Staburags.lv ARHĪVS

Ciemiņu sveicina pa gabalu

Imants Kaziļuns

2010. gada 28. septembris 00:01

0
Ciemiņu sveicina pa gabalu

Latvietim raksturīgi savu māju izdaiļot tā, lai atšķirtos no kaimiņa. Vieni fantāziju izpauž puķudārzā, citi veido interesantu dzīvžogu, bet pamazām aizmirstībā aiziet tāda interesanta detaļa kā vējrādis. Tas redzams jau pa gabalu un bieži vien simboliski attēlo mājas saimnieka nodarbošanos, uzvārdu vai dvēseles noskaņojumu.

Pirtiņu sargā pūķis
Ar šo interesanto mājas dekoru izgatavošanu Kokneses pagasta “Mazvilciņos” nodarbojas Valdis Lapeko. Ilgus gadus Rīgā nostrādājis par torņceltņu meistaru, locījis, metinājis, kniedējis, bet jau vairākus gadus atgriezies savā dzimtas īpašumā un  prasmei strādāt ar metālu pievienojis radošumu. Uz katras no “Mazvilciņu” ēkām sēž kāds metāla sargs — burinieks, pūķis, vilks. Arī pagalmā redzami daži, kas vēl tikai top.
Pēdējā gada laikā vairāki pasūtījumi ilgāku laiku aizķērušies meistara sētsvidū. — Cilvēki ierodas ar savu ideju, kādam jābūt vējrādim, kopīgi izrunājam nianses — krāsu, formu, izmēru. Priecīgi šķiramies, bet, kad pasūtījums gatavs, pēkšņi tas vairs nav vajadzīgs, — stāsta meistars. Tā kāds jūrnieks pasūtīja burinieku, kura izgatavošana prasīja daudz darba. Trijos mēnešos tas bija gatavs, bet kunde nu dzīvo tālu no Latvijas — Singapūrā.
Burinieks ar
lukturīti
Ja klients vēlas, vējrādi var nokrāsot. Šim nolūkam izmanto krāsas, kas paredzētas automašīnām. Arī grunts zem tās ir īpaši noturīga. Pirms vējrādis nonāk pie pasūtītāja, tam ir izturības pārbaude turpat meistara pagalmā. Māja ir netālu no Daugavas, un vēji te nereti ir pietiekami stipri. Pārsvarā vējrāžus piestiprina mājas skurstenim. Ap to apliek stīpu, pie stīpas stiprina jumtiņu, savukārt uz tā pašu dekoratīvo mājas sargu. Svarīgs ir arī debespuses apzīmējošo burtu novietojums. Ar kompasu precīzi nosaka ziemeļu virzienu. Lai piešķirtu oriģinalitāti, meistars, piemēram, burinieka priekšgalā novietojis lukturīti, kas darbojas ar saules baterijām un, tumsai sākoties, spīd. Vējrādim nav tikai dekoratīva funkcija, tā kā tas ir mājas augstākajā punktā, sazemēts kalpo arī kā zibensnovedējs.
Lai solu neaiznestu, tas jāpiesien
No metāla, apvienojot to ar koka elementiem, Valdis gatavo arī solus un galdus, kāpņu margas, māju izkārtnes, malkas grozus. Paradoksāla situācija izveidojusies arī ar šiem pasūtījumiem. Kad klients ierauga gatavu solu, saprot, ka tādu kapos atstāt nedroši. Pārāk labs, un tam ātri vien “pieaugs kājas”. Tāpēc meistars piedāvā, nodrošinoties pret zagļiem, zemē ierakt ko masīvu, līdzīgu enkuram, un pie tā ar ķēdi piestiprināt solu.
Kopš saticis kalēju no Olaines, kurš ir liels sava amata virtuozs, Valdis teic, ka ar laiku gribētu iemācīties tā rīkoties arī ar metālu. Atliek vien dabūt pneimatisko āmuru. — Kad redzu, kā pusstundas laikā no vienkārša metāla gabala top stilizēta liāna, pārņem skaudība. Es arī tā gribu, — saka Valdis Lapeko.