Staburags.lv ARHĪVS

Prognoze: 1. maijā un 1. jūlijā par dabasgāzi maksāsim vairāk

Guna Mikasenoka

2010. gada 26. janvāris 00:01

12
Prognoze: 1. maijā un 1. jūlijā par dabasgāzi maksāsim vairāk

No janvāra, salīdzinot ar pagājušā gada otro pusgadu, par 5%  lētāka dabasgāze ir klientiem, kuri to lieto plītīm, par 9%  — apkurei. Taču 1. maijā un 1. jūlijā atkal gaidāms cenu kāpums.

“Latvijas gāzes” sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Sandra Ādamsone “Staburagu” informē, ka no šīgada janvāra klientiem, kuri plītīs un ūdenssildītājos izlieto līdz 500 kubikmetriem gāzes gadā, jāmaksā 42 santīmi par kubikmetru, bet tiem, kuri to lieto apkurei un patērē no 500 līdz 25 tūkstošiem kubikmetru gadā, jāmaksā 23 santīmi par kubikmetru gāzes (cena norādīta kopā ar 10% PVN).
Pašlaik visu dabasgāzi piegādā no Inčukalna pazemes krātuves krājumiem, un līdz apkures sezonas beigām maksa nemainīsies, jo gāzi iepirka un pazemē iesūknēja vasarā, kad naftas cena un līdz ar to gāzes cena vēl bija zema. Taču šovasar patērētāji gāzi saņems pa tiešo no Krievijas, un tās maksu ietekmēs naftas produktu cena un valūtu vērtība. “Latvijas gāze” prognozē, ka naftas cena palielināsies, un līdz ar to no 1. jūlija gāzes cena pieaugs no 42 santīmiem līdz  47 santīmiem par kubikmetru tiem, kas gāzi izmanto plītīs un ūdenssildītājos, bet no 23 santīmiem līdz 29 santīmiem par kubikmetru tiem, kas to lieto apkurei.
Šai cenai jāpieskaita vēl kāds sadārdzinājums — 1. maijā stāsies spēkā jauns akcīzes nodoklis dabasgāzei, kas būs 15,6 lati par 1000 kubikmetriem jeb 1,6 santīmi par vienu kubikmetru dabasgāzes. Tātad kopumā, salīdzinot ar janvāri, jūlijā maksa par gāzi pieaugs apmēram par 17% tiem, kas to lieto plītīs un ūdenssildītājos, un par 31% tiem, kas to lieto apkurei.  
Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš uzskata, ka Latvijas iedzīvotāji maksā pārmērīgi augstu gāzes cenu, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, tajā skaitā vairāk nekā Lietuvas un Igaunijas patērētāji.
Savukārt Sandra Ādamsone teic, ka Krišjānis Kariņš, iespējams, izmantojis novecojušus vai nepilnīgus datus, jo šobrīd Baltijas valstīs visdārgākā gāze ir Lietuvā, bet Latvijā un Igaunijā tās cena ir zemāka, savukārt citās ES valstīs cena  ir lielāka nekā Latvijā.