Staburags.lv ARHĪVS

Nelikumīgi ierīko smilšu karjeru

Indulis Burka

2010. gada 30. novembris 00:01

8
Nelikumīgi ierīko smilšu karjeru

Jaunjelgavas novada Staburaga pagastā, īpašumā “Dardzēni”, divu dīķu vietā ierīkots prāvs smilšu karjers. Smiltis pārdotas uzņēmumam “Šlokenbeka”, kas pārbūvē autoceļa Aizkraukle—Jēkabpils posmu Staburaga apkaimē. Nu Jaunjelgavas novada domei būs jālemj — ļaut sakārtot dokumentāciju un turpināt smilšu ieguvi vai arī smilšu racējiem — uzņēmumam “Brēķu studenti” — uzdot atjaunot īpašumu, kāds tas bijis sākotnēji.

Divi saplūst vienā
Staburaga pagastā šogad intensīvi pārbūvē ceļa Aizkraukle—Jēkabpils posmu. Tas ievērojami uzlabos satiksmi šajā apkaimē. Nule atklāts, ka daļa smilšu, kas izmantotas ceļa būvniecībā, iegūtas nelikumīgi. Prāva smilšu paugura virsotnē bija plānots izrakt divus dīķus, taču “gluži nemanot”, vien “nedaudz” mainot sākotnējo projektu, tie pārtapa prāvā karjerā, kas turklāt ierīkots augstsprieguma līnijas aizsargjoslā. Par nelikumībām Madonas reģionālā vides pārvalde saņēma sūdzību.
Valsts vides dienesta Madonas reģionālās vides pārvaldes direktora vietnieks Kontroles daļas vadītājs Jānis Lūkins informē, ka “Dardzēnos” veiktajā pārbaudē konstatēts: rakšanas darbu veicēja — SIA “Brēķu studenti” — ir pārkāpusi dīķu tehniskajos projektos noteikto un abus dīķus apvienojusi vienā. Pārdodot nelikumīgi  iegūtās smiltis, pārkāpts dabas resursu nodokļa likums, un uzņēmumam uzdots samaksāt nodokli desmitkārtīgā apmērā. Nodokļa likme — astoņi santīmi par kubikmetru.
Ūdens nebūs
— Materiāli par konstatētajiem faktiem nosūtīti vietējai būvvaldei, jo nekustamajā īpašumā patiesībā ir notikusi patvaļīga būvniecība un dabā ir izveidots karjers, nevis divi dīķi, kā noteikts izsniegtajās būvatļaujās. Papildus lūdzām izvērtēt SIA “Projektgrupa” darbinieces kompetenci un atbildību, izstrādājot dīķu izveidošanas tehniskos projektus, jo pārbaudes laikā atklāts, ka dīķu izveide šajā vietā vispār nav iespējama. Ūdens izraktajā bedrē nemaz nav. Tādējādi SIA “Projektgrupa” izstrādātie projekti neatbilst reālajai situācijai dabā, — tā Jānis Lūkins.
“Staburags” devās uz “Dardzēniem”, lai pārliecinātos par reālo situāciju. Visai grūti iedomāties, kāds spēks prāvajā smilšu paugurā izraktajā apjomīgajā karjerā liktu uzkrāties lietus ūdeņiem. Turklāt ūdens nav arī blakusesošajās ievērojami zemākajās vietās. Iespējams, rakšana jau sākotnēji plānota ar mērķi smiltis pārdot ceļa būvniekiem un dīķu ierīkošanas projekts ir tikai neveikls aizsegs. Vēl nav zināms, kāpēc SIA “Projektgrupa” piekrita izstrādāt tehnisko projektu dīķiem vietā, kur nekad nav uzkrājusies ne pilīte ūdens. Tikpat bezatbildīgi, bet varbūt ar kāda pamudinājumu, rīkojušies Lielrīgas reģionālās lauksaimniecības pārvaldes darbinieki, kuri šīgada 18. martā izsniedza dīķu ierīkošanai nepieciešamās būvatļaujas. Par to, kāda bija šo ierēdņu motivācija, lai spriež kompetentas iestādes.
Neņem vērā aizsargjoslas
Kokneses apvienotās pašvaldību būvvaldes būvinspektors Jans Korols informē, ka, izpētot situāciju, konstatēts: starpvalnis kas vienu dīķi atdala no otra, izrakts. Saskaņojot ar būvprojekta autoru, gan nolemts to izveidot no cita, ūdensnecaurlaidīga, materiāla. Darbu gaitā sasniegta projektā norādītā dziļākā līmeņa atzīme. Tomēr ūdens nav. Dziļāk saskaņā ar projektu rakt nedrīkst.
Arī dīķu konfigurācija neatbilst projektā norādītajai. Viena dīķa dambis pēc projekta (!) paredzēts 330 kilovoltu elektrolīnijas aizsargjoslā. Jebkuras darbības tajā ir aizliegtas, un nav arī saskaņojuma ar uzņēmumu “Augstsprieguma tīkls”. Arī tā ir rupja projektētāja, būvatļaujas izdevēja un dīķu ierīkotāja kļūda.
Jālemj deputātiem
— Faktiski izveidots smilšu karjers, kas neatbilst projektā un būvatļaujā norādītajam. Pie tam dīķi ekspluatācijā var nodot tikai tad, ja tajā ir ūdens, — saka Korola kungs. — Ir notikusi patvaļīga būvniecība. Esmu uzdevis nekavējoties pārtraukt darbus un par notikušo informēju Jaunjelgavas novada domi. Tās deputātiem būs jālemj —  ļaut sakārtot dokumentāciju un turpināt smilšu ieguvi vai arī uzdot atjaunot īpašumu kāds tas bija sākotnēji.
Šajā vietā, pēc teritorijas plānojuma, smilšu karjera ierīkošana nav paredzēta. Lai to darītu, nepieciešamas izmaiņas teritorijas plānojumā, kas prasa ilgu laiku un lielus izdevumus. Kārdinājums gūt vieglu peļņu šoreiz bijis stiprāks par nepieciešamību ievērot likumus. Bet varbūt tas ir mēģinājums piespiest Jaunjelgavas novada domes deputātus karjera ierīkošanu padarīt likumīgu, jo jau drīzumā ceļa pārbūve Jēkabpils virzienā turpināsies un atkal būs nepieciešams daudz smilšu. Līdz ar to apsviedīgiem darboņiem, kuriem likumi acīmredzot ir tikai sīks šķērslis, atkal  būs garantēta peļņa — viss kalns “Dardzēnos” taču vēl nav norakts...

Uzziņa
Īpašums “Dardzēni” pieder uzņēmumam “Brēķu studenti”. Jaunjelgavas novada domes sēdē nelikumīgo būvniecību izskatīs decembrī. Par to, kā rīkoties, paredzēts konsultēties ar Kokneses apvienotās pašvaldību būvvaldes būvinspektoru Janu Korolu. Nelikumīgi izrakti aptuveni 16,5 tūkstoši kubikmetru smilšu. Vidēji viens kubikmetrs drenējošo smilšu maksā vidēji divus latus, tādējādi uzņēmēji ieguvuši aptuveni 33 tūkstošus latu.