Staburags.lv ARHĪVS

Atklāj pieminekli Kārlim Ulmanim

2010. gada 7. septembris 00:01

1
Atklāj pieminekli Kārlim Ulmanim

Bērzes pagasta “Pikšās” sestdien atklāja pieminekli bijušajam Latvijas Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim viņa 133. dzimšanas dienā. Arī šogad savus sveicienus valstsvīram krāšņu rudens ziedu paklājā veidoja mazpulcēni no visiem Latvijas novadiem. Pīlādži, ozolzīles, violetas asteres un dzeltenas samtenes paklājā ievija arī  Neretas novada mazpulcēni.

Piemineklis tapis vienprātībā
“Piemineklis Kārlim Ulmanim ir tapis neilgā laikā un bez strīdiem,”  atklāšanā sacīja Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš ir arī viens no pieminekļa izveidošanas iniciatoriem. Sākumā to bija plānots vest uz Turkmenistānu, kur ir Kārļa Ulmaņa atdusas vieta, taču, tā kā to līdz viņa 133. dzimšanas dienai nebija iespējams izdarīt, to nolēma novietot viņa dzimtajās mājās.
Piemineklim vajadzīgo summu — 10 000 latu — saziedojuši  Latvijas Zemnieku savienības biedri.
Laukakmens simbolizē spēku
Akmens un granīta pieminekli 2,85 metru augstumā veidojis akmeņkalis Ivars Feldbergs, tēlniece Arta Dumpe un arhitekts Laimonis Šmits. Tēlniece Arta Dumpe izmantojusi tēlnieka Kārļa Zāles pagājušā gadsimta 30. gadu beigās izgatavoto Kārļa Ulmaņa krūšutēlu. Iesārtais laukakmens, kurā tas iekalts, simbolizē Latvijas tautas spēku, kas piemita arī Kārlim Ulmanim. Autore atklāj, ka apzināti izvairījusies no pompozitātes, jo piemineklis veidots cilvēkam, nevis vadonim.
Košas krāsas vītnē un ornamentā
Mazpulku ziedu paklāja veidošana “Pikšu” pagalmā Kārļa Ulmaņa dzimšanas dienā jau kļuvusi par tradīciju, bet šogad mazpulcēniem bija uzticēts atbildīgs uzdevums — ar ziedu jostu apvīt atklājamā pieminekļa laukumu. No tuvākiem un tālākiem novadiem atvestās pēdējās rudens puķes mazpulcēnu un viņu vadītāju rokās pārtapa skaistā ornamentā, kas atklāja, cik koša, bagāta un skaista ir Latvijas daba arī rudenī.
Visu dienu svinību dalībnieki varēja izstaigāt “Pikšu”  muzeja ēkas, kur ekspozīcija ir veltīta ne tikai Kārlim Ulmanim, bet arī Latvijas lauksaimniecības vēsturei. Čaklākie mazpulcēni muzeja pagalmā pārdeva pašu audzētus dārzeņus, augļus un zālītes.