Universāls meistars

Neretietis Ēriks Striks nav ierastais laucinieks ar zemnieku saimniecību, govīm vai cūkām. Reiz aizrāvies ar sēņu audzēšanu, nu pievērsies datortehnikas un dažādas sadzīves tehnikas remontam, elektriķa darbiem. Vārdu sakot, ir vispusīgs amatnieks, un šāds cilvēks nepazudīs nekādos laikos.
Lai arī dzimis un audzis laukos, Ēriks nav ieslīdzis ikdienas rutīnā, bet uz šodienas situāciju skatās kā no malas, meklējot šim brīdim pareizāko risinājumu. Pirms 20 gadiem, protams, saimniecībā bijušas gan govis, gan cūka, bet, parēķinot izdevumus šo lopiņu turēšanai un pretī saņemto ieguvumu, prātīgāk bija atteikties, pāris kilogramu gaļas un litrus piena nedēļā iegādāties veikalā vai pie kaimiņiem, kuriem piensaimniecība vai cūkkopība daudz izdevīgāka.
Prom no govs
astes
— Tā vietā, lai stāvētu pie govs astes, rītos viņu vestu uz trīs kilometrus attālajām ganībām un vakarā atpakaļ, iegūstot tikai kādus piecus litrus piena dienā, savas zināšanas vērtīgāk likt lietā, labojot datoru, veļas mazgājamo mašīnu vai pārinstalējot elektrības vadus kaimiņa mājā, — stāsta meistars. — Deviņdesmitajos gados, kādu brīdi paliekot bez darba, izmantojot kursos iegūtās zināšanas, sāku austersēņu audzēšanu. Sākumā savām vajadzībām, vēlāk arī kaimiņiem bija ko pārdot.
Šobrīd, kad laukos daudzām ģimenēm ik dienu jādomā par pārtikas produktu iegādi, šādu sēņu audzēšana būtu stabils pārtikas avots un, iespējams, arī mazs finansiālais atbalsts.
Vasarā sēnes labi aug ābelēs
Svarīgākais šo sēņu audzēšanā ir siltums. Telpās jābūt vismaz plus 18, 20 grādiem.
Ar pāris maisiem gan nekāds bizness neiznāks. Nepieciešams liels apjoms un noieta vieta. Algot cilvēku, kurš pārdotu sēnes tirgū, neatmaksājas. Ideāla vieta audzēšanai būtu vecās fermas, kurās gan jāierīko apkure. Tolaik Siguldā iegādājos sēņu micēliju. Tas ir uzsēts graudiem. Salmus, kuros šie graudi jāiestrādā, šajos laikos var dabūt gandrīz par velti. Vajadzīgi tīri, sausi rudzu salmi. Tos sakapā, aplej ar verdošu ūdeni, lai iznīdētu kaitīgos baciļus, piejauc nedaudz krīta, kurš kalpo arī kā dezinfekcijas līdzeklis. Vislabākie ir baltie cukura maisi, kuros mitrie salmi tik ātri neizkalst. Auduma maisi nebūtu ieteicami. Maisā ber kārtu salmu, uz tiem — graudus ar sēņu micēliju, tad atkal salmus. Maisu pakar, tajā izdur caurumus, pa kuriem sēnes, meklējot skābekli, pašas izlien ārā. Sēnes regulāri jālaista, un tām nepieciešama gaisma. Ja telpā nav logu, jānodrošina mākslīgais apgaismojums. Vasarā maisa vietā var izmantot baļķi. Tajā izurbj caurumus, iesēj graudus ar sēņu micēliju un baļķi ierok zemē. Vieta gan jāatrod ēnaina, jo saulainā sēnes pārkarsīs un izkaltīs. Ar sēnēm “piesēto” maisu var pakārt dārzā kokā. Pietiekami lietainā vasarā nevajadzēs arī laistīt. Rezultāts — pirmās sēnes — redzams pēc aptuveni divām nedēļām. Šo sēņu garša līdzinās gaļai, tāpēc viena no pagatavošanas receptēm ir tāda pati kā karbonādei — sēnes apviļā miltos, iemērc sakultā olā, cep pannā.
Sēņu audzēšanu Ēriks pārtrauca, jo telpu apsilde ziemā bijusi pārāk dārga. Atsākt šo nodarbošanos viņš nedomā, bet kā labu biznesu citiem noteikti ieteiktu.
Kā mazs pakalpojumu kombināts
Šobrīd bez skolotāja darba Ēriks, kuram ir labas elektriķa prasmes, remontē arī datorus, apguvis sadzīves tehnikas uzbūvi — automātiskas veļas mazgājamās mašīnas, prot gan santehniķa darbus, gan dzīvokli remontēt.
— Novada centrā būtu nepieciešama vieta, kur iedzīvotāji varētu saņemt pēc iespējas plašāku pakalpojumu klāstu, kā tas bija agrāk, kad, piemēram, Neretā darbojās sadzīves pakalpojumu punkts. Tāda izveide no jauna pašlaik varbūt nav iespējama, bet ar tiem darbiem, kurus protu, pietiktu, lai ar katru sīkumu nevajadzētu doties uz 50 kilometru attālo Jēkabpili vai Aizkraukli, lai pievīlētu atslēgu vai iegādātos krāsu printerim. Arī citos novadu centros tāda vienota pakalpojuma centra, šķiet, nav. Labi, ja ir kāds, kurš prot datoru vai automašīnu salabot. Neretā nav neviena autoservisa, kurā būtu autopacēlājs un ritošās daļas regulēšanas stends. Vai ar šo biznesu varētu pelnīt, pašlaik grūti teikt, — saka Ērika kungs.
Padodas arī
mēbeles
Pēdējā laikā īpaši daudz darba ar elektrības vadu pārvilkšanu “Līvānu” tipa mājās. Jaunās aparatūras jauda bieži vien vairs neatbilst tiem parametriem, pēc kuriem izstrādāta vecā elektroinstalācija. Savulaik vīrs iemācījies ierīkot arī satelītantenas.
— Sākumā darbojos pēc instrukcijām, izmantojot kompasu, bet tagad šis process notiek ātri — “uz aci”. Viens no pēdējiem personiskajiem sasniegumiem — restaurēju veco dīvānu. Nomainīju salauztās atsperes, pārstiepu citu audumu. Jauns amats rokā, un tagad es arī citiem varu piedāvāt šādu pakalpojumu — mēbeļu atjaunošanu, — teic neretietis.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra