Staburags.lv ARHĪVS

Kāpēc Aizkraukles pagastā smird ūdens?

Guna Mikasenoka

2011. gada 4. janvāris 00:01

0
Kāpēc Aizkraukles pagastā smird ūdens?

Pēc pieslēgšanas pilsētas ūdensvadam vairākās Aizkraukles pagasta privātmājās karstajam ūdenim ir sērūdeņraža smaka. Kāpēc?

Analīzes atbilst normai
Par to “Staburags” saņēma Aizkraukles pagasta iedzīvotājas Emīlijas Auziņas iesniegumu, adresētu pašvaldībai, zinātniskā institūta “Bior” Latgales reģionālās laboratorijas Klīnisko izmeklējumu un klientu apkalpošanas nodaļai Jēkabpilī, SIA “Aizkraukles ūdens” un redakcijai. Iesniegumam pievienoti arī pērnā gada augustā “Bior” veikto ūdens analīžu rezultāti — normai atbilda deviņi rādītāji, tajā skaitā arī smarža un garša. Normai neatbilda vienīgi ūdens krāsa. SIA “Aizkraukles ūdens” valdes locekle Gudruna Vectirāne savukārt informē, ka uzņēmums analīzes pasūtījis arī decembrī un normai atbilst visi rādītāji.
Kož acīs un citur
Aizkraukles pagasta pārvaldē privātmāju iedzīvotāji tikās ar Aizkraukles novada pašvaldības un SIA “Aizkraukle ūdens” vadību. Vairāku privātmāju īpašnieki ir neizpratnē, kāpēc karstais ūdens daļā māju smird, bet citās ne? Piemēram,  Arkādija Bartkeviča mājās tam nav smakas.
Iedzīvotāji stāsta, ka agrāk pagastā ūdens bija rūsains un duļķains, bet, kad pēc ūdensvada rekonstrukcijas pagasta mājas pieslēdza pilsētas ūdensvadam, ūdens ir tīrs, taču sācis smirdēt, un viņi baidās, vai tas nav kaitīgs veselībai. “Trīsdesmit gadu nav smirdējis, bet pēkšņi tāda problēma. Ož kā Ķemeru sērūdens,” teic Aina Podvinska. “Mazgājoties ūdens kož acīs un citur, pēc tam niez viss ķermenis,” stāsta Emīlija Auziņa. Viņa domā, ka ūdens sācis smirdēt pēc ūdensvada dezinfekcijas — iespējams, lietotās ķimikālijas rada sērūdeņraža smaku. Gudruna Vectirāne apgalvo, ka ūdensvads dezinficēts tikai vienu reizi ar hloru, un tas nekādi nevar veidot ķīmisku savienojumu, kas radītu sērūdeņraža smaku, turklāt pagastā saņem to pašu ūdeni, ko Aizkraukles pilsētas iedzīvotāji, taču viņi par smaku nesūdzas. Arī pagasta daudzdzīvokļu mājās ūdens nesmird.
Boileri ir jākopj
Emīlija Auziņa pārmet, kāpēc ūdens analīzēm ņemts no trases, nevis mājās no krāna. Gudruna Vectirāne skaidro, ka “Aizkraukles ūdens” ir atbildīgs par ūdeni līdz privātmāju pieslēguma vietai, nevis par to, pa kādām caurulēm un ierīcēm tas plūst tālāk. Ludmila Geida ir ar mieru samaksāt, lai tikai nākamreiz ūdeni paņemtu arī no viņas krāna, un “Aizkraukles ūdens” to apsolīja izdarīt.
Ir aizdomas, ka “vainīgi” ir boileri, taču ūdens smird gan tur, kur ir pārdesmit gadu veci boileri, gan — pavisam jauni. Kādās mājās nesen iegādāts jauns boilers, bet ūdens smirdējis vēl vairāk. Aiz­kraukles novada pašvaldības izpilddirektors Einārs Zēbergs skaidro, ka ir divu veidu ūdens sildītāji. Siltais ūdens parasti smird tvertnēs jeb boileros, kuros tas uzkrājas, bet, ja ūdens plūst pāri sildelementiem un tvertnes nav, tas neuzkrājas un arī nesmird. Boileri ir regulāri jākopj atbilstoši instrukcijai.
Tagad ņem no akas
