Staburags.lv ARHĪVS

Dzimta tiekas vēsturiskā vietā

Sandra Pumpure

2010. gada 14. septembris 00:01

13
Dzimta tiekas vēsturiskā vietā

Pļaviņu novada Aiviekstes pagasta “Jučos” saimnieko Austra un Staņislavs Butāni. Šovasar viņu mājā notika kāds vēsturisks saiets —  lielās Skudru dzimtas, kas savulaik izveidoja un ilgus gadus saimniekoja šajā lauku sētā, salidojums. Tās bija atvadas no senās “Juču” dzīvojamās mājas, kuras vietā tagadējie saimnieki būvē jaunu.

Sena lauku sēta
“Juči” ir sena lauku sēta kādreizējā Rīgas apriņķa Stukmaņu pagastā, tagadējā Pļaviņu novadā, kurā dzīvojušas daudzas Skudru dzimtas paaudzes. Lai cara laikā iegūtu zemi, bija jāpāriet pareizticībā. Pēteris Skudra ar ģimeni to arī izdarīja un ieguva īpašumā turpat 140 hektāru no Kriškalniem līdz Cigoriņkalnam. Ģimenē auga seši bērni.
Mājā palika saimniekot Pētera Skudras vecākais dēls Jēkabs. Viņš apprecēja Kristīni Lasi, kura tur dzīvoja līdz 1970. gadam, izciešot padomju laika netaisnību, jo nācās mitināties mazā istabiņā pašas mājā, bet pārējās telpās dzīvoja citi. Abi izaudzināja četrus bērnus — Olgu, Voldemāru, Aleksandru un Martu. Olgu apprecēja Leonīds Arbeiters no “Kalna Salām” pie Rīteriem. Marta beidza Kaucmindes mājturības skolu un salaulājās ar līvbērzieti Paulu Švarcbergu. Aleksandrs kļuva par sakaru inženieri un dzīvoja Rīgā. Voldemārs nomira 29 gadu vecumā. Jēkaba māsa Anna apprecējās ar Jāni Biti no Gostiņu puses, bet Marija — ar Jāni Lasi, un abi uzcēla savus “Mūrniekus” Klintaines pusē.
Pētera Skudras mazmazdēls Jānis Bite stāsta, ka turpinās Skudru dzimtas koka izveide un jau apzinātas sešas paaudzes ar vairāk kā 130 atzariem. Vēl nav precīzu ziņu par Pētera Skudras bērniem, mazbērniem, mazmazbērniem — dēlu Pēteri Skudru “Bogdānos”, mazmeitu Mariju Gredzenu un viņas brāli Aleksandru “Stēģos” un “Klētiņās”, mazmeitu Lieni Dābolu — Medni, dzimušu Gruduli (Gruguli), brāļadēlu Pauli Skudru un radiem “Sturtos”, “Pūķēnos” un “Čulkstēnos” Pļaviņu novadā.
Atkal kopā pie lielā saimes galda
Pirms vairākiem gadiem liep-upiete Mārīte Grase iedomājās sarīkot  Skudru un Švarcbergu dzimtu salidojumu, jo jaunākā paaudze tomēr diezgan maz zina par savām saknēm. Ideja izrādījās dzīvotspējīga. Pirmais salidojums notika Ikšķilē, kur pulcējās vairāk nekā divdesmit abu dzimtu pārstāvju. Šogad “Jučos” — jau piecdesmit. Visi vēlējās zināt vietu, no kuras cēlušies viņu senči, apzināties savu izcelsmi un piederību. Dzimtas salidojums deva iespēju arī atjaunot saites ar radiem, kuri ilgu laiku nav satikti.
Saieta dalībnieki vispirms ieradās savu tuvinieku atdusas vietā Pļaviņu Bārukalna kapsētā. Vecākos dzimtas pārstāvjus savulaik apglabāja Bebrulejas kapsētā, bet pirms Daugavas uzpludināšanas nācās pārapbedīt Bārukalnā. No Pļaviņām salidojuma dalībnieki devās uz netālajiem “Jučiem”, kur senajā dzīvojamajā mājā pie garā saimes galda ar lielu sirsnību viesus sagaidīja Austra un Staņislavs Butāni.
— Mēs “Jučus” no Martas Skudras — Švarcbergas nopirkām pirms divdesmit gadiem un izveidojām te zemnieku saimniecību. No 1900. gadā uzņemtās fotogrāfijas uzzinājām, ka te ir saimniekojusi kupla un strādīga Skudru saime, kurai ir plašas saknes Pļaviņu novadā. Priecājamies uzņemt šīs dzimtas pēcnācējus mūsu sētā pirms vecās mājas nojaukšanas, jo tās vietā būvēsim jaunu, saglabājot no dolomīta celto ēkas gala sienu kā vēsturisku piemiņu, — teica Austra Butāne.
“Juči” bērnības atmiņās
Daudziem Skudru un Švarcbergu dzimtas pārstāvjiem ir savas atmiņas par šo vietu.
— Vasarās bieži dzīvoju pie vecvecākiem “Jučos”, ganīju govis un darīju citus lauku darbus. Lejpus bija upīte, no kuras pa caurulēm ūdeni sūknēja uz māju. Mums, bērniem, bija liels piedzīvojums raudzīties, kā ūdens “tek” pret kalnu. Atsevišķi bija lopu kūts un zirgu stallis. Vēl te  saglabājušies vecie ozoli, liepas un ābeles. Esmu priecīga un pārsteigta, redzot vienkopus tik daudz Skudru dzimtas ļaužu, — stāstīja Skudru dzimtas vecākā pārstāve Biruta Arbeitere — Heistere, kura bija atbraukusi no Londonas.
— Mana vecāmāte Marta, māte Maija, tēvs Jānis, es un brālis Jānis vasarās braucām uz Līdaces ezeru zvejot un vienmēr piestājām “Jučos”, — sacīja jelgavniece Baiba Rūdapa.
Savukārt Jānis Lasis no Kriškalniem Aiviekstes pagastā atzīst, ka ir gandarīts apsaimniekot astoņus hektārus vecvectēva zemes.
Izveido savu muzeju
Pakavējušies atmiņās par dzīvi “Jučos”, Skudru dzimtas salidojuma dalībnieki devās uz kādreizējiem “Putniņiem”, tagad Salas novada (kādreizējā Jaunjelgavas apriņķa Salas pagasta) “Ābeļu Putniņiem”, kur kopš 1907. gada vasaras saimniekoja Anna Skudra ar vīru Jāni Biti, bet tagad — viņu mazdēls Jānis ar ģimeni. Viņi 2007. gadā izveidoja privāto muzeju, kurā ir tikai dzimtai piederošās lietas un darbarīki, tajā skaitā arī no “Jučiem”. Māju apkārtnē izstaigājamas arī dabas takas.
— Interesanti, ka “Juči” savulaik robežojās ar Daugavpils apriņķi, ko no Rīgas apriņķa šķīra Pļaviņu — Vietalvas lielceļš, bet “Putniņu” zemi Akmeņupīte atdalīja no vēsturiskā Sēlpils pagasta. Tā kā dzīve visos laikos uz robežām bijusi ļoti interesanta, — sacīja Jānis Bite.