Sniegumu rādīs lielajā skatē

Jūlijā notiks X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Visā valstī sākušās skates, marta beigās tās notiks arī Aizkrauklē, un mūsu reģiona skolu kolektīvi tām aktīvi gatavojas.
Iekļauti UNESCO
kalendārā
Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiek reizi piecos gados, un šo notikumu gaida ikviens jaunākās paaudzes pašdarbnieks. Atzīmējot svētku 50. gadadienu, pirmo reizi šo svētku vēsturē tie iekļauti UNESCO svinamo dienu kalendārā 2010. — 2011. gadam.
Svētkiem gatavojas vairāk nekā 100 000 Latvijas skolēnu, no kuriem žūrija izvēlēsies 30 000 labāko.
Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Aizkraukles reģiona koordinatore Sarmīte Kruglova teic, ka gatavošanās svētkiem pašlaik rit pilnā sparā. Lai arī X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku pasākumi Rīgā bija iecerēti no 2. līdz 11. jūlijam, līdzekļu trūkuma dēļ tie sāksies 6. jūlijā, bet no 2. līdz 5. jūlijam notiks svētku sagaidīšanas pasākumi novados.
Svētku simbols — vilciņš
Par X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku logo kļuva sena latviešu rotaļlieta — koka vilciņš. Tas ir kā mūžīgās kustības simbols. Pērn logo konkursā iesaistījās vairāk kā 3000 dalībnieku. Viņi pētīja senās rotaļlietas, to nosaukumus, formas, krāsas un rotājumus, cenšoties atrast savam novadam raksturīgo un meklējot oriģinālas idejas. Svētkiem izdomāta arī īpaša filozofija — “svītru kods”. Tajā ir trīs joslas — sakne, stumbrs, zarotne, kas simbolizē pagātni, tagadni, nākotni, kā arī piecas svītras, saistītas ar dziesmu, deju, mūziku, mākslu un spēlēm. Svītru kods ataino Latvijas novadu etnogrāfiskos brunčus ar tiem raksturīgo krāsu un ornamentu.
Uz Rīgu dosies labākie
Sarmīte Kruglova teic, ka gatavošanās svētkiem norit trijās daļās — skates, ieskaņas pasākumi novados un svētki Rīgā. Pašlaik kolektīviem, kas vēlas iegūt tiesības piedalīties Dziesmu un deju svētkos, svarīgākā ir gatavošanās skatēm. Tās visā Latvijā sākās jau šomēnes un ilgs līdz pat maija vidum. Viena no pirmajām skatēm bija Viesītē. Aizkraukles reģiona kolektīviem lielā skate notiks 27. martā Aizkraukles novada kultūras namā. Tajā piedalīsies 30 deju kolektīvu no Aizkraukles, Jaunjelgavas, Kokneses, Neretas, Pļaviņu un Skrīveru novada skolām. Tāpēc jau 24. martā Aizkraukles bērnu un jauniešu centrā notiks izloze, kurā noteiks priekšnesumu secību skatē. Katrs kolektīvs tajā dejos divas svētku repertuāra dejas. Viena būs izlozētā, otra — pašu izvēlēta.
Aizkraukles pagasta kultūras namā 19. martā notiks koru koncerts, kas būs skates pirmā kārta, bet jau 8. maijā būs lielā skate. Rezultāti būs zināmi maija beigās, kad žūrija izvērtēs kolektīvu sniegumu visā valstī un piešķirs kvalifikācijas pakāpes.