Emīlijas Auziņas iesniegumam pievienota arī Kaspara Ēveļa atsauksme — viņš raksta, ka īpaši smako boilerā uzsildītais ūdens. Nomainīti filtri, izskalota mājas sistēma, taču smaka ir joprojām. Odušas arī izmazgātās drēbes. “Pāris mēnešu palietojuši smirdīgo ūdeni, no tā piegādes atteicāmies. Lietojam ūdeni no savas akas. Tas nesmird, arī jāmaksā nav. Tomēr vēlētos saprast, kāpēc izslavētais Aizkraukles pilsētas ūdens, ko droši var lietot uzturā pat nevārītu, no pilsētas līdz pagastam atplūst smirdīgs un nelietojams?” raksta Kaspars Ēvelis.   
Vai mazas caurplūdes dēļ?
Skaidras atbildes uz šo jautājumu joprojām nav. Iespējams, smaka rodas, jo privātmājās ir maza ūdens caurplūde iedzīvotāju taupības dēļ. Aizkraukles pilsētā viss ūdens aiztek un nomainās 12 stundu laikā, bet to nevar teikt par pagastu.
Emīlija Auziņa  pārmet, ka Vectirānes kundze kaut ko slēpj un visu nepasaka. “Neko neslēpju, esmu ieinteresēta, lai pagastā ar ūdeni nebūtu nekādu problēmu,” atspēko Vectirānes kundze.
Iesniegumā Auziņas kundze lūdz rast zinātnisku skaidrojumu, kāpēc ūdenim ir tāda smaka, taču pagaidām neviens tādu atbildi nav devis. Auziņas kundze lūdz arī “Staburagu” kaut daļēji aptaujāt Aizkraukles novada iedzīvotājus — šādu aptauju  veicām portālā www.staburags.lv.
Skalos ar spiedienu
Tikšanās laikā kāda iedzīvotāja sacīja, ka arī Aizkraukles KUK Jaunceltnes ielā ūdens smird. Gudruna Vectirāne teic, ka analīzes paņemtas arī tur un visi rādītāji atbilst normai. “Bior” var veikt ne tikai obligātās analīzes, kas paredzētas Ministru kabineta noteikumos nr. 235, bet pārbaudīt arī citus rādītājus, tādēļ ir skaidri jāzina, ko vēl meklēt pagasta privātmāju ūdenī? Taču pagaidām neviens to pateikt nevar.  
Vectirānes kundze konsultējusies ar kolēģiem un Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzējiem, kuri uzskata — visefektīvākā metode smaku novēršanai ir ūdensvada skalošana ar paaugstinātu spiedienu, tādēļ arī pagastā ūdensvads jau skalots vairākas reizes, lai gan tas jādara tikai divreiz gadā. Uzņēmums “Aizkraukles ūdens” apņemas pagasta maģistrālajos tīklos ūdensvadu skalot biežāk, taču tas nav iespējams pie katras mājas, un neskalos privātmāju tīklus. Uzņēmuma rīcībā nav arī māju tīklu plānu, nav zināms, kur dārzā vai pagalmā ir caurules un vai visur tām ir atbil­stošs diametrs, lai izturētu palielinātu spiedienu. Turklāt tagad, ziemā, to darīt būtu riskanti — ja nu caurule pārplīst?  
Pagastā būtu vajadzīga ūdensvada rekonstrukcija, taču pagaidām daļa trases ierīkota cauri dārziem, un būtu jāsaņem visu iedzīvotāju piekrišana rakšanas darbiem. Šis jautājums jārisina sadarbībā ar iedzīvotājiem.
Kā pašvaldība risinās problēmu? Einārs Zēbergs teic, ka pašvaldība nepiegādā ūdeni, tādēļ problēma jārisina “Aizkraukles ūdenim”, savukārt Gudruna Vectirāne uzsver, ka “Aizkraukles ūdens” vainas te nav — uzņēmums nevar atbildēt par māju ūdens pievadiem un boileriem. Gadās, ka vienā mājā ir trīs boileri, un ūdens smird tikai no viena. Sīkāku pārbaudi, kur ir kādi ūdensvadi, kādā kārtībā tie ir un kādi darbi būtu jāveic, varēs veikt tikai pavasarī pēc situācijas izpētes.