Staburags.lv ARHĪVS

Ciemiņus dzīvus neatstāj

Imants Kaziļuns

2010. gada 2. septembris 00:01

48
Ciemiņus dzīvus neatstāj

Pie aizkrauklietes Sarmītes Jostsones mājas vienā no strazdu būriem vasaras otrajā pusē putnu vietu ieņēma citi lidoņi. Mazāki par strazdiem, bet daudz spēcīgāki, jo dažu šādu iemītnieku dzēlieni var nogalināt cilvēku. Tautā saukti par iršiem, lielākie lapseņu sugas pārstāvji Latvijā — sirseņi.

Citus gadus dārzā bijuši lapseņu pūžņi, bet sirseņus mājas saimniece ieraudzījusi pirmo reizi. Viņi bija iemājojuši vienā no četriem strazdu būriem, kuri novietoti pažobelē pie mājas sienas. Kādu laiku saimniece par bīstamajiem kaimiņiem nelikusies ne zinis. Sēžot dārzā, abi ar vīru novērojuši iršu rosību pie būra. — Izskatījās, ka viņi mēģina eju pataisīt šaurāku, — stāsta Sarmītes kundze. Kad vakaros kāds sirsenis ielidojis istabā, nolēmuši tomēr tikt vaļā no nelūgtajiem ciemiņiem.
Būrī iepūtuši aerosolu, kas kukaiņus noindējis. Pēc pāris dienām, pārliecinājušies, ka neviens no koka namiņa iemītniekiem nelodā un nelido, noņēmuši un atvēruši. Būris bijis pildīts ar šūnām, kurās bijušas gan olas, gan kāpuri. Nākamajās dienās pēc indēšanas kāpuri jau atkal grozījuši galvas. Pašā būra apakšā šūnās gulējis par pārējiem daudz lielāks kukainis, acīmredzot māte. Pārbaudījuši arī pārējos strazdu būrus, bet tie, par laimi, bijuši tukši.

Uzziņa
Sirseņi katru pavasari veido sev māju, kurā dzīvo līdz rudenim, tad to pamet un nākamajā gadā tajā vairs neatgriežas. Ligzdas izmērs var sasniegt pat pusmetru diametrā, un to ierasti veido koka, visbiežāk ozola, dobumā. Ziemo tikai apaugļotās mātītes, pārējie sirseņi rudenī iet bojā. Darba sirseņu un tēviņu garums ir ap 2 centimetriem, mātītes — līdz 3 cm. Daudzās Eiropas valstīs sirseņi ir aizsargājami.
Aizstāvot ligzdu vai nejauši saspiesti, sirseņi sāpīgi dzeļ. Alerģiskiem cilvēkiem sekas var būt smagas (raksturīga brūces pampšana, smakšana, ja iedzeļ mutes dobumā). Sirseņus ieteic apkarot pavasarī, kad mātīte strādā viena. Ar trauku, piemēram, stikla burku, apņem ligzdu un  mātīti iespundē. Ligzdu pārvieto tālāk no mājām, lai pūzni varētu ierīkot citviet. Tas jāveic vakarā un vēsā laikā, kad kukaiņi ir mazaktīvi. Nevajadzētu izmantot ķīmiskos līdzekļus, jo sirseņi tomēr ir noderīgi kukaiņi. Viņi iznīcina daudz dažādu augļukoku kaitēkļu. Ja sirseņu ir daudz, viņus var izķert, izkarot koku zaros pudeles ar rūgstošu šķidrumu.
Milzu lapsenes. Strazdu būris pilns ar šūnām, kurās kūņojas jauna sirseņu paaudze.

Foto no Sarmītes Jostsones albuma