Jāpērk saktas un
jostiņas
Aptaujājot vairākus novadu skolu kolektīvus, “Staburags” noskaidroja, ka ik nedēļu notiek pat četri līdz pieci mēģinājumi. Lai kolektīvi svētkiem būtu pienācīgi sagatavojušies, “jāpieslīpē” deju soļi, koriem — dziesmu skanējums. Dalībniekiem jāsagatavo arī tērpi. Vairākums Aizkraukles reģiona novadu dejotāju un dziedātāju par jauniem tērpiem parūpējās pirms vairākiem gadiem, bet daži cītīgi darbojas šobrīd. Piemēram, Aizkraukles novada ģimnāzijas jauktais koris “De Cantare” tērpiem no “SEB bankas” saņēma 300 latu. Par šo naudu korim Rīgā pašlaik šūdina tērpus. Arī Daudzeses pamatskolas tautas deju kolektīvs pielāgo tērpus. Tie iegādāti pirms pāris gadiem, vēl jānopērk piemēroti aksesuāri — saktas, jostiņas un citas lietas. Pašvaldība solījusi palīdzēt finansiāli.
Būs gan apsargi, gan medicīnas darbinieki
Kruglovas kundze teic, ka, gatavojoties svētkiem, ik pa laikam rīko dažādas koordinatoru tikšanās. Koordinatoru seminārā Rīgā runāja par dalībnieku identifikācijas kartēm, transportu, drošības un medicīniskās palīdzības nodrošināšanu. Līdz šim svētku dalībnieku identifikācijas kartes noformēja vienkārši, bet šogad ir prasība to darīt digitāli — dalībnieki jānofotografē un visas ziņas kopā ar fotogrāfijām jāiesniedz elektroniski.
Dziesmu un deju svētku pasākumu vietās gan apsardzi un medicīnisko palīdzību, gan citu nepieciešamo nodrošinās valsts, bet dalībnieku naktsmītņu vietā par to jāgādā pašvaldībām. Kruglovas kundze informē, ka Aizkraukles novada dome vienojusies ar Zemgales reģiona valsts policijas nodaļu par divu apsargu, kuri gādās par drošību svētku laikā, nolīgšanu. Katra novada vadība nodrošinās pa medicīnas darbiniekam. Vēl vajadzīgi komandanti un administratori.
Brauks bez maksas
Svētku dalībniekiem aizrunāti arī transportlīdzekļi braucienam līdz Rīgai, taču pašvaldības gaida skates rezultātus, lai zinātu, cik kolektīvu varēs piedalīties svētkos. Tad varēs aprēķināt, vai līdzekļu ir pietiekami.
Šobrīd zināmas arī katra kolektīva pavadošās personas: korim viens cilvēks, bet, tā kā deju kolektīvā ir deviņi pāri — divi.
Lai, tāpat kā citus gadus, arī šoreiz dalībnieki svētku norises laikā Rīgas sabiedriskajā transportā varētu braukt bez maksas, galvaspilsētas mēram Nilam Ušakovam notikušas pārrunas ar “Rīgas satiksmes” vadību. Neoficiāla informācija liecina, ka vienošanās panākta un visi svētku dalībnieki ar identifikācijas kartēm bez maksas varēs braukt autobusos, tramvajos un trolejbusos.
Naktsmītni un
ēdināšanu
nodrošinās valsts
Svētku laikā visiem kolektīviem piešķirtas naktsmītnes. Aizkraukles reģiona dalībnieki dzīvos Rīgas pārtikas ražotāju vidusskolā. Gan izmitināšanu, gan ēdināšanu pilnībā nodrošina valsts. Vienam dalībniekam šim mērķim paredzēts tērēt piecus latus dienā. Rīgas pārtikas ražotāju vidusskolas direktore apstiprinājusi, ka par šo naudu var nodrošināt gan dzīvesvietu, gan ēdināšanu, bet porcijas varētu būt samērā pieticīgas. Tāpēc, rīkojot pašvaldību vadītāju sanāksmi, diskutēja par iespējām piemaksāt. Lai gan gala lēmuma vēl nav, vairākums būtu gatavs atbalstīt savus dziedātājus un dejotājus. Nedrīkst būt situācija, ka viena novada svētku dalībnieku ēdināšanai piešķir vairāk nekā pārējos reģiona novados. Visi vienosies par noteiktu summu.
