā pieveikt rudens nogurumu

2012. gada 26. oktobris 13:35

849
Kā pieveikt rudens nogurumu

Rudens nogurums piemeklē daudzus no mums. Tas rodas, jo organisms, saņemot mazāk saules gaismas, pastiprināti sāk izdalīt miega hormonu jeb melatonīnu. Tomēr ikdienas saspringtajā ritmā šāda noguruma un pārslodzes sajūta, kuru nomākt vairs neizdodas pat ar kafijas krūzi, var būt ļoti traucējoša.

Farmaceite Baiba Duncīte stāsta par vitamīniem un uztura bagātinātājiem, kuri tumšajā rudens laikā palīdzēs atgūt enerģiju un vitalitāti, kā arī uzlabos smadzeņu darbību un koncentrēšanās spējas.

Uztura bagātinātāji enerģijai un prāta asumam
Aptiekās pieejams plašs klāsts ar atšķirīgiem uztura bagātinātājiem un bezrecepšu medikamentiem, kas paredzēti atmiņas, koncentrēšanās un vispārējas smadzeņu darbības uzlabošanai, kā arī enerģijas lādiņam. No tiem populārākie ir, piemēram, „Dynamisan”, „Vitamax,” „Gerimax” un „Ginkgo Biloba Plus”.
Uztura bagātinātāji, kas paredzēti enerģijai un smadzeņu darbības uzlabošanai, var tikt lietoti ļoti atšķirīgos gadījumos. Tomēr galvenokārt tie būtu jālieto, ja ilgstoši jūtama noguruma un izsīkuma sajūta, no kuras neizdodas atbrīvoties pat izguļoties, bieži jūtamas galvassāpes, rodas grūtības koncentrēties un pasliktinās atmiņa. Ilgstošs nogurums var rasties, piemēram, pastāvīga stresa rezultātā, kas savukārt var izraisīt vitamīnu, mikroelementu un aminoskābju deficītu. Stress organismam var rasties arī slimošanas un atveseļošanās laikā, ievērojot striktas diētas un arī smēķējot. Stresam nereti visbiežāk pakļauti intelektuālā darba veicēji, kā arī skolēni un studenti, kam pastāvīgi jāapgūst liels jaunas informācijas daudzums. Līdz ar to šāda veida uztura bagātinātāji var būt labs palīgs studentiem un skolēniem, piemēram, eksāmenu un sesiju laikā, cilvēkiem, kas strādā nakts maiņu darbos, kā arī gados vecākiem cilvēkiem intelektuālo spēju saglabāšanai.

Piemērotākā preparāta izvēle
Atkarībā no tā, vai izvēlētais preparāts ir komplekss vai mono preparāts, tā darbību nodrošina optimāla uzturvielu kombinācija vai arī konkrētā auga ārstnieciskās īpašības. Smadzeņu darbības veicināšanai no bezrecepšu medikamentu klāsta Baiba Duncīte rekomendē izvēlēties vitamīnus, mikroelementus, aminoskābes, folskābi, bioelementus (koenzīmu, Q10, fostatidilserīnu), gingko bilobas ekstraktu saturošus preparātus. Smadzeņu šūnu darbību palīdzēs veicināt arī preparāti ar B grupas vitamīniem un magniju, piemēram, „Magvit”, „Magne B6”, „Neurozan” un „Neurovit”. Tāpat pozitīvu efektu sniegs arī lecitīnu saturošie uztura bagātinātāji, kā arī Omega 3 taukskābes, kuras iespējams uzņemt ar zivju eļļu. Turpretī preparātiem, kas paredzēti enerģijas lādiņam, jāsatur žeņšeņs, guarana (auga sēklas satur trīs reizes vairāk kofeīna kā kafijas pupiņas), zeltsaknes ekstrakts, baltās vai zaļās tējas ekstrakts vai kofeīns.
Farmaceite uzsver, ka visi šie uztura bagātinātāji nebūt nav jālieto vienlaicīgi un nepārtraukti. Preparātus smadzeņu darbības uzlabošanai, kurus var iegādāties bez ārsta receptes, vēlams lietot divas reizes gadā, 2 līdz 3 mēnešu ilgā kursa veidā. Savukārt mēneša laikā ar ārsta vai farmaceita padomu iespējams saplānot intensīvāku kursu. Ja no šāda veida preparātu lietošanas attur aizdomas, ka pēc lietošanas kursa varētu iestāties bezspēks, farmaceite atspēko šo varbūtību, paskaidrojot, ka uztura bagātinātāja lietošanas kursa laikā organismā tiek atjaunots nepieciešamo uzturvielu optimālais līmenis, līdz ar to arī pēc preparāta lietošanas pārtraukšanas bezspēkam nevajadzētu parādīties. Turpretī preparātiem tūlītējai enerģijas devai, piemēram, „Gerimax strong energy” iedarbība nav ilgstoša, līdz ar to farmaceite tos iesaka lietot tikai pašos saspringtākajos darba vai privātās dzīves periodos (eksāmeni, intensīvs garīgs vai fizisks darbs, sporta aktivitātes).
Lai gan vairums no uztura bagātinātājiem, kas paredzēti vispārējās smadzeņu darbības uzlabošanai un enerģijas atjaunošanai, iegādājami bez receptes, farmaceite pirms to iegādes tomēr iesaka konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, kas kā zinoši speciālisti varēs ieteikt vispiemērotāko konkrētajam gadījumam.

Ikdienas paradumi smadzeņu darbības un enerģijas veicināšanai
Smadzeņu un koncentrēšanās spējas lielā mērā ietekmē tieši tas, cik moži un enerģiski jūtamies. Ļoti būtiski faktori, kas būtiski ietekmē gan smadzeņu darbību, gan arī koncentrēšanās spējas un enerģiju, ir smadzeņu šūnu apgāde ar skābekli un asins cirkulācija. To savukārt var ietekmēt ar regulāriem atpūtas brīžiem, mērenām sporta aktivitātēm, pastaigām svaigā gaisā un izvairīšanos no stresa situācijām. Savukārt dienas vidū enerģijas atgūšanai ieteicama vai nu īsa snauda, ja tas iespējams, vai tieši pretēji – kāda fiziska aktivitāte, kas paātrinās sirdsdarbību, stimulējot asinsriti – tā var būt, piemēram, enerģiska pastaiga, dodoties pusdienās. Smadzeņu darbību iespējams stimulēt arī ar dažādiem prāta un loģikas vingrinājumiem, kas īpaši būtiski būtu vecāka gada gājuma cilvēkiem. Šeit noderētu tādas prāta spēles kā šahs, dambrete vai pat krustvārdu mīklas. Liela nozīme ir arī uzturam, kas bagāts ar B grupas vitamīniem, antioksidantiem, neaizvietojamām aminoskābēm. Galvenie produkti, kas spēcina smadzeņu darbību, ir sarkanie kāposti, žāvētas aprikozes, teļa aknas, bietes, lasis, vistas gaļa, anšovi, baklažāni u.c.