— Ir grūti strādāt, jo izjaukta visa iepriekšējā sistēma — vairs nav ne Aizkraukles rajona, nedz rajona izglītības pārvaldes, kas piešķir naudu, nokārto un noorganizē vajadzīgo. Cilvēkiem to ir grūti saprast, jo tagad šīs lietas konkrētajā vietā jākārto viņiem pašiem. Mēs tās tikai koordinējam. Visi, kuri to tagad darām, iepriekš nebijām ar to saistīti, — teic Sarmīte Kruglova.
Izmaiņas svinīgajā gājienā
Plānots, ka svētku gājiens šogad noritēs citādi, nekā ierasts. Taupības nolūkos nenotiks sākotnēji iecerētais koncerts “Arēnā Rīga”, un tāda paša iemesla dēļ rīcības komiteja atteikusies arī no idejas, ka tradicionālais svētku gājiens vienlaikus varētu notikt divos virzienos — svētku dalībnieki dotos vieni otriem pretī no Doma laukuma un Dailes teātra, lai satiktos Brīvības alejas noslēgumā pie viesnīcas “Reval hotel Latvia”. Iespējams, sākotnējā iecere noraidīta, jo vienlaikus ar Dziesmu un deju svētkiem Rīgā notiks arī bērnu futbola pasākums, līdz ar to 30 tūkstošiem dziedātāju un dejotāju piepulcēsies aptuveni desmit tūkstošu šī sporta pasākuma dalībnieku. Policijai tā būtu liela slodze, un finansiāli tas nebūtu izdevīgi.
Piesātināta programma
Tā kā šie būs desmitie Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, to norise simboliski plānota 10 dienu, iekļaujot arī pašvaldību ieskaņas koncertus, kas būs no 2. jūlija līdz izbraukšanai uz Rīgu. Svētki galvaspilsētā sāksies 6. jūlijā, kad notiks piemiņas pasākumi Meža kapos un Dziesmu svētku parkā, tautas deju kolektīvu laureātu koncerts VEF Kultūras pilī un bērnu simfonisko orķestru koncerts Lielajā ģildē. Savukārt vakarā Rīgā jau iebrauks tautas deju kolektīvi.
7. jūlijā no pulksten 9 rītā līdz 10 vakarā būs lielkoncerta mēģinājumi, bet vakarā iebrauks kori un profesionālās izglītības iestāžu kolektīvi. Rīgas Latviešu biedrības namā gaidāma koru finālskate, bet Lielajā ģildē pūtēju orķestru finālskate, un jaunrades kora dziesmu koncerts būs Latvijas Universitātes Lielajā aulā.
8. jūlijā Daugavas stadionā notiks lielkoncerta mēģinājumi, bet Meža-parka Lielajā estrādē — koru mēģinājumi. Šajā dienā sāksies svētku pasākumi Vērmanes dārzā, Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks folkloras kopu koncerti, bet vakarā izstāžu centrā “Ķīpsala” muzicēs orķestri.
9. jūlijā notiks mēģinājumi, pie Brīvības pieminekļa būs pūtēju orķestru defilē, folkloras kopu koncerts Tehniskajā universitātē, tautas mūzikas koncerts Latviešu biedrības namā, svētku pasākums Vērmanes dārzā, bet Kongresu namā notiks mūsdienu deju koncerts, kā arī vizuālās un lietišķās mākslas dalībnieku izstādes laureātu apbalvošana. Vakarā notiks koru koncertu ģenerālmēģinājums, kā arī tautas mūzikas un mūsdienu deju koncerts.
Sestdien, 10. jūlijā, no rīta notiks dziesmu un deju svētku gājiens no Doma laukuma līdz Dailes teātrim, koru koncerts Meža-parka estrādē un kolektīvu vadītāju, pašvaldību vadītāju, virsdiriģentu, virsvadītāju un organizatoru apbalvošana, bet svētdien, 11. jūlijā, būs pēdējā svētku diena, kad Daugavas stadionā divreiz notiks tautas deju lielkoncerts un Bērnu forums Vērmanes dārzā.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra